official magazine of CAS

 


EUSJA General Assembly

eusja.jpg EUSJA General Assembly
& EUSJA Study Trip

Prague, Czech Republic
March 14–17, 2013

Important links

International cooperation

 

ESO

EUSCEA

AlphaGalileo

WFSJ

 

 

Books

English books prepared for publication by Academy bulletin

 

Akademie věd České republiky / The Czech Academy of Sciences 2014 a 2015

rocenka_obalka_en.jpg
The Czech Academy of Sciences has issued a report accounting selected research results achieved by its scientific institutes in all research areas in 2014 and in early 2015.
Full version you can find here.

 

kniha
VILLA LANNA IN PRAGUE
The new english expanded edition 

 

kniha
SAYING IT ...ON PAPER


Archive

Stopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > 2014  > březen  > Ocenění

Medaile Jana Evangelisty Purkyně

Předsedkyně Královské švédské akademie věd a profesorka fyziologie Stockholmské univerzity Barbara Cannon převzala 14. února 2014 u příležitosti své přednášky ve Fyziologickém ústavu AV ČR čestnou oborovou medaili Jana Evangelisty Purkyně za zásluhy v biomedicínských vědách.

12_1.jpg
Foto: Stanislava Kyselová, Akademický bulletin
Přednáška Barbary Cannon Hnědá tuková tkáň: výsada savců se uskutečnila v rámci Burešova cyklu světoznámých vědeckých osobností.


Hlavní výzkumné téma prof. Cannon představuje funkce a význam hnědé tukové tkáně jako termogenního (teplo produkujícího) orgánu u savců. Proslula zejména výzkumem vlivu sympatického nervového systému na energetický metabolismus. Mezi nejvýznamnější objevy patří odhalení funkční hnědé tukové tkáně u dospělých lidí, které učinila s manželem prof. Janem Needergardem v roce 2007. Pomocí pozitronové emisní tomografie prokázali, že hnědá tuková tkáň, která u novorozenců pomáhá udržovat tělesnou teplotu, se u mnoha dospělých neztrácí úplně, ale přetrvává jako ostrůvky teplo uvolňujících buněk. Ty nám na podnět z mozku pomáhají přežít lépe za chladu. Proces se nazývá netřesová termogeneze a na jejím objevu a objasnění molekulární podstaty se v minulém století podíleli i čeští vědci z Přírodovědecké fakulty UK a FGÚ. Na výzkumu je rovněž cenné, že zvýšení aktivity hnědé tukové tkáně v dospělosti může pomoci v boji s obezitou a diabetem druhého typu.
S FGÚ pojí prof. Cannon spolupráce již od roku 1968 – do současnosti vyústila v téměř dvě desítky společných publikací. V letech normalizace se zasloužila o zahraniční stáže pracovníků a studentů v ústavech Královské švédské akademie věd a pro FGÚ zajistila i mnohé vědecké dary, především chemikálie a přístroje. V posledních letech spolupracuje s vědci FGÚ především v rámci společných evropských grantů.

lsd