CAS facebook.png twitter.png linkedIn.png
     

 



1. setkání místní pracovní skupiny ProteCHt2save

Dne 7. května 2019 uspořádal ÚTAM AV ČR společně s Městskou částí Praha-Troja první setkání místní pracovní skupiny (Local Focus Group) projektu ProteCHt2save. Akce se konala v budově Staré školy v Troji a byla určena jak pro odborníky (první část), tak pro místní obyvatele.

Akce LFG měla dvě části: první část byla určena k prezentaci projektu místním zainteresovaným stranám (politikům, krizovým manažerům atd.) a druhá část byla otevřena široké veřejnosti. Účastníci měli možnost navštívit historický Trojský mlýn ohrožený v případě záplav. Organizátoři si kladli za cíl prezentací a diskuzí nad výstupy projektu ProteCHt2save získat cennou zpětnou vazbu od přítomných odborníků. Této příležitosti využili také ke koordinaci budoucí spolupráce a k informování přítomných o připravované mezinárodní projektové konferenci.

ProteCHt2save_IMG_2144_2.jpg

ProteCHt_IMG_2150_2.jpg

O projektu ProteCHt2save:

Projekt ProteCHt2save, spojující 10 partnerských institucí ze 7 evropských zemí, si klade za cíl nalézt způsoby, jak zmírnit dopady klimatických změn a přírodních katastrof na kulturní dědictví. Pro oblast střední Evropy je typická velká koncentrace památek, kulturních oblastí a kulturního dědictví obecně, jež všechny vyžadují ochranu. Důsledky klimatických změn jsou jedna z oblastí, které v tomto kontextu ještě nebyly dostatečně prozkoumány – přírodní pohromy jako přívalové deště, bouře, povodně nebo požáry způsobené extrémním suchem představují už nyní riziko nejen pro zachování objektů kulturního dědictví ve smyslu jejich kulturní, historické a umělecké hodnoty, ale i z hlediska bezpečnosti návštěvníků, zaměstnanců a místních komunit. Navíc mají bezpochyby negativní dopady na lokální ekonomiky kvůli úbytku příjmů z cestovního ruchu a na živobytí residentů, kteří jsou na těchto příjmech závislí.
ProteCHt2save se v první řadě snaží o vyvinutí proveditelných a přizpůsobitelných řešení pro zvyšování odolnosti kulturního dědictví vůči povodním a přívalovým dešťům použitím jednotného a nadnárodního komplexního přístupu s cílem implementovat regionální a lokální strategie přípravných opatření a nouzových evakuačních plánů. V průběhu projektu budou také vyvinuty ICT řešení (inventáře a mapy) a nástroje (nástroj na podporu rozhodování, tzv. “best practice“ manuál, příručku nadnárodních záchranných postupů) pro řízení rizik a ochranu kulturního dědictví ve střední Evropě. To pomůže regionálním a místním složkám v přípravě opatření a evakuačních plánů pro případy nouze. Pilotní aktivity prováděné v rizikových oblastech a oblastech se zranitelným kulturním dědictvím budou mít za úkol otestovat postupy a nástroje za účelem vylepšení již existujících plánů řízení rizik v případě katastrof a strategií municipalit. Jako hlavní přínos projektu bude zajištěn právě příspěvek do politiky přizpůsobování (klimatickým změnám) vládních organizací a potažmo zdokonalení strategií a plánů na ochranu kulturního dědictví.
Zajištěním plánovaných cílů lze očekávat, že ProteCHt2save proaktivně zacílí na potřeby a požadavky zúčastněných stran a zákonodárců zodpovědných za snižování rizik a ochranu kulturního dědictví, že zajistí jejich užší spolupráci, a že bude podporovat aktivní zapojení občanů a místních komunit do procesu rozhodování. Výsledkem bude udržitelnější a efektivnější ochrana a řízení středoevropského kulturního dědictví.

 

Více o projektu:

http://www.itam.cas.cz/vyzkum/projekty/ProteCHt2save.html

https://www.interreg-central.eu/Content.Node/ProteCHt2save.html

B. Přechová

8 May 2019