Zahlavi

Archiv aktualit

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
02. 11. 2020

Golem. Tak vědci interně přezdívají zařízení, které dokáže pomocí plazmové technologie vykouzlit třeba z haldy nebezpečných nemocničních odpadků využitelný plyn. Smetí se v něm totiž vystavuje extrémně vysokým teplotám. I takovým, které panují na povrchu Slunce. O vysokoteplotním plazmatu jsme psali v časopise A / Věda a výzkum, který vydává Akademie věd ČR, a věnovat se mu bude i jedna z online přednášek Týdne vědy a techniky.

02. 11. 2020

Dnes startuje 20. ročník festivalu Týden vědy a techniky Akademie věd ČR. Své jubileum kvůli probíhající pandemii slaví v online prostoru, kam se kompletně přesunul. Přednášky vědců a vědkyň budou stejně jako dokumentární filmy ke zhlédnutí až do neděle 8. listopadu 2020. Letošní ročník je věnován v sobotu zesnulému profesoru Rudolfu Zahradníkovi, který stál v čele Akademie věd ČR v letech 1993 až 2001.

31. 10. 2020

Profesor Rudolf Zahradník byl jednou z nejvýraznějších osobností české vědy. Stál u zrodu oboru kvantové chemie u nás, byl autorem více než tří stovek odborných článků a vychoval mnoho následovníků. V jeho vědecké skupině působila také mladá vědkyně, dnes německá kancléřka Angela Merkelová. Rudolf Zahradník stál v čele naší nejvýznamnější vědecké instituce po dvě funkční období v letech 1993–2001. Zemřel dnes, 31. října 2020 v odpoledních hodinách, bylo mu 92 let.

30. 10. 2020

Mezi země nejvíce zasažené nemocí covid-19 patří Indie. Podle statistik už tam kvůli ní zemřelo více než 120 tisíc lidí. Mnozí další jsou ohroženi důsledky plynoucími z lockdownu. Už před pandemií trpělo okolo 200 milionů Indů podvýživou. Situace je ještě vážnější poté, co lidé pracující ve městech přišli o svůj zdroj příjmu, a nemohou tak živit rodiny na vesnici. O dalších souvislostech pandemie hovoří Pavel Hons, indolog z Orientálního ústavu AV ČR.

30. 10. 2020

Velká platforma, na které se bude podílet třicítka evropských zemí, v těchto dnech odstartovala svou činnost v Biologickém centru Akademie věd ČR v Českých Budějovicích. Odborníci v oborech od biologie přes fyziku a chemii až po agronomii a také zástupci zemědělských firem budou v čtyřletém projektu hledat odpovědi na otázky, jak důležité i nebezpečné jsou kovy pro půdu, růst rostlin, potažmo výživu lidí. 

29. 10. 2020

První ucelený vzdělávací cyklus o transferu technologií, který vznikl v AV ČR, má své úspěšné absolventy. Programu TechTransfer 2020 se zúčastnilo 39 zájemců z 16 pracovišť AV ČR. Cílem bylo zvýšit odbornost pracovníků, kteří se věnují přesunu vědeckých výsledků do praxe.

29. 10. 2020

Jestliže chceme výrazně zklidnit epidemickou situaci, nevyhneme se přísnému lockdownu včetně zákazu setkávání s jinými než rodinnými příslušníky. Současná dramatická vlna šíření nemoci covid-19 ještě podle propočtů nedospěla k vrcholu. Rostou čísla hospitalizovaných i pacientů ve vážném stavu. Ve své nové analýze to píše tým Centra pro modelovaní biologických a společenských procesů (BISOP), v němž působí několik odborníků z Akademie věd ČR.

29. 10. 2020

Máme se obávat nevítané návštěvy z vesmíru? Jaké dobyvačné touhy mají sami lidé? A která zvířata vezmou Evropu útokem? Dozvíte se v novém čísle popularizačního časopisu AΩ / Věda pro každého, který vydává Akademie věd ČR.

27. 10. 2020

V roce 2020 je vše jiné. Celosvětová epidemie koronaviru ovlivňuje každičkou oblast našich životů od chození do práce či školy přes volnočasové aktivity až po nákup potravin. Opatření postihla i organizaci slavnostních okamžiků, jako jsou oslavy narozenin, promoce, svatby, ale i rozloučení se zesnulými blízkými, které se buď odložily, anebo se mohou konat v omezeném počtu účastníků. Do výčtu odsunutých ceremoniálů se nyní přidal i ten upomínající na vznik samostatného československého státu – 28. říjen. Jak se slavil v minulosti a co z tradic zbylo do dnešních dnů?

27. 10. 2020

Jak se nejlépe bránit před bleskem? Co jsou skřítci, elfové a trollové v oblacích a jak se hledají? Proč stále nevíme, jak blesk vzniká? A kam se posunul výzkum bouřky od dob Benjamina Franklina? V nové sérii podcastů Akademie věd ČR nazvané Věda na dosah odpovídá Ivana Kolmašová z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR.