Na všechny články

Testování ochranných prostředků

Vědci z Oddělení chemie a fyziky aerosolů našeho ústavu se dlouhodobě zabývají mimo jiné i velikostně rozlišeným měřením průniku aerosolových částic nejrůznějšími materiály. Tato činnost našla v současné době uplatnění v boji s pandemií koronaviru (COVID-19) a naši vědci prakticky od počátku března měří filtrační účinnosti různých ochranných prostředků. Tato měření jsou prováděna na základě požadavků různých institucí, jako je např. Magistrát Hlavního města Prahy, které zajímají účinnosti nakupovaných ochranných prostředků. Jsou to ale i vysoké školy nebo soukromé firmy, které se zabývají vývojem nových filtračních materiálů, případně celých ochranných prostředků. V neposlední řadě se na nás obrací i řada běžných občanů, kteří se vlastními silami snaží přispět ke zmírnění dopadů pandemie.

Oddělení chemie a fyziky aerosolů provádí v rámci testování účinnosti ochranných prostředků dva typy měření:

– Standardizovaný test velikostně rozlišené filtrační účinnosti vzorku materiálu daného ochranného prostředku v rozmezí 20 – 400 nm. Výsledkem tohoto měření je informace o tom, jak samotný materiál zachycuje různé velikosti částic. Jedná se o velmi robustní metodu otestování funkčnosti samotného materiálu. V tomto případě je zajištěno důkladné utěsnění vzorku. To znamená, že veškeré testovací částice prochází pouze přes testovaný materiál. Součástí tohoto měření je také monitorování dýchacího odporu daného materiálu, tlakové ztráty.

Test celého ochranného prostředku (roušky/respirátoru/polomasky) na testovací figuríně. Opět zde probíhá měření velikostně rozlišené filtrační účinnosti daného ochranného prostředku v rozmezí cca 20 – 600 nm. V rámci tohoto měření se provádí nejprve test daného ochranného prostředku upevněného dodanými upevňovacími prostředky (šňůrkami, gumičkami, apod.). A jako druhý test se provádí měření s oblepenou lícnicí testovaného ochranného prostředku lepicí páskou, aby se zamezilo průniku částic testovacího aerosolu kolem lícnice ochranného prostředku. Tento test není tak robustní a opakovatelný jako test samotného materiálu a velmi záleží na tom, jak kvalitně daný ochranný prostředek přiléhá k obličeji testovací figuríny a jak je případně utěsněn lepicí páskou. Tento test je prováděn s využitím přístrojového vybavení zapůjčeného pro účely testování ochranných prostředků od Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany.

Tento web používá cookies. Více o cookies najdete zde.