Previous Next
Neviditelný rytíř s nástrahami VÁCLAV SMYČKA Napsat čtivou knihu, která je plná informací o něčem tak odborném, jako je česky a německy psaná literatura...
Future of Czech and Polish Literary Bibliography − zpráva o řešení projektu ANNA GNOT — VOJTĚCH MALÍNEK — GABRIELA ROMANOVÁ — PIOTR WCIŚLIK   Rok 2015 lze v kontextu vývoje mezinárodní...
Čemu se smál středověký člověk? JAN MALURA V minulosti se poměrně často připomínal výrok německého pozitivistického filologa Wilhelma Scherera, podle...

obalka 28 08 zmenseno

 

Reprezentativní obrazově-výkladovou publikaci Literární kronika první republiky vydal ÚČL ve spolupráci s nakladatelstvím Academia a Památníkem národního písemnictví jako společný příspěvek k oslavám 100. výročí založení Československé republiky.

Celkem 21 kapitol knihy soustředěných vždy k jednomu roku z intervalu 1918–1938 přibližuje formou kalendária, interpretace vybraného díla vydaného v příslušném roce a napsaného v českém, slovenském nebo německém jazyce a průřezové stati o specifickém aspektu dobové literární kultury pestré dění v mnohonárodním státě, jímž ČSR byla.

Průřezové kapitolky jsou věnovány např. české a slovenské avantgardě, dětské obrázkové knize, ruské, ukrajinské a německé emigraci, Praze a dalším toposům německé literatury z českých zemí, literárním hnutím na Podkarpatské Rusi, maďarské menšinové literatuře atd.

Na vzniku knihy se podílel Ústav slovenskej literatúry SAV v Bratislavě.

Kniha vyšla 16. října 2018, lze ji zakoupit v knihkupectvích Academia, do maloobchodní sítě i do eshopů ji distribuuje Kosmas, zde.

Anotace knihy je zde.

Facebooovou stránku knihy naleznete zde

Doprovodnou výstavu Literární kronika první republiky pro knihovny, školy, muzea, kulturní střediska a galerie lze volně stahovat zde (24 panelů ve formátu A3 nebo A2).
 
 

Konspirační teorie, určování autorství, Staré pověsti české nebo četba starých textů jako lék proti trápení – to jsou témata přednášek, které jsme připravili pro letošní Týden vědy a techniky AV ČR. Přednášky bude možné zhlédnout online 2.–5. 11. 2020. Své znalosti můžete otestovat v online kvízu.

Pražský sekretariát Ústavu pro českou literaturu AV ČR je od 22. 10. otevřen pouze v úterý a ve čtvrtek 10–14 h. Komunikace prostřednictvím e-mailu nebo telefonu (literatura@ucl.cas.cz, 222 828 117/116) je zajištěna v plném rozsahu.

Srdečně zveme alespoň prostřednictvím živého přenosu na Diskusi o knize Za obrysy média a aktuálním mediálním myšlení. Debatu autorů a jejich hostů můžete zhlédnout v úterý 27. 10. od 16 hodin na YouTube kanálu ÚČL, kde bude rovněž možné pokládat dotazy.

Na základě rozhodnutí vlády je Knihovna Ústavu pro českou literaturu AV ČR od 22. října 2020 až do odvolání pro veřejnost uzavřena.

Od 12. října bude Knihovna Ústavu pro českou literaturu AV ČR otevřena v úterý a ve čtvrtek, vždy od 10 do 18 hodin.

Druhým svazkem ediční řady Theatrologica připravované Týmem pro výzkum moderního divadla ÚČL AV ČR je publikace Zuzany Augustové, která se věnuje dramatické tvorbě autorů Vídeňské skupiny, Ernsta Jandla a Elfriede Jelinek. Kniha vyšla ve spolupráci nakladatelství NAMU a Academia, jako odborný redaktor na ní spolupracoval Jan Jiřík.

Pražský sekretariát Ústavu pro českou literaturu AV ČR bude od 29. 9. otevřen každý všední den 9–16.30 h.

Slovník české literatury po roce 1945banner 300dpi Bibliografické databáze Retrospektivní bibliografie české literatury 1775-1945 České literární osobnosti Databáze literárních cen banner bp Thesaurus českých meter 1795–1825  Česká elektronická knihovna Digitalizovaný archiv časopisů Edice E Literatura ke stažení Česká literatura: Časopis pro literární vědu Elektronický katalog knihovny  Studentská literárněvědná konference  bohemistika Slovník českých nakladatelství 1849-1949 dapl-banner tym2 cvi2 dcm2 euf2 fre2 gun2