Sociologický ústav AV ČR, v.v.i., a katedra sociologie Institutu sociologických studií FSV UK si Vás dovolují pozvat na podzimní cyklus Čtvrtečních sociologických seminářů.
I navzdory mírnému zlepšení v posledních letech zůstává agregátní spotřeba alkoholu a tabáku v České republice na relativně vysoké úrovni, a to jak v perspektivě globální, tak evropské. Tato dlouhodobá specifičnost českého sociokulturního prostředí se odráží také ve skutečnosti, že na rozdíl od jiných zemí rozvinutého západního světa, diagnózy spojené s rizikovým užíváním tabáku a škodlivou konzumací alkoholu tvoří i nadále výraznou část na celkové preventabilní nemocnosti a odvratitelné úmrtnosti české populace. Zároveň platí, že společenské nerovnosti ve zdraví jsou typicky formovány jak strukturálními determinanty (jako je demografická, sociální či ekonomická kompozice obyvatelstva), tak i kontextuálně (tedy specifickými, prostorově konstruovanými faktory).
Předkládaný příspěvek se proto zaměřuje na podrobnou analýzu a zhodnocení sociálně prostorových nerovností v předčasné úmrtnosti českého obyvatelstva, diagnosticky indikované rizikovým užíváním alkoholu a/nebo tabáku; tedy užíváním legálních návykových látek, jejichž prevalence je v populaci nejvyšší. Prezentována je hloubková analýza těchto nerovností v podrobném prostorovém rozlišení až na úrovni českých obcí, a to v dlouhodobém časovém horizontu po roce 2000. Využitím vybraných analytických výstupů jsou v příspěvku poskytnuty hlavní zjištění projektu GA ČR realizovaného autorem v průběhu posledních tří let 2018 až 2020.
Bližší informace naleznete zde.
Ladislav Kážmér - sociální geograf se zaměřením na výzkum sociálně prostorových nerovností ve zdraví. Bývalý pracovník Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i., v současnosti působící v Národním ústavu duševního zdraví v Klecanech na oddělení pro epidemiologický výzkum závislostního chování. Mgr. stupeň absolvoval na Univerzitě Komenského v Bratislavě, PhD. na Přírodovědecké fakultě UK v Praze.
Online semináře budou organizovány přes službu Zoom. Je nutná registrace pro zaslání přístupových údajů. Odkaz na registraci naleznete ZDE.
Facebook
Twitter
Tweets by SociologickyNewsletter