official magazine of CAS

 


EUSJA General Assembly

eusja.jpg EUSJA General Assembly
& EUSJA Study Trip

Prague, Czech Republic
March 14–17, 2013

Important links

International cooperation

 

ESO

EUSCEA

AlphaGalileo

WFSJ

 

 

Books

English books prepared for publication by Academy bulletin

 

Akademie věd České republiky / The Czech Academy of Sciences 2014 a 2015

rocenka_obalka_en.jpg
The Czech Academy of Sciences has issued a report accounting selected research results achieved by its scientific institutes in all research areas in 2014 and in early 2015.
Full version you can find here.

 

kniha
VILLA LANNA IN PRAGUE
The new english expanded edition 

 

kniha
SAYING IT ...ON PAPER


Archive

Stopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > 2010  > květen  > Obálka

Cena Scopusu poprvé v České republice


© Stanislava Kyselová, Akademický bulletin

Vydavatelství Elsevier Science, význačný světový producent časopisů a databází pro vědu a výzkum, ocenilo poprvé v České republice pět nejlepších vědeckých prací badatelů do 35 let. Ocenění doprovází prémie ve výši 1000 až 4000 eur. Hlavní cenu si 27. dubna 2010 převzal dr. Ondřej Mihola z Ústavu molekulární genetiky AV ČR, který pracoval na vyklonování prvního genu obratlovce způsobujícího neplodnost kříženců. Podle doc. Jana Konvalinky z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR jde v poslední době o jeden z nejvýznamnějších objevů u nás. Bezprostřední možnost aplikací by měl přinést patent druhého oceněného, dr. Ondřeje Hajduška ze společné Parazitologické laboratoře Biologického centra AV ČR a PřF Jihočeské univerzity, který při mapování genů a jimi kódovaných proteinů zapojených do zpracování železa u klíšťat objevil nový transportní protein pro železo. Klíšťata tak nejsou schopna sát krev, dokončit vývoj ani snášet vajíčka. Dále byly oceněny práce Mgr. Michala Mičudy z katedry optiky PřF Univerzity Palackého; dr. Martina Srnce z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a dr. Jany Poltierové-Vejpravové z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Komise pod vedením prof. Petra Rába vybírala ze 116 projektů z oblasti medicíny, biochemie, genetiky a molekulární biologie, fyziky a astronomie, chemie, vědy o materiálech, strojírenství a výpočetní techniky, sociálních a environmentálních věd, z nichž bylo minimálně 50 vynikajících, dalších 20 by si zasloužilo odměnu. Při hodnocení se snažila podpořit výzkum realizovaný na domácích pracovištích, avšak žádné kvóty, které by zvýhodňovaly pracoviště, obory či pohlaví, neměla.

lsd