official magazine of CAS

 


EUSJA General Assembly

eusja.jpg EUSJA General Assembly
& EUSJA Study Trip

Prague, Czech Republic
March 14–17, 2013

Important links

International cooperation

 

ESO

EUSCEA

AlphaGalileo

WFSJ

 

 

Books

English books prepared for publication by Academy bulletin

 

Akademie věd České republiky / The Czech Academy of Sciences 2014 a 2015

rocenka_obalka_en.jpg
The Czech Academy of Sciences has issued a report accounting selected research results achieved by its scientific institutes in all research areas in 2014 and in early 2015.
Full version you can find here.

 

kniha
VILLA LANNA IN PRAGUE
The new english expanded edition 

 

kniha
SAYING IT ...ON PAPER


Archive

Stopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > 2016  > září  > Úvodník

Vědecké léto

04_1.jpg 

Letní čas se vedle odpočinku tradičně nese také v celé plejádě aktivit na poli vědeckém i vzdělávacím. V oblíbených letních školách, které pořádá mnoho akademických ústavů, si rozšiřují obzory nejen žáci a studenti všech stupňů škol, ale také sami pedagogové či vědečtí pracovníci a výsledné číslo počtu frekventantů by proto bylo jistě úctyhodné. Prázdninové měsíce přejí také češtině – Pražská letní škola slovanských studií se letos konala pošedesáté, sesterská aktivita v Olomouci byla již třicátá a jen o pět let později začala v Českých Budějovicích. Nejen tato výročí si v srpnu připomněli bohemisté z domova i ze světa na VIII. mezinárodním sympoziu o češtině v zahraničí. Téma řešili rovněž při svém výjezdu do Hlávkova lužanského zámku. Češtiny se týká též rozhovor s Indirou Feustelovou. Při tom se nabízí souvislost s dalšími vědeckými setkáními: naše intelektuální kapacity opustivší bývalý režim ustavily v USA téměř před 60 lety Společnost pro vědy a umění. Její v pořadí 28. kongres (koná se jedenkrát za dva roky) hostila tentokráte v prvních zářijových dnech Bratislava. Rovněž ve dvouletých cyklech – avšak v Praze – pořádají čeští chemikové významný mezinárodní kongres chemického a procesního inženýrství CHISA – také on za totality dával našim vědcům příležitost ke kontaktům se zahraničními kolegy. Přestože CHISA 2016 nese pořadové číslo 22, chemici si letos připomněli již 60. výročí – v mezidobí se totiž konají stejnojmenné konference na národní úrovni, a ta první se uskutečnila v roce 1956.
Uzavřít zářijové entrée chemií, byť posunutou blíže k biologii, ale ­také zůstat u umění či užité grafiky – jak je ctěná libost – mi dovoluje nová poštovní známka nesoucí portrét prof. Antonína Holého a motiv chemických baněk, související obálka prvního dne s obrázkem budovy Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a příležitostné razítko (viz obrázek nahoře). Prostřednictvím poštovní ceniny se do celého světa rozletí připomínka českého profesora Antonína Holého, jehož objevy pomáhají milionům lidí.

MARINA HUŽVÁROVÁ