Předsednictvo a řídicí orgány

Předsednictvo

Předsednictvo GA ČR je jmenováno vládou ČR na návrh Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Je složeno z pěti členů, kteří zastupují pět základních vědních oborů – technické vědy, vědy o neživé přírodě, lékařské a biologické vědy, společenské a humanitní vědy a zemědělské a biologicko-environmentální vědy. Funkční období členů předsednictva je čtyřleté s možností jmenování nejvýše na dvě funkční období po sobě následující. Statutárním orgánem GA ČR je její předseda.

Předsednictvo schvaluje vyhlášení veřejných soutěží ve výzkumu a vývoji a rozhoduje o uzavření smluv o poskytnutí podpory, tedy o udělení grantů vědeckým projektům na základě hodnocení oborových komisí a panelů GA ČR. Předsednictvo dále koordinuje činnost těchto poradních orgánů, jmenuje a odvolává jejich členy.

Členové předsednictva

RNDr. Alice Valkárová, DrSc.

Narozena v roce 1947 v Brně. Střední školu studovala v Ostravě. V roce 1970 absolvovala Matematicko-fyzikální fakultu, obor Jaderná fyzika. Od té doby byla zaměstnána na MFFUK. V roce 1972 získala titul RNDr., od roku 1973 byla na dlouhodobém pobytu ve Spojeném ústavu jaderných výzkumů (SÚJV) v Dubně (SSSR), kde v roce 1980 obhájila disertační práci a poté se vrátila na své pracoviště do Prahy. Od roku 1987 začala pracovat na experimentu H 1 budovaného na urychlovači elektronů a protonů HERA v laboratoři DESY v Hamburku. V roce 2001 získala vědeckou hodnost DrSc. Uskutečnila řadu zahraničních pobytů ve Finsku, Velké Británii a déle než dva roky strávila na pobytu v Německu. Aktivně se účastnila mnoha desítek zahraničních konferencí, často se zvanými referáty.

Věnovala se také výchově studentů a pod jejím vedením obhájilo několik studentů bakalářské práce, celkem 9 studentů diplomové a 7 studentů PhD práce. Od roku 2005 pracovala aktivně v různých hodnotících orgánech GA ČR, ať už jako členka panelu, předsedkyně panelu nebo předsedkyně Oborové komise Věd o neživé přírodě. Od roku 201 1 je také členkou vědecké rady Přírodovědecké fakulty Univerzity v Hradci Králové. V letech 2006-2014 byla předsedkyní České fyzikální společnosti a členkou Předsednictva Jednoty českých matematiků a fyziků, dnes je místopředsedkyní ČFS. Od roku 2012 až dosud pracuje jako členka hodnotícího panelu Evropské výzkumné rady v Bruselu. V roce 2015 obdržela od MŠMT cenu Milady Paulové za obor fyzika.

V listopadu roku 2016 byla RNDr. Valkárová vládou ČR jmenována předsedkyní Grantové agentury ČR.

prof. Ing. Stanislava Hronová, CSc., dr. h. c.

Narozena v roce 1954 v Praze. Vystudovala obor ekonomická statistika na Vysoké škole ekonomické v Praze (1978) a v tomto oboru pedagogicky stále působí na katedře ekonomické statistiky VŠE. V roce 1994 se habilitovala, v roce 2001 byla jmenována profesorkou pro obor statistika.

Ve své výzkumné činnosti se zameřuje na národní účetnictví a další oblasti hospodářské a sociální statistiky. Významně se podílela na harmonizaci české státní statistiky před vstupem České republiky do EU a dlouhodobě metodicky spolupracuje s Českým statistickým úřadem.

V devadesátých letech působila v roli hostující profesorky na francouzských univerzitách Université Nancy – Metz, Institut National Polytechnique de Lorraine, a na Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne. V letech 2001-2006 byla proděkankou pro vědu a výzkum Fakulty informatiky a statistiky VŠE, v letech 2006-2014 pak prorektorkou pro vědu a výzkum VŠE. V současné době je členkou vědeckých rad VŠE, ČVUT, TU Liberec, Fakulty informatiky a statistiky VŠE a dále členkou výkonné rady impaktovaného časopisu Politická ekonomie, předsedkyní výkonné rady SJR časopisu Statistics and Economy Journal, členkou ediční rady časopisu Silesian Statistical Review.

Mezi lety 2008-2010 působila jako členka Odborné komise pro společenské a humanitní vědy při Radě pro výzkum vývoj a inovace (RVVI) a v letech 2010-2014 jako členka RVVI (v období 2010-2011 ve funkci 1. místopředsedkyně). V současné době je členkou Rady pro strategii a rozvoj Národní technické knihovny. Je členkou Asociace národního účetnictví (Association de Comptabilité Nationale, ACN) se sídlem v Paříži, členkou lnternational Statistical Institute (ISI): sekce lnternational Association for Statistical Education (IASE), členkou/předsedkyní organizačního výboru každoroční mezinárodní konference Mathematics and Statistics in Economy.

Aktivity a zásluhy prof. Hronové v oblasti univerzitního školství na mezinárodním poli byly v roce
1998 oceněny francouzským státním vyznamenáním Palmes Académiques.

V říjnu roku 2014 byla prof. Hronová vládou ČR jmenována členkou předsednictva Grantové agentury ČR. Od června 2016 je místopředsedkyní GA ČR.

prof. RNDr. Jaroslav Koča, DrSc.

Původem chemik z Masarykovy univerzity v Brně, kde získal profesuru v oboru organické chemie. Jeho prvotní vědecké zaměření na počítačové modely v organické syntéze se postupně posouvalo ke studiu biologicky významných biomakromolekul (bílkovin, nukleových kyselin, sacharidů, především do oblasti strukturní biologie a bioinformatiky. Zajímá se zejména o studium vztahů mezi trojrozměrnou strukturou biomakroSmolekul a jejich biologickou funkcí s cílem tuto funkci ovlivnit ať už směrem k návrhu léčiv či biotechnologiím. Zabývá se jednak studiem nekovaletních komplexů biomakromolekul, ale také detailním studiem mechanismů enzymových reakcí nejmodernějšími metodami kvantové chemie. Známé jsou i jeho metodické práce na tomto poli zaměřené do oblasti prohledávání konformačního prostoru vybraných biomolekul či tvorby nových nástrojů strukturní bioinformatiky.

V současné době je vědeckým ředitelem centra CEITEC a ředitelem Národního centra pro výzkum biomolekul (NCBR) na Přírodovědecké fakultě MU. V průběhu své dosavadní vědecké kariéry publikoval více než 160 původních vědeckých prací v mezinárodních časopisech a vedl více než 40 doktorských studentů a postdoků. Působil na řadě zahraničních pracovišť, na několika dlouhodobě (Norsko, Francie a USA). Získal a vedl několik velkých domácích i zahraničních vědeckých projektů v objemu desítek či stovek milionů korun.

V listopadu roku 2016 byl prof. Koča vládou ČR jmenován členem předsednictva Grantové agentury ČR.

doc. RNDr. Petr Baldrian, Ph.D.

Narozen v roce 1972 v Praze. Vystudoval mikrobiologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Zaměřuje se na ekologii půdních organismů a využití mikroorganismů v biotechnologiích.

Petr Baldrian je vedoucím Laboratoře environmentální mikrobiologie v Mikrobiologickém ústavu Akademie věd ČR. Řešitel tuzemských a zahraničních grantů, například FP7 – Marie Curie lnternational Training Networks, Facilities Integrating Collaborations for User Science EMSL/JGI (USA), Grantové agentury České republiky, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstva zemědělství.

Školitel studentů bakalářského, magisterského a doktorského studia, přednáší „Geomikrobiologii“, „Mikrobiální procesy v životním prostředí“ a „Ekologii mikroorganismů“ na Univerzitě Karlově v Praze a „Vybrané kapitoly z Mikrobiologie“ na Univerzitě Komenského v Bratislavě.

Je autorem 8 kapitol v knihách, 177 článků v impaktovaných časopisech s více než 8500 citacemi. Jeho výzkum byl oceněn například, Cenou předsedy Grantové agentury České republiky za projekt „Ekologický význam saprotrofních hub, degradujících lignocelulózu v lesních půdách“ (2008), Cenou ministra školství, mládeže a tělovýchovy za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací (2015) a Akademickou prémií Akademie věd ČR (2017). Petr Baldrian je editorem časopisů FEMS Microbiology Ecology, Fungal Ecology a European Journal of Soil Biology. Je rovněž ambassadorem lnternational Society for Microbial Ecology pro Českou republiku a zakladatelem série konferencí „Ecology of Soil Microorganisms“.

V listopadu roku 2016 byl Petr Baldrian vládou ČR jmenován členem předsednictva Grantové agentury ČR.

prof. Ing. Rostislav Drochytka, CSc., MBA, dr. h. c.

Po střední škole zaměřené na chemii absolvoval Stavební fakultu VUT v Brně, obor stavebních hmot (1982) a na téže fakultě potom i v oboru Nauka o nekovových materiálech a stavebních hmotách (1986) obhájil vědeckou práci. V oboru Fyzikální a stavebně materiálové inženýrství habilitoval v roce 1992 následně v roce 2001 byl jmenován profesorem. S Fakultou stavební VUT v Brně je úzce spjat celý život, působil zde ve vedení fakulty 7 roků jako proděkan a 8 let jako děkan. V současné době je vedoucí Ústavu technologie stavebních hmot a dílců. Jeho odborností jsou pokročilé stavební hmoty, zejména pórobetony, polymery ve stavebnictví, degradace a trvanlivost stavebních materiálů, vady a poruchy, sanace betonů, povrchové úpravy staveb, solidifikace nebezpečných odpadů a využití druhotných surovin ve stavebních materiálech a jejich zakomponování do mikrostruktury stavebních hmot. Je jmenován soudním znalcem.

V těchto oblastech byl řešitelem více jak 52 projektů a grantů od různých poskytovatelů jako GAČR, TAČR, MPO, MŠMT. Kromě toho byl řešitelem 4 mezinárodních úspěšných projektů EU, a nezbytné je rovněž zmínit úzkou spolupráci zejména ve formě smluvního výzkumu s významnými tuzemskými i zahraničními firmami, zabývajícími se výrobou vysokohodnotných stavebních materiálů. V rámci pedagogické činnosti vedl desítky studentů bakalářského a magisterského studia a vychoval přes 30 úspěšných doktorandů. Je autorem celé řady monografií v tuzemsku i v zahraničí, příspěvků v odborných časopisech vč. Impaktovaných, i na konferencích, je rovněž autorem patentu, užitných vzorů a dalších výsledků výzkumu aplikovaného. Je aktivním členem International Union of testing and Research Laboratories for Materials and Structures (RILEM), stejně jako WTA International, kde zastupuje ČR. V rámci svých dlouhodobých pobytů na TU Wien a Structural Preservation Systems, Inc. Baltimore USA využil zkušenosti pro řešení dalších projektů.

Dlouhodobě působí jako člen vědeckých rad různých institucí jednak VUT v Brně, dále fakult architektury, stavební a nyní i Vědecké rady ČVUT v Praze. Od roku 2003 pracoval v hodnotících orgánech GAČR v pozici člena POK, předseda panelu, místopředseda OK1 a v roce 2015 byl zvolen členem Kontrolní rady GAČR.

V květnu 2018 byl prof. Drochytka Vládou ČR jmenován členem předsednictva Grantové agentury ČR.

Zápisy z jednání

425 KB Datum přidání: 15. 4. 2020
434 KB Datum přidání: 15. 4. 2020
426 KB Datum přidání: 12. 5. 2020
426 KB Datum přidání: 26. 5. 2020
236 KB Datum přidání: 5. 8. 2020
231 KB Datum přidání: 5. 8. 2020

Vědecká rada

Vědecká rada GA ČR je koncepčním orgánem GA ČR. Má dvanáct členů, které z řad odborníků jmenuje a odvolává vláda na návrh Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Funkční období jejích členů je čtyřleté s možností jmenování nejvýše na dvě období po sobě následující. Vědecká rada navrhuje předsednictvu ustavení a zaměření oborových komisí, skupiny projektů a jejich zaměření, vyhodnocuje vědeckou úroveň GA ČR a navrhuje potřebná opatření.

Aktuální složení vědecké rady GA ČR

  • prof. Ing. Jaroslav Doležel, DrSc. (předseda)
  • prof. Ing. František Štěpánek, Ph.D. (místopředseda)
  • prof. RNDr. Pavel Exner, DrSc.
  • prof. Ing. Martin Hartl, Ph.D.
  • prof. Ing. Štěpán Jurajda, Ph.D.
  • prof. Bengt J. F. Nordén, Dr. mult, honFRSC
  • prof. Jana Roithová, Ph.D.
  • prof. Avner Shaked, Ph.D.
  • prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc.
  • prof. MUDr. Jiří Zeman, DrSc.
798 KB Datum přidání: 6. 11. 2020

Kontrolní rada

Kontrolní rada GA ČR je kontrolním orgánem GA ČR. Má deset členů, které z řad odborníků jmenuje Poslanecká sněmovna na návrh právnických osob zabývajících se výzkumem a vývojem. Funkční období členů kontrolní rady je čtyřleté s možností jmenování nejvýše na dvě období po sobě následující. Kontrolní rada kontroluje rozdělování finančních prostředků Grantové agentury, projednává stížnosti na postup poskytovatele při hodnocení návrhu grantového projektu a předkládá stanoviska předsednictvu, pro které jsou závazná.

Složení kontrolní rady

  • prof. Ing. Stanislav Labík, CSc. (předseda)
  • prof. PhDr. Jana Geršlová, CSc. (místopředsedkyně)
  • JUDr. Ing. Zdeněk Dufek, Ph.D.
  • prof. Ing. František Hrdlička, CSc.
  • prof. Mgr. Libor Jan, Ph.D.
  • prof. Ing. Petr Konvalinka, CSc.
  • prof. Ing. Jan Roda, CSc.
  • prof. Ing. Vladimír Smejkal CSc., LL.M.
  • prof. RNDr. Omar Šerý, Ph.D.
  • prof. PhDr. Hana Vykopalová, CSc.
438 KB Datum přidání: 11. 11. 2020
442 KB Datum přidání: 11. 11. 2020
432 KB Datum přidání: 11. 11. 2020

ODEBÍREJTE NOVINKY Z GA ČR

   
© 2016 GA ČR