Pohyby aneb Za tajemstvím hlubinných procesů Země
Pohyby aneb Za tajemstvím hlubinných procesů Země
režie Martina Spurná, 2015
Čeští badatelé vymýšlejí přístroje a zkoumají na Špicberkách nejnepatrnější pohyby horských masivů. Jsou schopni předpovědět i strašlivě ničivá zemětřesení, jako bylo například to v Japonsku v roce 2011.
Daleko na arktický sever se každoročně vydává skupina českých geologů z Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR. Jejich cílem je Hornsund. Nejjižnější zátoka ostrova Západní Špicberky, kde vědci už 6 let pomocí unikátního přístroje pravidelně monitorují pohyby země a mapují dosud neprozkoumaný terén, který byl dříve hluboko pod ledem. Na svou poslední expedici za polární kruh se badatelé Josef, Honza, Filip a Miloš rozhodli přizvat i dva filmaře.
Okem vědce
Mgr. Jan Blahůt, Ph.D., Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR
Při natáčení dokumentu Pohyby jsme byli s filmovým štábem prakticky non-stop po dobu několika týdnů natáčení. Ze začátku jsme se před kamerou trochu „drželi“ zpátky. Což je možná na snímku trochu vidět. Ale ke konci jsme se s filmaři sžili a ti to myslím i docela dobře zachytili. Dokument se dle mého názoru vymyká „klasickým“ snímkům, kde jsou vysvětlovány různé procesy a dokumenty jsou nabité obrovským množstvím informací. Ani v Pohybech nechybí spousta znalostí, ale ty jsou představeny jemnější uměleckou a snad i zábavnou formou a skvělými animacemi. Myslím, že tím se Pohyby vymykají běžným popisným dokumentárním filmům.
Sledujte film
Film bylo možné sledovat pouze v průběhu festivalu.