Ocenění Akademie věd ČR převzala autorka nového typu mikroskopů Ilona Müllerová, ředitelka ÚPT AV ČR
Praha 1. července 2019
Předsedkyně Eva Zažímalová předala v pondělí 1. července čestné oborové medaile čtveřici vynikajících vědeckých osobností. Mezi nimi byla i ředitelka Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR, Ilona Müllerová, která obdržela Čestnou oborovou medaili Františka Křižíka za zásluhy v oblasti technických věd a za realizaci výsledků vědeckého výzkumu.
Ing. Ilona Müllerová, DrSc. je dlouhodobou pracovnicí Ústavu přístrojové techniky AV ČR, kde nyní působí v druhém funkčním období jako ředitelka a vede jeden z ústavů Akademie věd s více jak 200 zaměstnanci.
Na vývojových pracích se zde podílela již po dobu svého studia na Vysokém učení technickém v Brně. Poté se zabývala návrhem a realizací elektronických obvodů pro elektronově optické systémy elektronových mikroskopů.
„Pokud se v technických vědách, silně mužském prostředí, objeví žena, nezřídka to bývá velmi silná a výrazná osobnost. A to je přesně příklad paní doktorky Müllerové,“ uvedl při laudatiu kolega laureátky a člen Akademické rady AV ČR Josef Lazar.
Počátkem 90. let 20. století vytvořila Ilona Müllerová koncepci zcela nového nekonvenčního principu v elektronové mikroskopii: zobrazování tzv. pomalými elektrony. Tato metoda má řadu unikátních výhod – zejména, ale nejen pro uživatele z oblasti medicíny a věd o živé přírodě. Nový typ mikroskopu vyvinutý dr. Müllerovou se postupně prosadil u všech předních světových výrobců elektronových mikroskopů. Dnes je standardní součástí jejich nabídky.
Pro technickou disciplínu, které se Ilona Müllerová dlouhodobě věnuje, je významná i její patentová činnost.
Více o průběhu ceremoniálu:
http://www.avcr.cz/cs/o-nas/aktuality/Cestne-oborove-medaile-ziskali-ctyri-vyznacni-vedci/
Tisková zpráva: ZDE
Záznam projevu Ilony Müllerové: ZDE