official magazine of CAS

 


EUSJA General Assembly

eusja.jpg EUSJA General Assembly
& EUSJA Study Trip

Prague, Czech Republic
March 14–17, 2013

Important links

International cooperation

 

ESO

EUSCEA

AlphaGalileo

WFSJ

 

 

Books

English books prepared for publication by Academy bulletin

 

Akademie věd České republiky / The Czech Academy of Sciences 2014 a 2015

rocenka_obalka_en.jpg
The Czech Academy of Sciences has issued a report accounting selected research results achieved by its scientific institutes in all research areas in 2014 and in early 2015.
Full version you can find here.

 

kniha
VILLA LANNA IN PRAGUE
The new english expanded edition 

 

kniha
SAYING IT ...ON PAPER


Archive

Stopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > 2012  > říjen  > Obálka

Klimatický tunel v Centru excelence Telč

01_1.jpg
Všechna fota: Archiv ÚTAM AV ČR
Klimatická komora s 200 kW ventilátorem. Komora je připravena pro urychlení vzorků do otvorů v podlaze. Pohyblivý strop umožňuje operativní manipulaci s vodními tryskami či se sálavými lampami.

Letos v srpnu se uskutečnil křest aerodynamického tunelu, který nese jméno významného českého fyzika Čeňka Strouhala. Tunel byl vybudován v letech 2011–2012 v rámci výstavby Centra excelence Telč, jež s podporou strukturálních fondů EU realizuje od roku 2009 Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR. Projekt má následující cíle: vybudovat specializovanou experimentální laboratoř vybavenou klimatickým tunelem se systémem měření aerodynamických a klimatických vlivů na stavební konstrukce a památky; vytvořit součást evropské výzkumné infrastruktury v rámci Evropského výzkumného prostoru; vytvořit další centrum výuky studentů v rámci programu ERASMUS MUNDUS a vychovávat vědecké pracovníky.

01_2.jpg
Pohled do aerodynamické sekce s modelem hangáru v měřítku 1 : 150

Aerodynamická laboratoř sídlí v jednom z pavilonů centra. Tunel je uzavřený ovál; část, která je základem pro klimatickou sekci, je vestavěna do suterénu přímo, druhou tvoří vestavěný ocelový tubus (v něm se budou především provádět aerodynamická měření). Základní vybavení tunelu představuje 200kW ventilátor, jenž vyrábí vítr o rychlosti až 100 km/h. Tunel je též opatřen simulátory klimatických vlivů, tedy především tepelným výměníkem pro simulaci cyklických teplot s minimální hodnotou –5 °C. V klimatické sekci se dále nacházejí simulátory deště a infračervené lampy, což umožní zatěžovat stavební konstrukce a památky hnaným deštěm a sálavým teplem.

01_3.jpg
Půdorysné prováděcí vyobrazení tunelu v suterénu pavilonu I. V rozích tunelu jsou umístěny usměrňovací lopatky. Tunel je vybaven klimatickými a aerodynamickými prvky, jež vytvářejí realistický obraz proudění vzduchu v atmosféře.

Aerodynamická část tunelu bude experimentálně určovat zatížení konstrukcí větrem, které se s velkou přesností modeluje na menších replikách vysokých budov, stadionů nebo mostů, studovat vliv proudění vzduchu na dynamickou stabilitu konstrukcí a zkoumat vliv proudění větru v zástavbě či v otevřeném terénu s cílem stanovit rozptyl škodlivin nebo analyzovat komfort chodců.

STANISLAV POSPÍŠIL,
Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, v. v. i.