official magazine of CAS

 


EUSJA General Assembly

eusja.jpg EUSJA General Assembly
& EUSJA Study Trip

Prague, Czech Republic
March 14–17, 2013

Important links

International cooperation

 

ESO

EUSCEA

AlphaGalileo

WFSJ

 

 

Books

English books prepared for publication by Academy bulletin

 

Akademie věd České republiky / The Czech Academy of Sciences 2014 a 2015

rocenka_obalka_en.jpg
The Czech Academy of Sciences has issued a report accounting selected research results achieved by its scientific institutes in all research areas in 2014 and in early 2015.
Full version you can find here.

 

kniha
VILLA LANNA IN PRAGUE
The new english expanded edition 

 

kniha
SAYING IT ...ON PAPER


Archive

Stopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Výzvy pro budoucí uzly Euro-BioImaging

Cílem projektu Euro-BioImaging (podrobněji AB 12/2011) je vytvořit panevropskou infrastrukturu pro biologické a biomedicínské zobrazování. Infrastruktura bude sestávat z propojených špičkových evropských zobrazovacích pracovišť, která vědcům zajistí otevřený přístup k inovativním zobrazovacím technologiím. Ty se využívají například pro výzkum nových diagnostik a léčbu vážných chorob. V lednu 2013 vyhlásil Euro-BioImaging první výzvu pro budoucí uzly. Přihlášku zaslalo 71 zobrazovacích pracovišť z 19 zemí, z toho Česká republika dvě.

12_1.jpg
Foto: Markéta Morská, Archiv ÚMG AV ČR
Margaryta Sobol z ÚMG AV ČR zkoumá ultrastrukturu lidských buněk na špičkovém elektronovém mikroskopu FEI TECNAI G2 20 LaB6.


Přihlášku s Multimodálním uzlem pro pokročilou světelnou a elektronovou mikroskopii předložil Ústav molekulární genetiky AV ČR. Navržený uzel zahrnuje zobrazovací technologie a expertizu ÚMG, Biotechnologického a biomedicínského centra Akademie věd a Univerzity Karlovy (BIOCEV) a Fyziologického ústavu AV ČR. V případě tohoto projektu ocenila hodnoticí komise šíři zobrazovacích technologií a jedinečnost několika nejnovějších technologií v evropském kontextu. Přihlášku s Multimodálním uzlem pro pokročilou světelnou mikroskopii a medicínské zobrazování podala Masarykova univerzita v Brně. Navržený uzel zahrnuje zobrazovací technologie MU, Středoevropského technologického institutu (CEITEC), Ústavu experimentální botaniky AV ČR a Ústavu přístrojové techniky AV ČR. Hodnoticí komise vyzdvihla kvalitu výzkumu již fungujících skupin a ocenila, že pracoviště jako celek poskytují velmi kvalitní instrumentaci. Osa Praha–Brno vytváří páteř budoucí národní zobrazovací infrastruktury.

12_2.jpg
Foto: Ilona Kalasová, Archiv ÚMG AV ČR
Fosfolipidy v jádře


Národní zobrazovací infrastruktura poskytne otev­­řený přístup všem vědcům v České republice k inovativním zobrazovacím technologiím v biologii a biomedicíně. Rovněž podpoří vědeckou spolupráci a bude badatele vzdělávat v zobrazovacích technologiích, jejichž rutinní znalost je předpokladem úspěšného výzkumu v biologii a medicíně. Sdílení unikátních
a finančně náročných zobrazovacích přístrojů zajistí vyšší efektivitu veřejných investic do výzkumu. Česká zobrazovací infrastruktura se tak zařadí mezi vedoucí pracoviště v Evropě. Konsorcium Euro-BioImaging v současnosti vyjednává s členskými státy Evropské unie právní a řídicí model budoucí infrastruktury.

12_4.jpg

Nezbytné kroky pro vstup do konstrukční fáze a pro vytvoření národní zobrazovací infrastruktury projednává autor tohoto článku s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.
Podrobnější informace o projektu naleznete na http://www.eurobioimaging.cz.

PAVEL HOZÁK,
Ústav molekulární genetiky AV ČR, v. v. i.