official magazine of CAS

 


EUSJA General Assembly

eusja.jpg EUSJA General Assembly
& EUSJA Study Trip

Prague, Czech Republic
March 14–17, 2013

Important links

International cooperation

 

ESO

EUSCEA

AlphaGalileo

WFSJ

 

 

Books

English books prepared for publication by Academy bulletin

 

Akademie věd České republiky / The Czech Academy of Sciences 2014 a 2015

rocenka_obalka_en.jpg
The Czech Academy of Sciences has issued a report accounting selected research results achieved by its scientific institutes in all research areas in 2014 and in early 2015.
Full version you can find here.

 

kniha
VILLA LANNA IN PRAGUE
The new english expanded edition 

 

kniha
SAYING IT ...ON PAPER


Archive

Stopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > 2011  > duben  > Ocenění

De Scientia et Humanitate Optime Meritis

Čestnou medaili De scientia et humanitate optime meritis převzala 22. února 2011 doc. Lydia Petráňová z Etnologického ústavu AV ČR, která se dlouhodobě zabývá výzkumem dějin hmotné kultury, stravování a sociálně-historické problematiky zvyků a tradic venkovského lidu.

15_1.jpg
 Foto: Luděk Svoboda, Akademický bulletin
Nejvýznamnější ocenění, které Akademie věd ČR uděluje, převzala od předsedy AV ČR Jiřího Drahoše Lydia Petráňová.


V letech 1993–2006 byla členkou Akademického sněmu AV ČR. Od roku 1997 do roku 2005 pracovala v Akademické radě AV ČR, v letech 2001–2005 působila jako místopředsedkyně AV ČR odpovědná za koncepční a vědecko-organizační otázky sekce pro humanitní a společenské vědy. Od roku 2005 je členkou Vědecké rady AV ČR.
Doc. Lydia Petráňová ukončila v roce 1967 studium na Filozofické fakultě UK v Praze; obor historie–čeština. V roce 1998 se habilitovala na Pedagogické fakultě Univerzity J. E. Purkyně v oboru české dějiny. Od roku 1985 pracuje v Oddělení historické etnologie Etnologického ústavu AV ČR; vedoucí oddělení je od r. 1992. V 90. letech 20. století přednášela na FF UK v Praze, nyní na Filozofické fakultě UJEP v Ústí nad Labem.
L. Petráňová se orientuje na problematiku tzv. tradiční lidové kultury a na dějiny kultury obecně. Je spoluautorkou klasického díla Dějiny hmotné kultury I., II. (Praha 1985, 1997), autorkou mnoha vědeckých studií a několika alternativních učebnic dějepisu (Lidé v dějinách. Středověk, Raný novověk; Průvodce všedním životem ve středověku, Praha 1996, 1997, 2005). Odborný zájem o ikonografii a sémiotiku realizovala v monografii Domovní znamení staré Prahy (Praha 1988, 1991, 2008). Významně se redakčně i autorsky podílela na třísvazkovém encyklopedickém díle Lidová kultura – Národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska (Praha 2007). Dlouhodobě se jako členka redakční rady podílí na vydávání časopisu Český lid/Etnologický časopis, který představuje ústřední vědecké oborové periodikum.
L. Petráňová patří mezi nejvýznamnější odborníky v českém i evropském měřítku svého oboru. Mimořádné schopnosti společenské komunikace uplatnila rovněž při rozvíjení mezinárodních vztahů, zejména styků mezi českými a francouzskými vědci (za což byla oceněna Řádem akademických palem 2006), nebo jako členka v prestižních mezinárodních vědeckých společnostech (například The International Commission for the Research into European Food History ICREFH).
red