Spojený ústav jaderných výzkumů (SÚJV) je mezinárodní organizací, která se zabývá experimentálním a teoretickým výzkumem v oboru jaderné a částicové fyziky. Ústav má sídlo v Dubně u Moskvy v Ruské federaci.
Česká republika, resp. Československo, je jedním ze zakládajících členů SÚJV od roku 1956. V roce 1992 byl přijat nový statut SÚJV, který položil základ fungování Ústavu jako mezinárodní vědecké organizace na území Ruské federace. V současné době má SÚJV 18 členů.
V SÚJV působila řada významných fyziků - např. nositel Nobelovy ceny za fyziku I. M. Frank (teorie Čerenkovova efektu, 1958) či Bruno Pontecorvo (italský teoretický fyzik, oscilace neutrin).
V SÚJV byly uskutečněny zásadní objevy v jaderné fyzice: Ústavu se jako prvnímu na světě podařila syntéza supertěžkých prvků s čísly 102, 104, 105, 106, 107, 113, 114, 115, 116, 117 a 118, které se blíží tzv. ostrovu stability supertěžkých jader. Po Ústavu je rovněž pojmenován prvek 105 „Dubnium“. Prvek 114 Flerovium (Fl) nese od června 2011 jméno po Flerově laboratoři jaderných reakcí (LJaR). V současné době má SÚJV významné postavení také v oblasti neutrinové fyziky, měření dvojitého rozpadu beta a oscilací neutrin.
Ústav tvoří 7 laboratoří – Laboratoř teoretické fyziky (LTF), Laboratoř fyziky vysokých energií (LFVE), Laboratoř neutronové fyziky (LNF), Laboratoř jaderných problémů (LJaP), Laboratoř jaderných reakcí (LJaR), Laboratoř informačních technologií (LIT) a Radiobiologická laboratoř (LRB). Kromě těchto pracovišť je součástí SÚJV rovněž Univerzitní centrum (UC), zaměřené na vzdělávací aktivity v oboru jaderné fyziky a souvisejících oblastech.
V SÚJV v současnosti pracuje přibližně 1200 vědeckých pracovníků a 2000 inženýrů a techniků.
Mezi základní experimentální zařízení SÚJV patří:
Nuklotron, supravodivý urychlovač jader a těžkých iontů na energie 6-7 GeV/nukleon, se používá pro studium tvorby a vlastností hyperjader a pro měření charakteristik srážek typu deuteron-proton.
Fázotron, urychlovač protonů s energií 680 MeV, se využívá zejména pro radiobiologický výzkum, pro výrobu radioizotopů, pro klinické ozařování onkologických pacientů pro vývoj nových zařízení a technik a také pro studium látek pevné fáze.
Komplex urychlovačů Laboratoře jaderných reakcí skládající se ze tří cyklotronů těžkých iontů (IC100, U400, U400M) a mikrotronu MT-25.
IBR 2, unikátní rychlý impulzní reaktor, představuje zdroj neutronů s průměrným výkonem 2MW (v pulzu 1850 MW). S jeho pomocí se studují zejména vlastnosti látek pevné fáze jako je např. dynamika a parametry krystalických a amorfních materiálů, nanostrukturních materiálů a nanosystémů (včetně polymerů, lipidových membrán, bílkovin, apod.), parametry krystalické a magnetické struktury materiálů při vysokých tlacích, textura hornin, zbytkové napětí v průmyslových výrobcích či makro i mikro napětí v konstrukčních materiálech.
V současnosti jsou v SÚJV budovány nová experimentální zařízení:
NICA/MPD - Hlavním cílem projektu NICA/MPD (Nuclear based Ion Collider fAcility/Multi-Purpose Detector) je experimentální studium horké a husté silně interagující hmoty a polarizačních jevů v systémech s několika nukleony. Komplex NICA se bude skládat ze zdroje těžkých iontů, lineárního urychlovače, supravodivého boosteru, nuklotronu (stávající zařízení) a supravodivého collideru. Vlastní identifikace událostí a částic zajistí komplexní detektor MPD, který se bude poskytovat informaci o energiích a drahách sekundárních částic. Jde o významný infrastrukturní projekt SÚJV s rozpočtem 400 mil. USD. Projekt je rovněž zařazen mezi šest prioritních infrastruktur ve výzkumu a vývoji Ruské federace.
DRIBs-III - Dubna Radioactive Ion Beams III v sobě zahrnuje výstavbu nového cyklotronu DC200 s rekordní intenzitou svazku iontů středních hmotností s energiemi 5-10 MeV/nukleon a také modernizaci existujících urychlovačů U400 a U400M.
„Kromě výzkumu v oblasti jaderné fyziky a souvisejících oborech nabízí členství ČR v SÚJV rovněž řadu příležitostí pro studenty a doktorandy (stáže, letní školy, doktorské studium), výzkumné pracovníky a další zaměstnance. Pobyt českých pracovníků v SÚJV a expertů SÚJV v ČR se řídí Plánem spolupráce. Bližší informace k možnostem tzv. „vyslání“ do SÚJV jsou k dispozici zde. Společné výzkumné projekty mohou být – mimo jiné – podpořeny z tzv. grantů zplnomocněného představitele a z tzv. projektů 3+3. Bližší informace k těmto grantovým schématům jsou k dispozici zde (Granty) nebo také zde (Projekty).
Informace o aktuální Výzvě k podávání žádostí o granty zplnomocněného představitele Vlády ČR v SÚJV Dubna (cílové financování) v rámci spolupráce ČR s SÚJV Dubna naleznete zde a informace o Výzvě k podávání žádostí na projekty řešené ve spolupráci s SÚJV Dubna (Projekty 3+3) 2020 jsou k dispozici zde.
SÚJV rovněž vyhlašuje zakázky, o které se mohou ucházet podniky z ČR, a to v oblastech:
- elektrotechniky a elektroniky
- výpočetní techniky
- strojírenství
- vakuové techniky
- kryogeniky
- magnetů
- detekční techniky
- krystalů pro detektory
- a pozemních staveb (tunely, budovy, technické instalace)
Podrobnější informace o možnostech spolupráce s SÚJV jsou k dispozici v brožuře MŠMT z roku 2012:
MSMT_SUJV-web.pdf, soubor typu pdf, (2,12 MB)
V záležitostech týkajících se spolupráce ČR s SÚJV byl zřízen poradní orgán ministra školství, mládeže a tělovýchovy – Výbor pro spolupráci ČR s SÚJV statut (1,49 MB), na který je též možno se obracet pro další informace.
Výbor pro spolupráci ČR s SÚJV
sekretariát
ÚJF AV ČR
Oddělení dozimetrie záření
Na Truhlářce 39/64
180 00 Praha
Česká republika
Tel./fax: +420 266 177 235
E-mail: dubna@ujfcascz
http://www.sujv.cz
příp. RNDr. Marek Vyšinka, Ph.D. z odboru výzkumu a vývoje MŠMT, e-mail: marek.vysinka@msmtcz, tel. +420 234 812 136