Název
Špičková věda, revoluční objevy a inovace v oblasti fyziky
Špičková věda, revoluční objevy a inovace v oblasti fyziky
Objevte informace přímo pro vás
Čeští vědci přispěli k vývoji nové třídy jednorozměrných organických vodičů
Společná práce českých, španělských a švýcarských vědců, kterou publikoval tento týden časopis Nature Nanotechnology, představuje nový přístup k vývoji nekovových vodičů využitelných v solární energetice, optických technologiích či nanoelektronice.
Zprávy
Hvězdy ve středu mléčné dráhy aneb záhadné omládnutí
„Rudí obři“ jsou pro astronomy zajímavý typ obrovitých, jasně svítících hvězd. I z kosmického hlediska jsou to staré hvězdy, které prošly dlouhým vývojem. V oblasti středu naší Galaxie se však nachází překvapivě málo těchto hvězdných gigantů, naproti tomu zde bylo odhaleno zvýšené zastoupení mladších hvězd. Studie navrhující proces, který tuto zvláštnost vysvětluje, právě vychází v časopise The Astrophysical Journal. Podíleli se na ní i vědci z Akademie věd ČR.
Nositelem letošní ceny České chemické společnosti se stal fyzik Pavel Jelínek
Mezinárodní odborná komise udělila Cenu Rudolfa Lukeše pro rok 2020 Pavlu Jelínkovi za jeho výzkum chemických vlastností molekulárních struktur na površích pevných látek. Hodnotitele zaujaly vyvíjené techniky rastrovací mikroskopie, které nacházejí uplatnění v organické chemii.
Prémii Lumina quaeruntur získaly Nové cesty při hledání temné energie
Akademie věd ČR udělila v rámci programu podpory perspektivních vědců a vědkyň mladší a střední generace celkem sedm prémií Lumina quaeruntur. Mezi oceněnými je i Ippocratis Saltas z Centra pro kosmologii a fundamentální fyziku z Fyzikálního ústavu. Slavnostní ceremonie, při níž laureáty oceňuje předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová, se letos kvůli epidemiologickým opatřením odložila.