official magazine of CAS

 


EUSJA General Assembly

eusja.jpg EUSJA General Assembly
& EUSJA Study Trip

Prague, Czech Republic
March 14–17, 2013

Important links

International cooperation

 

ESO

EUSCEA

AlphaGalileo

WFSJ

 

 

Books

English books prepared for publication by Academy bulletin

 

Akademie věd České republiky / The Czech Academy of Sciences 2014 a 2015

rocenka_obalka_en.jpg
The Czech Academy of Sciences has issued a report accounting selected research results achieved by its scientific institutes in all research areas in 2014 and in early 2015.
Full version you can find here.

 

kniha
VILLA LANNA IN PRAGUE
The new english expanded edition 

 

kniha
SAYING IT ...ON PAPER


Archive

Stopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

O svobodu je třeba pečovat

cm_miniatura.jpgVíkendový program zahájený lužanskou slavností pokračoval v den státního svátku 17. listopadu 2013 pietním aktem k uctění studentských obětí listopadu 1939 a událostí z roku 1989, který Nadání uspořádalo s Českým svazem bojovníků za svobodu před Hlávkovou kolejí v Jenštejnské ulici v Praze 2. Souvislost mezi oběma pro české dějiny významnými roky vyzdvihl premiér v demisi Jiří Rusnok, podle něhož studenti dvakrát v historii nepřehlédnutelným způsobem vystoupili na obranu svobody a demokracie: „V obou případech se postavili proti systému založenému na lži, nenávisti a násilí a v obou případech byl jejich pokojný protest brutálně potlačen […] Je naší povinností předat toto poselství i generacím, které se již narodily ve svobodě a tvrdými zkouškami minulosti neprošly. Pouze tak si můžeme naši svobodu uchovat.“


Pietní akt u Hlávkovy koleje v Jenštejnské ulici v Praze 2 zahájil předseda Nadání Václav Pavlíček.

Vzpomínkové akce, kterou zahájil husitský chorál Ktož sú boží bojovníci v provedení pěveckých mužských sborů, se zúčastnili představitelé českého státu, vysokých škol a akademických obcí (mj. rektoři prof. Václav Havlíček a prof. Václav Hampl, místopředseda AV ČR dr. Pavel Baran aj.) i tehdejší studenti postižení nacistickou perzekucí. Dramatické události z roku 1939 vzpomenul před zhruba stovkou účastníků někdejší student Vojmír Srdečný: „Před 74 lety jsme se dostali z jednotlivých kolejí do Ruzyně, kde jsme byli očíslováni a v odpoledních hodinách se vlakem dostali až do Sachsenhausenu. Po půlnoci ze 17. na 18. listopadu 1939 jsme prošli branou koncentračního tábora se známým nápisem Arbeit macht frei. Toho dne nás jí prošlo 1081, z toho jedné čtvrtině bylo kolem dvaceti let.“ Jednu z nejotřesnějších zkušeností prožil pamětník v lednu 1940, když vězni stáli několik hodin na apelplacu – tehdy v mrazu minus 28 stupňů několik z nich umrzlo; v únoru nacisté vězně zaházeli sněhem: „Blokfürer z bloku 52, křídla B, vyhnal studenty do mrazu a dal je zaházet metrovou vrstvou sněhu. Asi jednu hodinu pod ní leželo 120 kolegů – pět z nich nepřežilo.“

Luzany_a_Pieta_x7x.JPG
Piety se zúčastnil i místopředseda AV ČR Pavel Baran.

Vzpomenutí tradic a hodnot událostí z let 1939 a 1989, k nimž se slovy předsedy Nadání prof. Václava Havlíčka hlásíme a vyjadřujeme poděkování těm, kteří se postavili na odpor okupační či komunistické moci, zakončilo položení věnců a kytic k pamětním deskám u Hlávkovy koleje.

LUDĚK SVOBODA

 

18 Nov 2013