Poloostrov Valdés je významnou mořskou rezervací na atlantském pobřeží argentinské Patagonie, s početnými populacemi mořských ptáků a savců. Milovníkům savců nabízí skvělé podmínky nejen pro pozorování a studium mořských druhů, ale i suchozemských zástupců travnatých a polopouštních biomů. Místní mořští savci jsou navíc zajímaví řadou svébytných projevů v chování a ekologii, unikátní i v globálním kontextu.
Peninsula Valdes is an important marine reserve on the Atlantic coast of Argentine Patagonia, with large populations of marine birds and mammals. It offers great opportunities to observe and study marine species, as well as terrestrial representatives of semidesert and grassland biomes. The local marine mammals are also interesting due to a series of distinctive signs in their behaviour and ecology that are unique in a global context.
-
Pobřeží argentinského poloostrova Valdés představuje mozaiku stanovišť od aridních křovinatých formací obývaných polopouštními a stepními druhy savců až po písečné pláže a mořská skaliska vhodná pro ploutvonožce.
-
Puma (Puma concolor) byla původně největší suchozemskou šelmou poloostrova. V současné době ji zde však farmáři prakticky vyhubili.
-
Psa argentinského (Pseudoalopex griseus) lze občas pozorovat i poměrně zblízka.
-
Pásovec štětinatý (Chaetophractus villosus) je na poloostrově běžným druhem.
-
Samice lachtana hřivnatého (Otaria flavescens) se drží převážně na skalách blíž k moři, což může být způsobeno i prostorovou konkurencí rypoušů sloních.
-
Samec rypouše sloního (Mirounga leonina) má charakteristicky vyvinutý nos výrazně se zvětšující v době říje.
-
Samice rypouše sloního
-
Ocas velryby jižní (Eubalaena australis) je to nejčastější, co můžeme z tohoto kytovce spatřit.
-
Hlava velryby jižní bývá pokryta parazitujícími korýši – podle jejich rozmístění lze rozeznat jedince velryb.
-
Pobřeží poloostrova Valdés je doslova poseto kostmi velryb z uhynulých zvířat vyvržených mořem.
-
Zajíc polní (Lepus europaeus) – nepůvodní, ale hojný druh zdejších plání
-
Samci lamy guanako (Lama guanicoe) se často drží stranou od stáda a střeží okolí. Snímky J. Suchomela