Novinky

Vědci našli možnost, jak významně zvýšit výnos jetele
Průlom ve výzkumu dědičné informace jetele učinili vědci ze Zemědělského výzkumu, spol. s r.o. Troubsko (ZVT), ve spolupráci s olomouckým pracovištěm Ústavu experimentální botaniky (ÚEB) Akademie věd ČR.  Po dvouletém bádání identifikovali části dědičné informace jetele, které odpovídají za vyšší výnos i další žádané znaky plodiny. 
Prof. Jaroslav Doležel představil v České televizi . . .
O Strategii AV21 i o zaměření výzkumného programu Potraviny pro budoucnost, o jeho směřování i cílech, mluvil prof. Jaroslav Doležel, který tento program koordinuje, v České televizi. 
Jak skloubit výnosy a ochranu krajiny? Ekologické . . .
Pšenice je jednou ze základních plodin, na které závisí přežití lidstva. Spoléhat jen na ně, ale může být riskantní, říkají hosté pořadu Souvislosti Plus. Cílem je získat odrůdy s vyššími výnosy, ale pěstovat je s ohledem na přírodu.
Workshop Potravinová bezpečnost a udržitelnost v . . .
Podle statistik OSN se každý rok na světě vyhodí zhruba třetina potravinové produkce, tedy 1,3 miliardy tun jídla. To je množství, které by dokázalo nasytit až 3 miliardy lidí. Téměř miliarda lidí přitom na světě trpí hladem a podvýživou. 
Přednáška prof. Doležela Je možné zajistit udržitelnou . . .
Společnost pro výživu pořádala 21. září konferenci Výživa ve 21. století. Jedním z přednášejících byl i prof. Jaroslav Doležel. 
Přednáška prof. Jaroslava Doležela na Academia Filmu . . .
Zajištění dostatku kvalitních potravin pro všechny obyvatele planety je jednou z nejdůležitějších výzev současnosti. Situace je vážná. Chronickou podvýživou trpí osm set milionů lidí a tento počet se navzdory všem snahám a optimistickým předpovědím neustále zvyšuje. 
Prof. Jaroslav Doležel v knize Živly české vědy
19. října vychází zajímavá kniha Živly české vědy, kterou vydává Deník N. Najdete v ní dvacet osm rozhovorů s předními českými vědkyněmi a vědci z mnoha oborů, mezi nimi i s Jaroslavem Doleželem.
Na našem pracovišti zasedala v září Platforma pro . . .
Současný stav a perspektivy bioekonomiky v České republice popisuje článek v časopise New Biotechnology. Jeho spoluautory jsou ředitel CRH Ivo Frébort a Michaela Holecová z CRH i další členové Platformy pro bioekonomiku České republiky, na jejímž zářijovém jednání byla publikace představena.
Olomoucká část festivalu Země na talíři byla o . . .
V  Pevnosti poznání Univerzity Palackého v Olomouci se 15. září 2020 uskutečnila podzimní etapa festivalu dokumentárních filmů o jídle, Země na talíři.  Poprvé v historii přehlídky přijel do Olomouce zahraniční host, profesor David Fanfani z Florencie, který mluvil o zajímavých potravinových projektech. Festival letos potěšil také všechny příznivce kávy. 
Přírodě prospěšné projekty u nás brzdí byrokracie . . .
Jedno ministerstvo řeky rovná, druhé dotuje jejich návrat k přírodní podobě, aby zadržely víc vody. Místo lesíků pokrývají českou krajinu monotónní lány, pod nimiž půda rychle eroduje. Výsledkem jsou povodně střídané suchem a potíže s potravinovou soběstačností. Co s tím? Odborníci, mezi kterými byl i dr. Aleš Pečinka z našeho pracoviště, hledali odpovědi v debatě, kterou spolupořádala UP.  
Pevnost poznání organizuje netradiční tábory na . . .
Letní dobrodružství spojené s vědou zažívají v těchto dnech děti na příměstských táborech Pevnosti poznání Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. Podívají se nejen do interaktivních expozic science centra a planetária, ale také do laboratoří špičkových vědců.
Děti z Pevnosti poznání navštívily naše pracoviště
Malí přírodovědci, kteří tráví prázdniny v letním Science Campu v olomoucké Pevnosti poznání, strávili den ve špičkovém, světově uznávaném pracovišti Ústavu experimentální botaniky v Olomouci. 
Aleš Pečinka mluvil v Českém rozhlase o tom, proč je . . .
Olomoučtí vědci se připojili k prohlášení Evropské iniciativy pro udržitelné zemědělství pomocí editace genomu (EU-SAGE) k druhému výročí kontroverzního rozsudku Soudního dvora EU, podle nějž jsou rostliny získané pomocí moderních metod editování genomu geneticky modifikovanými organismy (GMO).
Workshop v Olomouci poodhalí tajemství organizace a . . .
Na konci září se v Olomouci setkají vědci zabývající se studiem dědičné informace rostlin. Akce „The Czech Plant Nucleus Workshop 2020“, která se uskuteční 29. a 30. září 2020 v Pevnosti poznání Univerzity Palackého, se zaměří na sdílení nejnovějších vědeckých poznatků a poskytne především mladým vědcům působícím v ČR jedinečný prostor pro navázání kontaktů a spoluprací. Registrovat se je možné už nyní.  
Evropští vědci znovu volají po změně legislativy ohledně GMO
Evropští vědci znovu volají po změně evropské legislativy týkající se GMO, která je podle nich nezbytná pro další rozvoj udržitelného zemědělství, zajištění dostatku potravin pro rostoucí populaci i pro ochranu životního prostředí.