Zahlavi

Archiv aktualit

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
07. 12. 2020

Letošním držitelem Čestné oborové medaile Josefa Dobrovského za zásluhy ve filologických a filozofických vědách je Petr Koťátko. „Vnímám to jako velkou poctu – a když přemýšlím, k čemu ji vztáhnout, na prvním místě mě napadá moje pracoviště, oddělení analytické filozofie, které jsme s kolegy založili před třiceti lety, jako součást nově ustaveného Filosofického ústavu AV ČR,“ říká laureát.

07. 12. 2020

Žijeme v době, kdy technologický rozvoj uhání mílovými kroky kupředu. Sféra vizuálních děl není výjimkou – fotoaparáty a kamery disponují pokročilými softwary, kterými lze snímky upravovat i falšovat. Na to, co vidíme vlastníma očima, se tak již nemůžeme zcela spoléhat. Co všechno je obraz, jak jej vnímali naši předci a co znamená pro současný digitální svět? Zjišťovali jsme v aktuálním čísle časopisu Akademie věd ČR A / Věda a výzkum.

07. 12. 2020

Další čtyři roky zřejmě povede Akademii věd ČR její dosavadní šéfka Eva Zažímalová. Dnes ji jako kandidátku na budoucího předsedu zvolili členové Akademického sněmu AV ČR. Její kandidaturu ještě projedná vláda a jmenovat by ji měl prezident republiky. Volba kandidáta na jmenování předsedou Akademie věd ČR pro funkční období 2021–2025 byla jedním z hlavních bodů LVI. zasedání Akademického sněmu AV ČR, které se dnes poprvé v historii konalo online.

04. 12. 2020

Dostanou-li se nebezpečné mikroorganismy či viry na povrch speciálního papíru, je po nich do půl hodiny veta. Umožňuje to unikátní komplex kovů, který objevili vědci z Ústavu chemických procesů AV ČR ve spolupráci s průmyslovým sektorem. Technologie již nyní nachází uplatnění při výrobě antibakteriálních bankovek, zabránit šíření nákazy by mohla i ve zdravotnických zařízeních.

04. 12. 2020

Vědci a vědkyně z pracovišť Akademie věd ČR pomáhají i v druhé vlně koronavirové nákazy. V tomto článku naleznete stručný seznam pouze některých z mnoha aktivit AV ČR v této oblasti. Aktuality řadíme podle data. Podrobnější informace naleznete po kliknutí na jednotlivé odkazy. Více rovněž na sociálních sítích pod hashtagem #Veda_proti_covidu.

04. 12. 2020

Česká zemědělská krajina je pouští s minimem života. Rozlehlé lány plné pesticidů odrazují hmyz, ptáky i savce – situace je natolik vážná, že se oázami stávají houští pod sloupy elektrického vedení a kupky hnoje. Na problém upozorňují i aktivity spojené s Mezinárodním dnem půdy, který si svět připomíná 5. prosince. Tématu jsme se věnovali v popularizačním časopise AΩ / Věda pro každého, který vydává Akademie věd ČR.

03. 12. 2020

Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR prokázali zvláštní vlastnosti molekul fluorescentních proteinů. Chovají se jako miniaturní antény, které pohlcují i vysílají světlo v závislosti na prostorové orientaci. Fluorescentní proteiny, původně objevené v medúzách, se používají ke studiu molekulárních procesů v živých buňkách a organismech. Nově popsané vlastnosti těchto molekul pomůžou v základním biologickém výzkumu i při vývoji nových léčiv, například látek nahrazujících inzulin.

03. 12. 2020

Představa postaršího prošedivělého vědce, jehož světem je laboratoř a mezi jeho nejvěrnější přátele patří baňky, chemikálie či odborné knihy, je již dávno překonaná. Výzkumu se horlivě věnují i mladší generace, a to na vynikající úrovni. Dokládá to nejen rok od roku se zvyšující zájem o studentské stáže na pracovištích Akademie věd ČR, které spolu s ústavy zaštiťuje projekt Otevřená věda, ale i vysoká úroveň nedávné studentské konference. S jakými badatelskými projekty středoškoláci zaujali odbornou porotu a kdo stanul na stupních vítězů?

02. 12. 2020

Už téměř rok žijeme ve světě, který ochromila epidemie koronaviru. Zatímco zdravotníci zasahují v první linii a epidemiologové, virologové či imunologové se snaží virus co nejpřesněji popsat a porazit, filozofové přispívají do veřejné debaty o tom, jak nemoc covid-19 proměňuje společnost a jak by se k situaci měl postavit stát. „V první vlně se hasil požár, ale co je eticky odůvodnitelné jako rychlé řešení, není vhodné z dlouhodobého hlediska,“ říká Teresa Baron z Filosofického ústavu AV ČR, členka tamní výzkumné skupiny IRLaB (Interdisciplinary Research Lab for Bioethics), jež se také zabývá reprodukční etikou a takzvanou etikou dechu.

01. 12. 2020

Desítky vědců z Akademie věd ČR nyní mají velký důvod k oslavě. Jejich výzkumné návrhy totiž obstály v těžké konkurenci a získaly finanční podporu od Grantové agentury ČR (GA ČR), jež rozhodla o udělení grantů pro standardní projekty ze všech oblastí základního výzkumu v nadcházejícím roce. Vedle toho udělila granty ve výši až 50 milionů korun po dobu pěti let pro projekty z kategorie EXPRO. Zhruba poloviční obnos obdrží také každý úspěšný badatel v kategorii JUNIOR STAR.