Vítejte na stránkách pro veřejnost a novináře

Myslíte si, že moderní věda je příliš složitá a nepochopitelná? A že její objevy nemají žádné praktické využití? Pak jste tady správně. Zde vás totiž vyvedeme z omylu.

V této sekci vám ukážeme, čím je náš výzkum zajímavý i užitečný. Zprávy jsou stručné, srozumitelné, ověřené – prostě věda z první ruky, přímo od profesionálů.

Pokud jste novinář(ka) a některé téma vás zaujme, kontaktujte pro další informace Mgr. Jana Koláře, Ph.D. (kolar@ueb.cas.cz), Ing. Radoslavu Kvasničkovou (kvasnickova@ueb.cas.cz, za výzkumný program Potraviny pro budoucnost Strategie AV21 a Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin), nebo rovnou příslušné vědce.

Máte-li zájem o akce pro veřejnost, školní skupiny nebo pedagogy, spojte se s Mgr. Markétou Fílovou (filova@ueb.cas.cz).

Na této stránce přinášíme odkazy na nejnovější příspěvky z celé sekce Pro veřejnost a novináře. Mnohem více jich najdete v jednotlivých rubrikách.

Poslední novinky z Ústavu experimentální botaniky

20.11.2020

Připravili jsme pro Vás fotoreportáž o přípravě vzorků na mikroskopování. Celým procesem nás provedla Kateřina Eliášová z Laboratoře biologicky aktivních látek.

13.11.2020

Při podzimních procházkách v lesích jsme narazili na mnohé krásné lišejníky. Některé (často ty s keříčkovitou stélkou) svým výskytem indikují čisté ovzduší. A právě ony se stávají "rostlinou s příběhem" na další měsíc, i když nejen rostlina je součástí lišejníku...

11.11.2020

Cílená manipulace proteinového komplexu CAMEL/CANAR by mohla zvýšit regenerační schopnost rostlin. Na objevu se podílel doktorand Jakub Hajný, který působí v naší Laboratoři růstových regulátorů.

11.11.2020

Biologové z Univerzity Karlovy a našeho ústavu publikovali nové poznatky o vývoji a klíčení pylu. Při výzkumu použili i metodu CRISPR, za niž byla letos udělena Nobelova cena.

30.10.2020

Připravili jsme pro Vás fotoreportáž z Laboratoře patofyziologie rostlin na téma indukovaná rezistence aneb jak se zvyšuje odolnost rostlin. Pokud jsou rostliny ošetřeny látkami, které imitují patogen, rostlina dokáže zvýšit svojí vrozenou obranyschopnost. Princip zvyšování obranyschopnosti je podobný jako očkování u člověka. Celým procesem nás provedla Barbora Jindřichová.

10.10.2020

Mnohé z Vás napadne, že sněženky a prvosenky jarní jsou posly jara. Ale nezoufejte, i na podzim můžeme najít kvetoucí rostliny, například ocún jesenní (Colchicum autumnale).

Syndikovat obsah