Adaptivní optika – ovládnutí fáze světla
Podívejme se zblízka na technologie, které byly vyvinuty pro účely adaptivní optiky a stojí za jejím úspěchem.
Podívejme se zblízka na technologie, které byly vyvinuty pro účely adaptivní optiky a stojí za jejím úspěchem.
Studenti se již nyní mohou na webu www.talentovka.cz zapojit do internetového kola, ve kterém na ně čeká několik příkladů. Dvanáct nejlepších řešitelů si pak v říjnu během třídenního finále vyzkouší simulaci skutečného vědeckého experimentu v profesionálních laboratořích laserových center.
Skupina zaměřená na tenkodiskové lasery vedená doktorem Martinem Smržem úspěšně demonstrovala stabilní provoz ytterbiového pulsního laseru Perla C s průměrným výkonem 200 W založeného na metodě zesilování čerpovaných pulsů (CPA).
Centrum HiLASE se snaží pomoci v boji proti šíření koronaviru, proto jsme rádi, že jsme mohli poskytnout část pomůcek, které běžně používají naši vědci, také Středisku Blanka Diakonie ČCE v Písku.
Ve čtvrtek 5. 11. byla v Šanghaji zahájena druhá světová proimportní výstava, China International Import Expo (CIIE). Této prestižní výstavy se účastní přes 170 zemí a regionů. Mezi téměř čtyřmi tisícovkami firem a institucí nechybí ani laserové centrum HiLASE, součást Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR.
Ve čtvrtek 5.11.2019 byla v Šanghaji zahájena druhá světová proimportní výstava, China International Import Expo (CIIE). Této prestižní výstavy se účastní přes 170 zemí a regionů a mezi téměř čtyřmi tisícovkami firem a institucí nechybí ani laserové centrum HiLASE, součást Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR.
Výkonové lasery mohou umožnit poznávání blízkého i vzdáleného vesmíru. Ke konstrukci laseru pro průzkum vesmíru může přispět i centrum HiLASE, které je součástí Fyzikálního ústavu AV ČR. Proto byly laserové systémy HiLASE představeny v dopolední části druhého dne Prague Laser Spaceapps Workshop 2019.
První podzimní měsíc roku 2019 bude na Fyzikálním ústavu AV ČR ve znamení akcí pro veřejnost, kterých proběhne hned několik. Akce konající se každý rok, jako je Festival vědy a Noc vědců, budou letos doplněny zapojením Fyzikálního ústavu do sousedských slavností Zažít město jinak.
v novém spojí své síly úspěšné vědecké týmy FZÚ, které řeší aktuální vědecké a technické výzvy 21. století v oborech nanoelektroniky, fotoniky, magnetizmu, funkčních a bioaktivních materiálů a plazmatických technologií