Komby obývají lesnaté oblasti subsaharské Afriky. Jejich malá morfologická rozmanitost a noční způsob života do značné míry ovlivnily naše pozvolné poznávání těchto poloopic. Noční život je však do velké míry odkázal na akustickou komunikaci, která se nám při tom stala mocným nástrojem. Hlasitá kontaktní volání nám pomáhají identifikovat jinak mnohdy těžko rozlišitelné druhy a prozradí leccos o jejich společenském životě, který se jinak ve volné přírodě sleduje velmi nesnadno. Také v lidské péči se vyplatí kombám naslouchat, charakteristické hlasy doprovázejí šarvátky, námluvy a páření nebo prozradí přítomnost nově narozeného mláděte.
Citovaná a použitá literatura:
BEARDER, Simon K., et al. Species-typical patterns of infant contact, sleeping site use and social cohesion among nocturnal primates in Africa. Folia Primatologica, 2003, 74.5-6: 337-354.
BEARDER, Simon K.; BUTYNSKI, Thomas M.; DE JONG, Yvonne A. Vocal profiles for the galagos: a tool for identification. Primate Conservation, 2013, 2013.27: 75-75.
BEARDER, Simon K.; HONESS, Paul E.; AMBROSE, Lesley. Species diversity among galagos with special reference to mate recognition. In: Creatures of the Dark. Springer, Boston, MA, 1995. p. 331-352.
BECKER, Michelle, et al. Infant response to mother call patterns in Otolemur garnettii. Folia Primatologica, 2003, 74.5-6: 301-311.
BECKER, Michelle L.; BUDER, Eugene H.; WARD, Jeannette P. Spectrographic description of vocalizations in captive Otolemur garnettii. International Journal of Primatology, 2003, 24.2: 415-446.
BETTRIDGE, Caroline M., et al. Vocal repertoire and intraspecific variation within two loud calls of the small-eared greater galago (Otolemur garnettii) in Tanzania and Kenya. Folia Primatologica, 2019, 90.5: 319-335.
GÉNIN, Fabien, et al. A new galago species for South Africa (Primates: Strepsirhini: Galagidae). African Zoology, 2016, 51.3: 135-143.
MASTERS, Judith C., et al. A new genus for the eastern dwarf galagos (Primates: Galagidae). Zoological Journal of the Linnean Society, 2017, 181.1: 229-241.
POZZI, Luca, et al. Species Boundaries within Morphologically Cryptic Galagos: Evidence from Acoustic and Genetic Data. Folia Primatologica, 2019, 90.5: 279-299.
SCHNEIDEROVÁ, Irena., ČERNÁ BOLFÍKOVÁ, Barbora., BRANDL, Pavel. Hlasová aktivita komb ušatých (Galago senegalensis) chovaných v zoologické zahradě [Vocal activity of Senegal bush babies (Galago senegalensis) kept in zoo]. Gazella 2014, 41: 55–71.
SCHNEIDEROVÁ, Irena, et al. Northern lesser galagos (Galago senegalensis) increase the production of loud calls before and at dawn. Primates, 2020, 1-8.
SVENSSON, Magdalena S., et al. A giant among dwarfs: a new species of galago (Primates: Galagidae) from Angola. American Journal of Physical Anthropology, 2017, 163.1: 30-43.
ZIMMERMANN, Elke. The vocal repertoire of the adult Senegal bushbaby (Galago senegalensis senegalensis). Behaviour, 1985, 94.3-4: 212-233.
Galagos (Primates: Galagonidae) occur in savanna and woodland of sub-Saharan Africa. Their low morphological variability and nocturnal activity significantly affected our slowly growing knowledge of these prosimians. Due to their nocturnal activity, they strongly rely on acoustic communication which has become a powerful research tool. Loud calls can help us to identify cryptic species and to reveal their social life, which can only be studied in the wild with difficulty. Moreover, there are certain benefits to listening to galagos in human care too. Typical calls usually accompany fights, courtship and mating and can reveal the presence of a newborn.
-
Komba jižní (Galago moholi, na obrázku) a komba ušatá (G. senegalensis) jsou na první pohled téměř k nerozeznání. Hlasitá kontaktní volání obou druhů představují pravidelně se opakující uniformní jednotky, které mají u komby jižní vyšší základní frekvenci (na spektrogramu u vybraných jednotek označeno hvězdičkou) a shlukují se do dvojic nebo trojic (druhé jednotky z dvojic označeny na oscilogramu šipkami). Na nahrávkách z chovatelských zařízení se projevuje ozvěna, proto jsou dvojice jednotek na spektrogramech špatně znatelné. Volání obou druhů si lze i poslechnout na webových stránkách wildsolutions.nl. Orig. I. Schneiderová a foto M. Marešová
-
Komba ušatá (Galago senegalensis, na obrázku) a komba jižní (G. moholi) jsou na první pohled téměř k nerozeznání. Hlasitá kontaktní volání obou druhů představují pravidelně se opakující uniformní jednotky, které mají u komby jižní vyšší základní frekvenci (na spektrogramu u vybraných jednotek označeno hvězdičkou) a shlukují se do dvojic nebo trojic (druhé jednotky z dvojic označeny na oscilogramu šipkami). Na nahrávkách z chovatelských zařízení se projevuje ozvěna, proto jsou dvojice jednotek na spektrogramech špatně znatelné. Volání obou druhů si lze i poslechnout na webových stránkách wildsolutions.nl. Orig. I. Schneiderová a foto M. Marešová
-
Ukázka oscilogramů hlasitých kontaktních volání vybraných druhů. Komba krátkouchá (Euoticus elegantulus) – v podstatě nepravidelně vydávaná cvakání, anglicky click caller (a); komba Garnettova (Otolemur garnettii) – krátký hlas, ke konci zpomaluje tempo, trailing caller (b); komba malá (Galagoides demidovii) – v průběhu výrazně zesiluje, crescendo caller (c); poměrně dlouhé volání komby ušaté (Galago senegalensis) – jednotky vydávané v pravidelných intervalech, repetitive caller (d). Oscilogramy byly vytvořeny z vlastních nahrávek nebo dostupných na webových stránkách wildsolutions.nl. Orig. I. Schneiderová
-
V přírodní rezervaci Fathala v Senegalu jsme měli možnost 16 dní monitorovat hlasovou aktivitu populace komb ušatých (Galago senegalensis). Nahrávání se spouštělo automaticky v 19.00 hod. večer a ukončovalo v 7.00 hod. ráno, nahrávky byly stříhány na půlhodinové úseky. Každý večer bylo nahrávací zařízení zavěšeno na jiném místě v rezervaci. Foto I. Schneiderová
-
Volání komb ušatých (Galago senegalensis) v Senegalu jsme zaznamenávali celou noc od 19.30 do 6.30 hod. Častější bylo během soumraku (19.30 až 21.00), výrazně častější za úsvitu a asi hodinu před úsvitem (4.30 až 6.00). Orig. I. Schneiderová
-
Třináctičlenná skupina komb ušatých (Galago senegalensis) včetně čerstvě narozených mláďat žijící v Zoo Praha vydávala zhruba 10 hlasů při vzájemném kontaktu (a), potyčkách (b) a při rozrušení (c). Hlasité volání používaly podobně jako volně žijící komby ušaté v Senegalu hlavně na začátku, a především ke konci aktivity, což bylo v podmínkách zoo s otočeným denním režimem kolem 18. hod. Nejčastěji se ozývalo vábení znějící jako tiché houkání. Tímto hlasem byla doprovázena přátelská setkání. Nářek nebyl slyšet často, ale zato dlouho poté, co komby něco rozrušilo, např. po konfliktu ve skupině. Orig. I. Schneiderová
-
Komba Garnettova (Otolemur garnettii) patří k druhům, jejichž hlasový repertoár byl zkoumán v lidské péči, a to včetně komunikace mezi matkou a mládětem. V literatuře se někdy uvádí, že samice rodí obvykle dvojčata nebo trojčata, což je však typické spíše pro kombu velkou (O. crassicaudatus). V minulosti nebyly tyto druhy rozlišovány, je tedy možné, že údaj o počtu mláďat zůstal z dřívějších dob. Foto M. Marešová
-
Noční aktivita komb Garnettových (Otolemur garnettii) nebo jejich chov v zasklených akusticky izolovaných expozicích mohou stát v cestě pozorování páření či zaslechnutí mručení, které je mnohdy doprovází. Speciální software pro akustickou analýzu dokáže mručení rozpoznávat a samostatně vyhledávat v obsáhlých souborech nahrávek. Ačkoli po kontrole je patrné, že software často chybuje a jako mručení vyhodnotí i jiné zvuky, vrchol hlasové aktivity (konec července, začátek srpna) představující období páření je i tak jasně zřetelný. Růžové pole vyznačuje období, kdy byla na základě poznatků v odborné literatuře očekávána případná další říje samice a páření. Orig. I. Schneiderová