Pokyny pro autory/ky

Redakce přijímá rukopisy v elektronické podobě v editoru MS Word (formáty .doc či .docx, případně .rtf) zaslané prostřednictvím online redakčního systému. Rukopisy zasílejte ve dvou variantách: 1) v plné variantě, včetně abstraktu v angličtině, klíčových slov, informace o autorovi/ce a kontaktní adresy; 2) v anonymní verzi, která musí být shodná s plnou verzí s výjimkou údajů, podle který je možné identifikovat autora/ku. Redakce si vyhrazuje právo provést další nezbytnou anonymizaci textu předtím, než text postoupí do recenzního řízení. V průvodním dopise uveďte úplnou kontaktní adresu včetně emailové adresy a telefonu. Články českých autorek a autorů jsou přijímány v češtině, případně mohou být publikovány ve dvou shodných verzích česky a anglicky.

Specifikace pravidel pro publikaci článků v angličtině v časopise Gender a výzkum / Gender and Research

V časopise vycházejí texty v češtině, slovenštině a angličtině. Časopis používá pravidla britské angličtiny. Zahraniční autoři a autorky (kromě SR) mohou články do všech rubrik podávat v angličtině. Pro autorky a autory, kteří ovládají psaný projev v češtině či slovenštině, platí při volbě jazyka následující pravidla:

1) Do běžných netematických čísel časopisu a tematických čísel časopisu, která jsou připravována českým či slovenským editorským kolektivem, mohou podat autorky a autoři, kteří ovládají psaný projev v češtině či slovenštině, články pouze v češtině či slovenštině.

2) Do tematických čísel, která jsou připravována mezinárodním editorským kolektivem, mohou autorky a autoři, kteří ovládají psaný projev v češtině či slovenštině, podat články v angličtině, aby byly texty srozumitelné celému editorskému kolektivu. Časopis zajišťuje pouze základní jazykovou korekturu po přijetí článků v recenzním řízení, autoři a autorky jsou povinni zajistit v případě nutnosti jazykovou editaci svých článků tak, aby naplňovaly standardy akademického psaného projevu.

3) V situaci, který je specifikován v bodě 2, je možné, aby články autorek a autorů, kteří ovládají psaný projev v češtině či slovenštině, zařazené v rubrice stati, jež procházejí recenzním řízení, byly publikovány dvojjazyčně (v angličtině a češtině/slovenštině). Redakce časopisu tuto variantu preferuje, nemůže ale předem garantovat zajištění finančních prostředků na překlad přijatých statí. Zajištění financování v těchto případech bude vždy projednáváno mezi redakcí časopisu, editorským kolektivem a autory/kami na začátku přípravy každého takového tematického čísla.

Formát rukopisu

Nové rukopisy (recenzované i nerecenzované) se nahrávají online do redakčního systému časopisu. Redakce přijímá rukopisy ve formátech kompatibilních s běžnými formáty MS Word (.doc/.docx/.rtf). Autor/ka do systému nahrává text rukopisu, anonymizovaný text rukopisu, abstrakt a nejméně tři klíčová slova v angličtině (800–1200 znaků včetně mezer), název stati v češtině a angličtině, průvodní dopis (včetně stručné informace o autorce či autorovi), případně další materiály jako přílohy. Rukopis je třeba nahrát v plné a anonymní variantě.
Stati se musí pohybovat v rozsahu 6000 až 10000 slov, včetně poznámek pod čarou a seznamu literatury. Recenze by neměly přesahovat 3000 slov a zprávy a komentáře 1500 slov.

Pokud článek obsahuje tabulky či grafy, tyto musí být černobílé a součástí stejného souboru jako hlavní text. Současně je ale posílejte také jako zvláštní soubory (každý zvlášť). Pro grafy a obrázky požadujeme zdrojový soubor. Použijte písmo Times New Roman velikosti 10 bodů (u všech textových položek v grafu i v tabulce, tj. popisky os, legenda, zdroj dat atd.). Vždy musí být rovněž uveden zdroj. Název grafu, tabulky uveďte písmem Times New Roman, tučně, velikost 12 bodů. Obrázky preferujeme ve formátu TIF.

Rukopisy musí obsahovat také abecední seznam literatury, přičemž na každou položky ze seznamu musí být odkázáno rovněž v textu. U položek, které mají DOI číslo, musí být tento údaj uveden.

Časopis Gender a výzkum / Gender and Research používá citační normu Americké sociologické asociace (ASA) s následujícími drobnými úpravami:
1) Bibliografický záznam s iniciálou místo křestního jména.
2) Bibliografický záznam bez uvozovek u názvu citovaného článku.
3) Označení konkrétního čísla časopisu ve tvaru Název časopisu X (Y): A–B. Je třeba zachovat přesně tento tvar, včetně rozložení mezer a pomlčky (nikoliv spojovníku) ve stránkování.
4) V případě jmen více autorů/ek bez použití "and" před jménem posledního autora/ky.

Odkazy v textu ve formě: (Young 2000: 33–55); v případě více položek je oddělte středníkem (Young 2000; Folbre 1995); v případě více autorů je třeba je oddělit čárkou (Zimmerman, Litt, Bose 2006).

Odkazy v seznamu literatury (včetně DOI čísla, pokud je přiřazeno) ve tvaru:

články: Nedbálková, K. 2005. Lesbické rodiny: mezi stereotypem a autenticitou. Biograf 38 (4): 31–44.

Hearn, J. 2004a. From Hegemonic Masculinity to the Hegemony of Men. Feminist Theory 5 (1): 49–72, http://dx.doi.org/10.1177/1464700104040813.

články (více autorů): Mathews, S. H., T. T. Rosner. 1998. Shared Filial Responsibility: The Family as the Primary Caregiver. Journal of Marriage and the Family 50 (1): 185–195.

knihy: Glenn, E. N. 2010. Forced to Care. Coercion and Caregiving in America. London & Cambridge, MA: Harvard University Press.

knihy (více autorů): Zimmerman, M. K., J. S. Litt, C. E. Bose (eds.). 2006. Global Dimensions of Gender and Care. Stanford: Stanford University Press.

části knihy: Hochschild, A. R. 2008. Láska a zlato. Globální řetězce péče. Pp. 107–128 in M. Hrubec a kol. Sociální kritika v éře globalizace. Odstraňování sociálně-ekonomických nerovností a konfliktů. Praha: Filosofia.

internetové zdroje: UN. 2000. United Nations Millennium Declaration. New York: United Nations. Staženo 4. 10. 2009 (www.un.org/millennium/declaration/ares552e.htm).

Používání redakčního systému

Časopisu Gender a výzkum / Gender and Research používá systém Actavia. Pro bližší informace o jeho použití si prosím stáhněte manuál.

Přílohy

Stáhnout souborQuick_Tips_for_ASA_Style.pdf

Velikost: 162.99 kB