Online vernisáž fotosoutěže FZÚ 2020
V rámci Noci vědců proběhla online vernisáž fotosoutěže Fyzikálního ústavu. Alexey Bubnov získal 2. místo za fotografii kapalného krystalu připomínající sluneční korónu.
V rámci Noci vědců proběhla online vernisáž fotosoutěže Fyzikálního ústavu. Alexey Bubnov získal 2. místo za fotografii kapalného krystalu připomínající sluneční korónu.
Mezinárodní odborná komise udělila Cenu Rudolfa Lukeše pro rok 2020 Pavlu Jelínkovi za jeho výzkum chemických vlastností molekulárních struktur na površích pevných látek. Hodnotitele zaujaly vyvíjené techniky rastrovací mikroskopie, které nacházejí uplatnění v organické chemii.
Akademie věd ČR udělila v rámci programu podpory perspektivních vědců a vědkyň mladší a střední generace celkem sedm prémií Lumina quaeruntur. Mezi oceněnými je i Ippocratis Saltas z Centra pro kosmologii a fundamentální fyziku z Fyzikálního ústavu. Slavnostní ceremonie, při níž laureáty oceňuje předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová, se letos kvůli epidemiologickým opatřením odložila.
Otázku o vzniku života si lidstvo klade již velmi dlouho. Po tisíce let se hledáním odpovědi na ni zabývali mystici a náboženští myslitelé. K nim se později přidali spekulující filosofové. Přírodní a exaktní vědy vstoupily do ringu teprve nedávno. Systematický výzkum chemických a fyzikálních dějů, které pravděpodobně sehrály při vzniku života podstatnou roli, se rozvíjí až od poloviny minulého století. Jedná se o stále sílící směr interdisciplinárního výzkumu, jehož se účastní i náš ústav.
Švédská akademie věd udělila letošní Nobelovu cenu za fyziku třem fyzikům za jejich objevy v oblasti černých děr. Polovina Nobelovy ceny putuje k britskému matematickému fyzikovi Rogeru Penrosovi za jeho důkaz vzniku černých děr v rámci obecné teorie relativity. Druhá část ceny míří k německému vědci Reinhardu Genzelovi a Američance Andree Ghezové za jejich objev supermasivní černé díry v centru naší galaxie.
Poprvé za čtrnáct let se letos porušila tradice slavnostní ceremonie a čtyři laureáti Akademické prémie byli předsedkyní Akademií věd Evou Zažímalovou pouze vyhlášeni. Z udělení nejvýznamnějšího vědeckého ocenění akademie se raduje i čerstvý nositel Petr Šittner z Fyzikálního ústavu.
Dvě hlavní ceny a tři čestná uznání získali v soutěži vědeckých prací mladých fyziků o Cenu Milana Odehnala pracovníci Fyzikálního ústavu. V konkurenci dvaceti šesti fyziků do třiceti let zaujaly Českou fyzikální společnost odborné práce Zdeňka Kašpara, Jana Faita, Petra Hauschwitze, Denisy Kubániové a Jana Nikla.
Na jubilejní konferenci „70th Annual Meeting of the American Crystallographic Association“ převezme Václav Petříček z Fyzikálního ústavu Pattersonovu cenu. Plenární přednáška Václava Petříčka při příležitosti udělení ceny bude přenášena dne 6. srpna 2020.
Tři výrazné vědecké osobnosti FZU převzaly z rukou předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové prestižní ocenění Prémii Otto Wichterleho pro rok 2020. Slavnostní ceremoniál se uskutečnil v pražské Lannově vile.