Nově vzniklé velké databáze fytocenologických snímků nám umožňují modelovat a mapovat rozložení druhového bohatství rostlinných společenstev na rozsáhlých územích. Takové mapy jsme vytvořili pro travinnou a lesní vegetaci České republiky a lesní vegetaci Evropy. Výsledky ukazují, že distribuce druhového bohatství se mezi těmito vegetačními typy liší, neboť v každém z nich závisí na poněkud jiných faktorech.
Citovaná a použitá literatura:
ARRHENIUS, Olof. Species and area. Journal of Ecology, 1921, 9.1: 95-99.
CHYTRÝ, Milan, et al. European Vegetation Archive (EVA): an integrated database of European vegetation plots. Applied vegetation science, 2016, 19.1: 173-180.
https://doi.org/10.1111/avsc.12191
CONNELL, Joseph H. Diversity in tropical rain forests and coral reefs. Science, 1978, 199.4335: 1302-1310.
DIVÍŠEK, Jan; CHYTRÝ, Milan. High-resolution and large-extent mapping of plant species richness using vegetation-plot databases. Ecological indicators, 2018, 89: 840-851.
https://doi.org/10.1016/j.ecolind.2017.11.005
GRIME, John Philip, et al. Plant strategies and vegetation processes. Chichester: Wiley, 1979.
HUSTON, Michael. A general hypothesis of species diversity. The American Naturalist, 1979, 113.1: 81-101.
VEČEŘA, Martin, et al. Alpha diversity of vascular plants in European forests. Journal of Biogeography, 2019, 46.9: 1919-1935.
https://doi.org/10.1111/jbi.13624
Newly established large databases of vegetation plots enable us to model and map patterns of species richness in plant communities across large areas. We have created such maps for the grassland and forest vegetation of the Czech Republic and forest vegetation of Europe. The results show that the distribution of species richness differs between the vegetation types as it responds to different factors.
-
Závislost počtu druhů na produktivitě prostředí a frekvenci nebo intenzitě disturbancí. Větší počty druhů znázorňuje tmavší odstín modré barvy. Pokud je produktivita prostředí malá a frekvence nebo intenzita disturbance velká (vlevo nahoře), většina druhů nestačí obnovovat biomasu odstraněnou disturbancí a z porostu mizí – taková společenstva jsou druhově chudá. V případě velké produktivity a málo časté nebo jen mírné disturbance (vpravo dole) v porostu převládne jeden konkurenčně silný druh, který vytlačí druhy ostatní. Nejvíc druhů se vyskytuje v místech se střední produktivitou a střední mírou disturbance. Jsou-li tyto dva faktory v rovnováze, biomasa odstraněná disturbancí stačí dorůstat, ale současně je znemožněn rozvoj silných dominant. Upraveno podle: M. Huston (1979)
-
Třtina křovištní (Calamagrostis epigejos) je příkladem konkurenčně silného druhu, který se šíří na opuštěných loukách nebo pastvinách. Vytváří hustý vysoký porost a množství stařiny. V takových porostech je schopno přežít jen několik málo druhů rostlin. Druhové bohatství původně obhospodařované louky se tak snižuje. Foto M. Chytrý
-
Geografické rozložení druhového bohatství travinné a lesní vegetace České republiky. Počty druhů jsou vztaženy k plochám 16 m2 pro travinnou a 400 m2 pro lesní vegetaci. Bílá místa v mapách označují území, kde se podle satelitních snímků nenachází daný typ vegetace nebo kde zaujímá jen nepatrnou plochu. Podle: J. Divíšek a M. Chytrý (2018)
-
Druhově bohatá travinná vegetace se u nás vyskytuje nejen v Bílých Karpatech, ale i v pahorkatinách jižní Moravy, především na jižních okrajích Ždánického lesa, např. na Špidlácích u Čejkovic. Foto M. Chytrý
-
Bylinné patro lesů na vápencích je obvykle druhově velmi bohaté. V podrostu teplomilné doubravy v Českém krasu vidíme na malé ploše kokořík vonný (Polygonatum odoratum), řimbabu chocholičnatou (Tanacetum corymbosum), jahodník obecný (Fragaria vesca), vikev plotní (Vicia sepium) a řadu dalších druhů. Foto M. Chytrý
-
Druhové bohatství lesní vegetace Evropy. Počty druhů jsou vztaženy k plochám 400 m2. Bílá místa na pevnině označují území, kde se podle satelitních snímků lesy nevyskytují nebo zaujímají jen nepatrnou plochu. Podle: M. Večeřa a kol. (2019)