Vítejte na stránkách pro veřejnost a novináře

Myslíte si, že moderní věda je příliš složitá a nepochopitelná? A že její objevy nemají žádné praktické využití? Pak jste tady správně. Zde vás totiž vyvedeme z omylu.

V této sekci vám ukážeme, čím je náš výzkum zajímavý i užitečný. Zprávy jsou stručné, srozumitelné, ověřené – prostě věda z první ruky, přímo od profesionálů.

Pokud jste novinář(ka) a některé téma vás zaujme, kontaktujte pro další informace Mgr. Jana Koláře, Ph.D. (kolar@ueb.cas.cz), Ing. Radoslavu Kvasničkovou (kvasnickova@ueb.cas.cz, za výzkumný program Potraviny pro budoucnost Strategie AV21 a Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin), nebo rovnou příslušné vědce.

Máte-li zájem o akce pro veřejnost, školní skupiny nebo pedagogy, spojte se s Mgr. Markétou Fílovou (filova@ueb.cas.cz).

Na této stránce přinášíme odkazy na nejnovější příspěvky z celé sekce Pro veřejnost a novináře. Mnohem více jich najdete v jednotlivých rubrikách.

Poslední novinky z Ústavu experimentální botaniky

14.12.2020

Jak vypadá práce našich šlechtitelů jabloně? Jakou roli v ní hrají tradice, moderní genetické metody nebo preference spotřebitelů? To přiblížil posluchačům Studia Leonardo doktor Radek Černý.

14.12.2020

Pylová láčka je trubicovitý útvar, který vyrůstá z pylového zrna a má za úkol dopravit samčí pohlavní buňky do vajíčka. Roste zajímavým způsobem, jehož molekulární detaily úspěšně zkoumají naši vědci.

12.12.2020

V listopadu jsme se chtěli s dětmi z našeho kroužku věnovat podzimním plodům a listí. Jelikož se kroužek nemohl konat, připravili jsme pro děti (nejen z našeho kroužku) soutěž. 

11.12.2020

Všichni určitě dobře znáte vánoční hvězdu, která zdobí v prosinci spoustu domácností. Jedná se o rostlinu z čeledi pryšcovitých a její botanický název zní pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima).

20.11.2020

Připravili jsme pro Vás fotoreportáž o přípravě vzorků na mikroskopování. Celým procesem nás provedla Kateřina Eliášová z Laboratoře biologicky aktivních látek.

13.11.2020

Při podzimních procházkách v lesích jsme narazili na mnohé krásné lišejníky. Některé (často ty s keříčkovitou stélkou) svým výskytem indikují čisté ovzduší. A právě ony se stávají "rostlinou s příběhem" na další měsíc, i když nejen rostlina je součástí lišejníku...

Syndikovat obsah