Operational Programmes

This section contains projects that the Institute of Chemical Processes of the ASCR, v.v.i. obtained in the calls of the OP RDE. Individual projects are on offer below.

  1. Project ACTRIS-CZ RI

The ACTRIS-CZ RI project supports the further development of the ACTRIS-CZ research infrastructure, the Czech national hub of the pan-European research infrastructure ACTRIS (Aerosol, Clouds and Trace Gases Research Infrastructure Network). ACTRIS-CZ is a unique research infrastructure dedicated to research and long-term monitoring of chemical and physical processes in the atmosphere included in the Czech Road Map of large infrastructures for research, experimental development and innovation for the years 2016 to 2022.

The ACTRIS-CZ RI project aims to improve the technical background of this infrastructure located at the Košetice-Křešín Associated Station at Pacov (now the Košetice National Atmospheric Observatory), to strengthen its staff capacity and involvement in international networks, and subsequently to develop strategic research so as to create a competitive quality capable of delivering fully the objectives of the European ACTRIS infrastructure, which has been newly included in the Road Map of the European Strategic Forum for Research Infrastructures (ESFRI)in 2016.

The principal investigator of the ACTRIS-CZ RI project is the Institute of Chemical Process Fundamentals of the CAS.

The project partners are the Global Change Research Institute of the CAS and the Research Centre for Toxic Compounds in the Environment (RECETOX) of Masaryk University.

The project is provided with financial support from European Union. The Ministry of Education, Youth and Sports as the Managing Authority of the Operational Program Research, Development and Education decided to provide a grant for the implementation of the ACTRIS-CZ RI project in the amount of CZK 58,442,717.70.

 

  1. Project ICPF Mobility

Nízká mezinárodní mobilita vědeckých pracovníků je jedním z klíčových problémů vědy a výzkumu v rámci ČR. Zajištění externího financování z prostředků OP VVV umožní absolvování stáží perspektivním pracovníkům na renomovaných pracovištích v zahraničí. Absolvování zahraniční stáže je klíčovou fází kariérního vývoje vědeckého pracovníka, které rozhoduje o jeho další odborné orientaci a zaměření a získání nových kompetencí, což vede k podstatnému odbornému rozvoji pracovníka.

Projekt ÚCHP Mobilita je zaměřen na posílení mezinárodní mobility juniorských vědeckých pracovníků z Ústavu chemických procesů AV ČR. Je naplánováno 7 výjezdních stáží na renomovaná pracoviště v Německu, Rakousku, Itálii a Francii, kterých se budou účastnit 4 postdoktorandi a 3 PhD studenti. Naplánovaná je také stáž zahraničního postdoktoranda na ÚCHP, a to v délce 12 měsíců se zaměřením na environmentální procesy. Projekt bude realizován v období 2017 až 2020.

Hlavním a jediným řešitelem projektu ÚCHP Mobilita je Ústav chemických procesů AV ČR.

Na projekt je poskytována finanční podpora z fondů Evropské unie. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy jako Řídicí orgán Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělání rozhodlo o poskytnutí dotace na realizaci projektu ÚCHP Mobilita ve výši 9 987 342,00 Kč.

Seznam akcí:

  • Seminář v úterý 15. května 2019 od 9:00 ve velké zasedací místnosti ÚCHP AV ČR. Program semináře

 

  1. Project Strategické partnerství pro environmentální technologie a produkci energie

Projekt Strategické partnerství pro environmentální technologie a produkci energie je zaměřen na prohloubení spolupráce Ústavu procesního inženýrství FSI VUT v Brně, Ústavu chemických procesů AV ČR a Ústavu výzkumu globální změny AV ČR se společnostmi UNIS a EVECO Brno v následujících oblastech výzkumu:

  • Výzkum oběhového hospodářství za účelem vyhodnocení reálné budoucí potřeby moderních zařízení pro energetické využití odpadů (ZEVO) a hodnocení dopadu budoucích změn na koncepční řešení.
  • Výzkum klíčových technologií, systémů a moderního řízení, které jsou součástí ZEVO, včetně procesních a průmyslových biotechnologií, využívajících vedlejší výstupy provozu ZEVO, jako jsou tepelná energie či CO2.
  • Výzkum integrace jednotlivých prvků a aparátů do moderních ZEVO a výzkum unikátních integrovaných multifunkčních jednotek za účelem dosažení vysoké účinnosti procesů a příslušných energetických systémů, životnosti technologických jednotek a snížení environmentálních dopadů.

V rámci projektu bude využita pokročilá výzkumná infrastruktura zapojených výzkumných organizací, která umožňuje multioborový přístup v řešení dané problematiky (chemické procesy, energetika, strojní inženýrství, biotechnologie). Pro účely dlouhodobé mezisektorové spolupráce bude konsorcium partnerů navazovat rovněž spolupráci s dalšími spolupracujícími subjekty z aplikační i akademické sféry na národní i mezinárodní úrovni. Nedílnou součástí je efektivní šíření výzkumných výsledků standardními formami konferencí a vědeckých kolokvií, ale rovněž jednorázovými akcemi. Pro zvýšení internacionalizace výzkumu bude navazována spolupráce rovněž se zahraničními subjekty a předpokládá se příprava minimálně tří navazujících mezinárodních grantů.

Na projekt je poskytována finanční podpora na období 07/2018-06/2022 z fondů Evropské unie, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělání. Celkový rozpočet projektu pro všechny partnery je 100 mil. Kč.

 

  1. Project ICPF Mobility II

The ICPF Mobility II project is focused on strengthening the international mobility of junior researchers from the Institute of Chemical Process Fundamentals of the CAS. Nine internships to renowned workplaces in Denmark, Switzerland, France, Germany, New Zealand, Belgium, Portugal, Greece and Austria are planned, which will be attended by 6 postdoctoral researchers and 3 Ph.D. students. The selected projects cover majority of all the main research interests of the institute.

Foreign institutes include:

  • Danish Technical University (DTU) in Lyngby – Physical Chemistry
  • Paul Scherrer Institute, Switzerland – Photoelectrochemistry
  • University of Rennes, France – Material Science
  • Technical University Darmstadt, Germany – High pressure technologies
  • Massey University in Auckland, New Zealand – Biotechnology
  • Ghent University, Belgium – Environmental Chemistry
  • University of Aveiro, Portugal – Metabolomics
  • Technical University of Crete, Greece – Environmental Chemistry
  • University of Natural Resources and Life Sciences, Vienna, Austria – Thermochemical processing of biomass

The project is provided with financial support from European Union. The Ministry of Education, Youth and Sports, as the Managing Authority of the Operational Program Research, Development and Education, decided to provide a grant for the implementation of the ÚCHP Mobilita II project in the amount of CZK 7,094,936.29, while the total project budget is CZK 7,468,354.00.

 

  1. Project ACTRIS-CZ RI 2

The ACTRIS-CZ RI 2 project follows up on from the ACTRIS-CZ RI project. The project supports the modernization and further expansion of the instrumentation of the large research infrastructure ACTRIS-CZ, which is a part of the Roadmap of large research infrastructures in the Czech Republic and is located at the National Atmospheric Observatory Košetice.

The main goal of the ACTRIS-CZ RI 2 project is to modernize and expand the instrumentation of the ACTRIS-CZ infrastructure, to increase and expand the portfolio of services provided by the infrastructure while maintaining their high quality. This will both increase the number of users of the research infrastructure, and the level of scientific information provided by the infrastructure. The project strengthens the position of the Czech Republic within the European research infrastructure ACTRIS ERIC and within the wider international community focusing on air quality, especially in relation to global climate change and impacts on public health.

The main recipient of the ACTRIS-CZ RI 2 project is the Institute of Chemical Process Fundamentals of the CAS, the project partners are the Institute of Global Change Research Institute of the CAS and the Research Centre for Toxic Compounds in the Environment (RECETOX) of Masaryk University.

The project is provided with financial support from European Union. The Ministry of Education, Youth and Sports, as the Managing Authority of the Operational Program Research, Development and Education, decided to provide a grant for the implementation of the ACTRIS-CZ RI 2 project in the amount of CZK 36,303,300.

 

EU MŠMT

Operační program Životní prostředí

  1. Project  MOSKAL

Předkládaný projekt se zabývá rozšířením a modernizací metod monitorování kvality ovzduší o měření velikostního rozdělení aerosolových částic a jejich optických vlastností na dvou monitorovacích stanicích. Tyto parametry nejsou součástí standardních monitorovacích metod a přitom mají zásadní vliv na lidské zdraví, dynamiku srážek, dohlednost i globální změny klimatu. Zároveň bude vybudována národní kalibrační laboratoř pro kalibraci přístrojů měřicích fyzikální vlastnosti aerosolových částic.

Hlavními výstupy projektu je modernizace a rozšíření monitorovacího programu stanic Košetice a Suchdol jako součástí národní výzkumné infrastruktury ACTRIS-CZ. Výstupy projektu budou šířeny formou dodávek vysoce kvalitních dat charakterizujících atmosférický aerosol na národní úrovni (do databáze ISKO) a také na mezinárodní úrovni (databáze EBAS).

Kalibrační laboratoř bude využívána jak národními partnery (ČHMÚ, UK, VUT, ZÚ, AV ČR, apod. – instituce, které již vyjádřily založení této laboratoře podporu), tak také mezinárodními partnery v rámci infrastruktury ACTRIS ERIC.

Operační program Životní prostředí (OPŽP): MAS Hrubý Jeseník, z.s.

This website uses cookies. You can find more about cookies here.