Pracovní listy k výuce a seznam použité literatury k článku najdete níže pod galerií obrázků v pdf souborech jako samostatné přílohy.
-
Kroužkovec riftie hlubinná (Riftia pachyptila). Její i více než 2 m dlouhé tělo je uloženo ve světlé trubkovité schránce a zakončené červeným „prachovkovitým“ koncem. Ve speciálním orgánu (trofozomu) najdeme chemoautotrofní symbiotické bakterie dodávající riftii živiny. Foto: National Oceanic and Atmospheric Administration, Okeanos Explorer Program. https://commons.wikimedia.org/wiki/, převzato v souladu s podmínkami využití.
-
Symbiotické bakterie Buchnera aphidicola vyplňující cytoplazmu okolo jádra hostitelské buňky. Hostitelem je mšice kyjatka hrachová (Acyrthosiphon pisum). Snímek z transmisní elektronové mikroskopie (TEM). Foto J. White a N. Moran. https://commons.wikimedia.org/wiki/, převzato v souladu s podmínkami využití.
-
Mravenec pensylvánský (Camponotus pennsylvanicus) je hostitelem symbiotických bakterií rodu Blochmania. Foto A. B. Lazarus. https://commons.wikimedia.org/wiki/, převzato v souladu s podmínkami využití.
-
Tělo plže Elysia chlorotica ne náhodou připomíná list rostliny. Funkce takového tvaru je totiž stejná: zvětšení plochy, na které může probíhat fotosyntéza. Foto P. Krug. https://www.flickr.com/photos/44919417@N04/5884159357, převzato v souladu s podmínkami využití.
-
Křemičitá schránka obalující měňavku Paulinella sp., jež jako jediný organismus mimo superskupinu Archaeplastida získala fotosyntetickou organelu primární endosymbiózou se sinicí. Skenovací elektronová mikroskopie, foto T. Nakayama a J. Archibald. https://bmcbiol.biomedcentral.com/articles/10.1186/1741-7007-10-35, převzato v souladu s podmínkami využití.