Na všechna Oddělení

Oddělení chemie a fyziky aerosolů

Oddělení chemie a fyziky aerosolů (OCHFA) se zabývá studiem chemických a fyzikálních vlastností atmosférických aerosolů, určováním podílu jejich zdrojů, chováním aerosolů ve vnitřním prostředí a přípravou nanočástic pro inhalační experimenty. Dále se oddělení zaměřuje na studium filtračních účinností respirátorů a filtrů, kinetiku nukleace a růstu, emisní odběry aerosolových částic a stanovení expozice pracovníků při výrobě nanočástic.

V rámci evropských i českých projektů OCHFA koordinuje aerosolový výzkum Národní atmosférické observatoře Košetice, kde odpovídá za měření početních koncentrací a rozdělení velikostí aerosolových částic a jejich chemického složení, za stanovení početních koncentrací zárodků oblačných kapek a za provádění odběrů vzorků částic na filtry a impaktory pro určování detailního chemického složení aerosolu.

Od ledna roku 2018 je součástí OCHFA výzkumná skupina Termodynamika specifických materiálů (TSM). Základním tématem jejího výzkumu jsou termodynamické a termofyzikální vlastnosti čistých látek a směsí, zejména z hlediska skladování tepelné energie, ale také látek významných pro tvorbu atmosférických aerosolů. Speciální expertizou skupiny je využití matematické gnostiky v pokročilé analýze dat.

Materiály pro skladování tepelné energie

Skladování tepelné energie je významnou součástí technologií, které využívají obnovitelné energie, jejichž dodávky jsou nestabilní, přičemž přispívá ke snižování jejich energetických nároků a zvyšování jejich účinnosti. V rámci výzkumu Materiály pro skladování tepelné energie: termofyzikální charakterizace pro návrh akumulátorů tepla a ve Společné laboratoři skladování energie ÚCHP a Ústavu termomechaniky AV ČR se skupina TSM ve spolupráci s týmy z ÚT AV ČR a Fakulty jaderné fyziky a inženýrství ČVUT zabývá vlastnostmi látek s fázovou přeměnou a teplosměnných kapalin, které lze využít v akumulátorech tepla. Oblastí zájmu je jak experimentální stanovení termofyzikálních vlastností látek důležitých pro skladování energie, tak matematické modelování přenosu tepla a hmoty v porézních materiálech s termochemickou přeměnou.

Interakce aerosolů s oblaky

Jednou z aktuálních výzkumných oblastí oddělení je problematika mokré depozice atmosférického aerosolu horizontálními hydrometeory (např. mlha, oblaka). V rámci výzkumu je využíváno experimentálních dat naměřených na stanici Milešovka, kde se tyto hydrometeory vyskytují po většinu roku (225 z 365 dní). Data sestávají z početních rozdělení velikosti aerosolu o velikostech od 10 nm do 20 μm, distribucí hydrometeorů o velikostech od 3 do 50 μm a velikostí a koncentrací kapek větších než 0,16 mm před, během a po působení hydrometeorů. Jsou zkoumány vlastnosti aerosolu bez vlivu hydrometeorů, i během jejich působení. Díky tomu bude možné popsat vliv těchto hydrometeorů na aerosol v závislosti na distribuci velikostí aerosolu, jeho původu, jeho zdrojích a také v závislosti na vlastnostech hydrometeorů.

Identifikace zdrojů atmosférického aerosolu pomocí receptorového modelování

Další oblast výzkumu OCHFA je soustředěna na identifikací zdrojů velikostně rozlišeného atmosférického aerosolu (AA) na základě dat hmotnostních koncentrací, chemického složení a početního rozdělení velikosti částic. Pro vysvětlení časových a prostorových změn kvality ovzduší je vhodná aplikace receptorových modelů využívajících dat chemických a fyzikálních charakteristik AA v místě měření, receptoru, v kombinaci s daty meteorologických a jiných vhodných ukazatelů. Receptorové modelování zdrojů AA metodou faktorové analýzy (FA) umožňuje odhadnout počet a složení zdrojů, stejně jako jejich podíl na receptoru. Řádná identifikace zdrojů AA je nezbytná pro kvalifikované rozhodování při řízení kvality ovzduší. V rámci výzkumu jsou identifikovány antropogenní zdroje AA s využitím online a offline měřicích metod a pokročilého receptorového modelování. Výsledky receptorového modelování umožňují zhodnotit dlouhodobý vývoj příspěvku jednotlivých zdrojů AA na kvalitu ovzduší dané lokality, a postihnout prostorovou variabilitu zdrojů AA většího územního celku a časovou variabilitu zdrojů AA na vybrané lokalitě.

Další oblasti výzkumu:

  • Syntéza nanočástic a jejich vliv na zdraví
  • Nukleační jevy
  • Přenos tepla a hmoty v aerosolech
  • Měření termofyzikálních vlastností čistých látek a směsí
    • tepelná kapacita
    • hustota a rychlost zvuku kapalin
  • Pokročilá analýza dat pomocí metod matematické gnostiky

Ocenění vědeckých pracovníků Oddělení fyziky a chemie aerosolů

Vědecká pracovnice RNDr. Naděžda Zíková Ph.D. obdržela v roce 2019 Prémii Otto Wichterleho, prestižní ocenění pro mladé vědce a vědkyně do 35 let z AV ČR. Na svůj projekt Studium mokré depozice atmosférického aerosolu s využitím horizontálních hydrometeorů získala finanční podporu v rámci juniorského projektu Grantové agentury ČR. http://pdf.avcr.cz/A/2019-03/#page=65

Národní kalibrační laboratoř pro fyzikální vlastnosti aerosolů

Zároveň je v současné době v OCHFA budována národní kalibrační laboratoř (pod záštitou projektu ACTRIS IMP, kde je OCHFA také hlavním příjemcem za ČR), která bude sloužit pro kalibraci přístrojů měřících mikrofyzikální vlastnosti aerosolových částic. V rámci kalibrační laboratoře provozované jako součást tematického centra pro pozemní měření aerosolových částic v rámci projektu ACTRIS budou poskytovány služby jak na národní úrovni, státním, akademickým a dalším institucím zabývajícím se kvalitou ovzduší a změnami klimatu, tak vědecké komunitě na celoevropské úrovni. Kalibrační laboratoř je velmi důležitou součástí tematického centra Aerosol in Situ v rámci budované evropské výzkumné infrastruktury ACTRIS ERIC a přispěje k prestižnímu postavení České republiky v rámci mezinárodní vědecké komunity daného oboru. Tato aktivita zároveň umožní monitorovacímu programu kvality ovzduší České republiky zůstat na špičkové úrovni v rámci evropské výzkumné infrastruktury pro měření atmosférických aerosolů a zároveň přispívat k dalšímu výzkumu na tomto poli.

Velká výzkumná infrastruktura ACTRIS

Velká výzkumná infrastruktura ACTRIS actris OCHFA je jedním z partnerů projektu velké výzkumné infrastruktury ACTRIS (Aerosol, Clouds and Trace Gases Research Infrastructure Network), která sdružuje přes 100 výzkumných organizací z 22 zemí Evropy. Partnerské stanice projektu poskytují svá data týkající se tří základních složek atmosféry (aerosolů, stopových plynů a oblaků). Data ze všech stanic jsou získávána standardizovanými postupy, což umožňuje jejich srovnávání. V současné době OCHFA v rámci projektu ACTRIS zajišťuje provoz městské pozaďové atmosférické stanice Suchdol a provádí standardizované měření atmosférických aerosolů na Národní atmosférické observatoři Košetice. Rozsáhlé naměřené soubory experimentálních údajů jsou zahrnovány do předpovědních meteorologických modelů a jsou zároveň podkladem pro modelování vlivu aerosolů na klimatické změny. Slouží také k ověřování dat získaných ze satelitních měření (projekt CAMS21a, kde je OCHFA partnerem za ČR, ve spolupráci s projektem COPERNICUS).

Iontové kapaliny na bázi sacharinátového aniontu pro skladování energie

Iontové kapaliny na bázi sacharinátového aniontu pro skladování energie Iontové kapaliny na bázi sacharinátového aniontu byly vybrány pro svou nízkou toxicitu a pravděpodobný aplikační potenciál pro skladování energie. V sérii 1-alkyl-3-methylimidazolium sacharinát (alkyl=butyl, hexyl, oktyl, decyl a hexadecyl) byla proměřena tepelná kapacita v kapalné fázi a pro 1-hexadecyl-3-methylimidazolium sacharinát i teplota tání a tepelná kapacita v pevné fázi. Výsledky ukazují na vysokou energetickou hustotu iontových kapalin srovnatelnou s běžně využívaným termálním olejem Therminol VP-1 a na relativně vysoké teplo tání blízké 100 J/g pro 1-hexadecyl-3-methylimidazolium sacharinát. Při pokročilé analýze experimentálních dat byla využita matematická gnostika, která umožnila kritické zhodnocení naměřených výsledků. Studované látky doposud nebyly charakterizovány z hlediska jejich potenciálu ke skladování energie a představují zajímavou alternativu ke stávajícím materiálům využívaným k ukládání tepla. Výsledky ukazují, že by je bylo možné využít např. v tzv. tepelných akumulátorech jako teplosměnné kapaliny (nebo jejich aditiva) pro účinnější využití energií z obnovitelných zdrojů. Ionic Liquids as Thermal Energy Storage Materials: On the Importance of Reliable Data Analysis in Assessing Thermodynamic Data. Journal of Solution Chemistry 2019, 48(7), 949–961. https://doi.org/10.1007/s10953-018-0798-9 Phase transitions in higher-melting imidazolium-based ionic liquids: Experiments and advanced data analysis. Journal of Molecular Liquids 2019, 292, 1–8. https://doi.org/10.1016/j.molliq.2019.111222 Ionic liquids based on saccharinate anion for energy storage: Heat capacity of 1-hexadecyl-3-methylimidazolium based ionic liquids in solid and liquid phase. Journal of Molecular Liquids, 305, 112847. https://doi.org/10.1016/J.MOLLIQ.2020.112847  

Hodnocení koncepčních nástrojů v ochraně ovzduší na základě identifikace zdrojů znečištění

Hodnocení koncepčních nástrojů v ochraně ovzduší na základě identifikace zdrojů znečištění Vzhledem k tomu, že řádná identifikace zdrojů atmosférického aerosolu je nezbytná pro kvalifikované rozhodování při řízení kvality ovzduší, patří práce řešící tuto problematiku k cenným, přímo aplikovatelným výsledkům OCHFA. Konkrétně se jedná o studii Porovnání chemického složení a zdrojů PM2.5 na venkovské pozaďové stanici ve střední Evropě mezi lety 1993/1994/1995 a 2009/2010: Vliv legislativních opatření a ekonomické transformace na kvalitu ovzduší. V této práci jsou prezentována data chemického složení velikostní frakce aerosolu PM2.5 z první poloviny 90. let v porovnání s analogickými daty z konce první dekády milénia. Porovnání těchto dvou souborů dat je základem k hodnocení účinku legislativních opatření a ekonomické transformace na kvalitu ovzduší v České republice. Ukázalo se, že průmyslové zdroje regionálního původu spalující uhlí/olej/ropu/naftu v 90. letech byly nahrazeny lokálními topeništi spalujícími uhlí/biomasu. Klesající trend koncentrací prvků v PM2.5 a podíl zdrojů na PM2.5 v průběhu 15 let potvrdil pozitivní dopad legislativních regulací především u velkých a středních stacionárních zdrojů, je ale zároveň vedlejším produktem proběhlé ekonomické transformace v České republice. Comparison of PM2.5 chemical composition and sources at a rural background site in Central Europe between the years 1993/1994/1995 and 2009/2010. Environmental Pollution 2018, 241, 841-851. https://doi.org/10.1016/j.envpol.2018.06.015

Provozní měření aerosolových nanočástic a stanovení expozice pracovníků

Provozní měření aerosolových nanočástic a stanovení expozice pracovníků OCHFA od roku 2015 spolupracuje s Klinikou pracovního lékařství 1. LF UK a Technickou univerzitou v Liberci na monitoringu akutních a chronických efektů inhalace nanočástic u pracovníků výroby nanočástic. Za dosavadní monitorovací období bylo publikováno přes 10 impaktovaných prací popisujících vliv inhalovaných nanočástic oxidů kovů (např. TiO2) a nejrůznějších kompozitních materiálů na záněty horních cest dýchacích, poškození metabolismu tuků, proteinů a nukleových kyselin. Z chronických studií vyplývá, že efekt těchto částic na lidský organismus je statisticky významný a v některých případech nevratný. Na všech těchto studiích se OCHFA podílí vývojem a aplikací metod stanovení skutečné expozice pracovníků aerosolovým částicím. Publikované výsledky našly širokou odezvu v mezinárodní vědecké obci. Deep Airway Inflammation and Respiratory Disorders in Nanocomposite Workers. Nanomaterials 20188, 731. https://doi.org/10.3390/nano8090731
Název
Řešitel
Jméno a příjmení
E-mail
Telefon
Pozice
Vedoucí vědeckého oddělení, Vedoucí vědecký pracovník
Zástupce vedoucího vědeckého oddělení, Vedoucí vědecký pracovník
Emeritní vědecký pracovník, Vedoucí vědecký pracovník
Emeritní vědecký pracovník, Vedoucí vědecký pracovník
Odborný pracovník ve výzkumu
Odborný pracovník ve výzkumu
Tento web používá cookies. Více o cookies najdete zde.