Previous Next
Knižní trh v době F. L. Věka PETR MAŠEK Francouzsko-česko-rakouská trojice autorů sestavila rozsáhlý slovník tiskařů, prodejců knih, knihvazačů,...
Konference o bratrech Čapcích JIŘÍ POLÁČEK Spisovatelská jubilea bývají často podnětem k pořádání literárních konferencí, což platí též o výročích...
Akt (ne)víry VERONIKA KOŠNAROVÁ Miroslav Olšovský (1970) v literatuře rozhodně není žádným nováčkem. V minulosti vydal básnické sbírky...

obalka 28 08 zmenseno

 

Reprezentativní obrazově-výkladovou publikaci Literární kronika první republiky vydal ÚČL ve spolupráci s nakladatelstvím Academia a Památníkem národního písemnictví jako společný příspěvek k oslavám 100. výročí založení Československé republiky.

Celkem 21 kapitol knihy soustředěných vždy k jednomu roku z intervalu 1918–1938 přibližuje formou kalendária, interpretace vybraného díla vydaného v příslušném roce a napsaného v českém, slovenském nebo německém jazyce a průřezové stati o specifickém aspektu dobové literární kultury pestré dění v mnohonárodním státě, jímž ČSR byla.

Průřezové kapitolky jsou věnovány např. české a slovenské avantgardě, dětské obrázkové knize, ruské, ukrajinské a německé emigraci, Praze a dalším toposům německé literatury z českých zemí, literárním hnutím na Podkarpatské Rusi, maďarské menšinové literatuře atd.

Na vzniku knihy se podílel Ústav slovenskej literatúry SAV v Bratislavě.

Kniha vyšla 16. října 2018, lze ji zakoupit v knihkupectvích Academia, do maloobchodní sítě i do eshopů ji distribuuje Kosmas, zde.

Anotace knihy je zde.

Facebooovou stránku knihy naleznete zde

Doprovodnou výstavu Literární kronika první republiky pro knihovny, školy, muzea, kulturní střediska a galerie lze volně stahovat zde (24 panelů ve formátu A3 nebo A2).
 
 

Pražský sekretariát Ústavu pro českou literaturu AV ČR je od 17. 12. otevřen pouze v úterý a ve čtvrtek 10–16 h. Komunikace prostřednictvím e-mailu nebo telefonu (literatura@ucl.cas.cz, 222 828 117/116) je zajištěna v plném rozsahu.

Na základě rozhodnutí vlády bude Knihovna Ústavu pro českou literaturu AV ČR od 18. prosince 2020 pro veřejnost uzavřena.

Zkuste si místo otevírání okének adventního kalendáře odemknout všechny zámky našeho kvízu o Vítězslavu Nezvalovi a jeho souputnících.

Semináře České knižnice, užitečná pomůcka zejména pro učitele české literatury, přinášejí komentáře k vybraným svazkům edice Česká knižnice. Nově zde najdete mimo jiné Semináře k románu Sestra Jáchyma Topola, k Weilovu Životu s hvězdou nebo k Husovým Českým listům.

Kdy se Božena Němcová doopravdy narodila? A je to tak důležité? Jak její dílo přiblížit dnešním dětem? A proč se dnes více než spisovatelčino dílo reflektuje její život?

Srdečně zveme 8. 12. 2020 od 17 hodin na živý přenos Staročeského dýchánku, tentokrát na přednášku Václava Žůrka z Centra medievistických studií Filosofického ústavu AV ČR nazvanou Šachy, morality a antické historky. 

Slovník české literatury po roce 1945banner 300dpi Bibliografické databáze Retrospektivní bibliografie české literatury 1775-1945 České literární osobnosti Databáze literárních cen banner bp Thesaurus českých meter 1795–1825  Česká elektronická knihovna Digitalizovaný archiv časopisů Edice E Literatura ke stažení Česká literatura: Časopis pro literární vědu Elektronický katalog knihovny  Studentská literárněvědná konference  bohemistika Slovník českých nakladatelství 1849-1949 dapl-banner tym2 cvi2 dcm2 euf2 fre2 gun2