Boranová show Michaela Londesborougha a nenewtonovská kapalina Martina Ledinského se staly bezprecedentně největším tahákem letošní sousedské slavnosti Zažít město jinak. Kromě vědeckých popularizačních prezentací si účastníci mohli vyzkoušet ušít sáček, zahrát ping-pong nebo sledovat večerní lasershow.
Model molekuly boranu postavený uprostřed areálu Fyzikálního ústavu se stal centrem odvážných mladých vědců, kteří si v bílých pláštích nechávali s ledovým klidem odpalovat z rukou směs do raketových pohonů. Michael Londesborough dětem vysvětloval pozadí tajného boranového výzkum v Řeži a stejně nadšeně jim popisoval vazby molekul, tvořící zapalované boranové nebo vodíkové směsi. Molekuly si děti také mohly samy sestavit ze špejlí a gumových bonbonů. Ty ostatně občas při výbuších sloužily jako improvizované špunty do uší.
Princip nenewtonovské kapaliny, připravené v dětském bazénku, lákal zvídavé děti, které se nakonec odvážily a vyzkoušely chování ve vodě rozpuštěného škrobu nejen dlaněmi, ale i chodidly. Příkladem jim šel Martin Ledinský, který obětavě předváděl zázračné chování směsi a střídavě nořil do bazénku ruce a nohy. K velké radosti rodičů si děti mohly domů odnést vzorek kapaliny v zavařovací sklenici, aby v pokusech mohly pokračovat i po ukončení úspěšné atrakce.
K pohodovému sobotnímu odpoledni přispělo příjemné teplé babí léto, a tak letošní ročník překonal v návštěvnosti loňskou premiéru. Díky zdařilému podvečernímu koncertu a následné lasershow se nezmenšil počet diváků ani přes citelné večerní ochlazení. Pohybující se obrazce na fasádě budovy Fyzikálního ústavu vyzdvihly její architektonickou krásu a těm, kteří neviděli odpolední průlet stíhaček nad Prahou v rámci Dnů NATO, vynahradily lasery zážitek. Po fasádě totiž klouzaly i stíhačky.
Sousedské slavnosti Zažít město jinak se pořádají od roku 2006. Hlavním iniciátorem je spolek AutoMat a v lokalitě Ořechovky se již druhým rokem pořádá akce díky iniciativě Martiny Křížkové.
Foto: René Volfík