Jilská 1
110 00 Praha 1
tel.: (+420) 221 183 245
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
„Středověké kultury nejsou zvláštní tím, že by se nějakým pevným rysem systematicky odlišovaly od kultur exotičtějších, starších nebo mladších. Definuje je to, že s nimi jako s ‚jinými' zacházeli lidé v pozdějších staletích." To na příkladu komična a vážnosti v literárních aktualizacích středověku z konce 19. století i v současnosti ukazují Vojtěch Bažant a Martin Šorm v článku „S panem Broučkem do středověku a zase zpátky. K dějinám humoru a korektnosti" v časopisu Vital (2/2020), jejž vydává Elpida, o.p.s.
Pavel Soukup provedl Tomáše Poláčka, redaktora magazínu Reportér, po historické Praze i zákrutami dění vzrušeného roku 1420. Z husitského tématu vznikl pilotní článek aktuálního vydání Reportéra.
Celý text si můžete přečíst na webových stránkách magazínu.
Online rozhovor na blogu Purdue University u příležitosti vydání anglického překladu knihy Pavla Soukupa Jan Hus: The Life and Death of a Preacher.
Celý rozhovor najdete na stránkách Purdue Libraries and School of Information Studies.
Už současníci ho přezdívali „krvavý kněz". Jan Želivský se jakoby odnikud vynořil v Praze v roce 1418. Z jeho života známe bezpečně jen poslední čtyři roky. Jsou naplněny násilím a touhou po moci. V červenci 1419 přivedl rozvášněný dav před Novoměstskou radnici. Událost, která skončila vyházením části konšelů a radničního personálu z oken, vstoupila do dějin jako první pražská defenestrace. Jan Želivský nastoupil cestu vůdce pražských radikálů, ale zároveň vykročil vstříc svému tragickému osudu. Po stopách kněze Jana se v dokumentu vydá herec Jiří Dvořák v doprovodu historika Petra Čorneje.
V dokumentu Vzestup a pád kněze Jana vystoupil také Pavel Soukup. Celý film lze zhlédnout na webu České televize.
Expert na dobu pozdního středověku, životopisec a znalec díla Mistra Jana Husa a Jeronýma Pražského, ale také znovuobnovitel Historického ústavu Akademie věd a zakladatel Centra medievestických studií: František Šmahel, nestor české historické vědy, oslavil v prostorách vily Lanna významné životní jubileum. Obklopen přáteli a kolegy zavzpomínal na svůj profesní a osobní život, naplněný zvraty i šťastnými náhodami.
Celý text najdete na webu Akademie věd České republiky.
Na letošní filmové škole v Uherském Hradišti přijde na přetřes odpověď přisuzovaná Reinhardu Heydrichovi – tedy „smějící se bestie". Jaký je český smysl pro humor a v čem je výjimečný? Spolu s Vojtěchem Bažantem a Martinem Šormem se diskuse účastní Petr Janeček z Filozofické fakulty Karlovy Univerzity.
Anotaci akce najdete na stránkách letní filmové školy.
Pavel Soukup vystoupil v interview DVTV u příležitosti 600. výročí První pražské defenestrace. Husitství změnilo dějiny českých zemí, věděla o něm celá Evropa a měla potřebu se k němu vyjadřovat, vysvětluje historik.
Video můžete zhlédnout na webu aktuálně.cz.
Martin Nodl poskytl rozhovor příloze Víkend Mladé Fronty Dnes. Tvrdí, že když tuhle epochu označujeme za temnou, mluví z nás pýcha.
Celý rozhovor si můžete přečíst v PDF (827 kB).
Časopis Respekt čtvrtý červencový týden věnoval své hlavní téma kulatému výročí první pražské defenestrace, která zahájila "horkou" fázi husitské revoluce. V obsáhlém článku několikrát vystupuje Pavel Soukup. Na konci příspěvku je pak mezi hlavními informačními zdroji zmíněna kniha Husitské století z produkce Centra medievistických studií.
Celý článek najdete na webu časopisu Respekt.
CMS © 2014 | webdesign / Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.