spintronika

Vědci FZU objevili nový materiál pro spintroniku

Anotace

Výzkumný tým Stanislava Kamby z Fyzikálního ústavu AV ČR se rozhodující měrou podílel na vývoji nového magnetického materiálu s překvapivě jednoduchou krystalovou strukturou kuchyňské soli. Protože magnetizace je v tomto materiálu silně závislá na elektrickém poli, šel by použít v magnetických pamětech, spintronických a magnonických součástkách, řízených elektrickým polem.

Mladý český fyzik porušuje vžité představy zděděné po Ohmovi, Hallovi a Néelovi

Anotace

V článku publikovaném v časopise Science Advances přináší Libor Šmejkal s kolegy z Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky zprávu o svém objevu Hallova jevu v antiferomagnetech. Jedná se o další mimořádnou práci výjimečného českého talentu, který se jako čerstvý absolvent doktorského studia již těší pověsti předního světového experta ve svém oboru.

I díky spintronice dnes nazýváme data ropou 21. století

Anotace

Spintronika je rychle se rozvíjející obor s velkým vědeckým i aplikačním významem. Dlouhodobě se jí věnuje Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. V rozhovoru pro GA ČR se podělil o zkušenosti z úspěšného projektu Centrum spintroniky, na němž se pod jeho vedením v letech 2014 - 2018 podílelo přes 20 vědců a studentů.

Zobrazovací metoda pro spintroniku

Anotace

Spintronika se zabývá využitím kvantové vlastnosti elektronu – spinu – pro vylepšení elektronických součástek. Typickým příkladem spintronické součástky je magnetoresistive random-access memory (MRAM), která slouží k ukládání dat v elektronických zařízeních.

Výstřel do budoucna

Anotace

Objevy týmu Tomáše Jungwirtha mohou vést k tisíckrát rychlejším počítačovým pamětem i první součástce, která hardwarově napodobí činnost lidského mozku