Základní charakteristiku, tj. duální charakter lišejníků jako asociace houby a řasy či sinice, odhalil poměrně pozdě – až ve druhé polovině 19. stol. – Simon Schwendener. Tato představa však byla pro většinu tehdejších lichenologů natolik revoluční, že ji nepřijali a ostře proti ní vystupovaly i největší autority (např. W. Nylander, G. W. Koerber). Samotné označení skupiny lichenizovaných hub jako lišejníky se ale používalo už od starověku (latinsky Lichenes). Původ slova je zřejmě v řeckém leichen (bradavice, vyrážka), v moderní řečtině má slovo leichen dva významy – lišejník a herpes. Shodný kořen se uplatňuje i v češtině – lišej. Sice řecký původ latinského slova lichen není úplně jasný – může pocházet i ze slova leicho (lížu), podobný původ má také slovo lektvar, tedy lék určený k vylizování. Pravděpodobnější je ale první verze – lišejník se tedy asi původně opisoval jako lišej kůže (kůry) stromu. Tuto domněnku by mohlo podporovat i užití lišejníků v medicíně – mohou jak různá onemocnění (též kožní) léčit, tak i různé lišeje způsobovat.
Expressions for lichens in various languages and their roots are given. The origin of many Czech common names of lichen species dates back to the mid-19th century. The Czech lichen flora contains over 1500 species, about half of which have a Czech vernacular name. Moreover, many lichens have several Czech common names. The role of Czech names and the principles behind their selection for further use are discussed.
-
Zelená barva kamenných sutí porostlých lišejníky rodu mapovník (Rhizocarpon) již z dálky prozrazuje žulu. Phoří Gorgany v ukrajinských Kapatech
-
Pupkovka válcovitá (Umbilicaria cylindrica) je častým lišejníkem na žulových skalách v horách. Jak naznačuje i české rodové jméno, její lupenitá stélka přirůstá k podkladu pouze svým středem
-
Nejběžnějším zástupcem rodu Rhizocarpon je R. geographicum, jehož české jméno mapovník zeměpisný je velmi výstižné – přesto se často ještě používá nevhodné jméno lišejník zeměpisný. Černé kontury ohraničující jednotlivé stélky jsou tvořeny prvostélkou (prothallus), která neobsahuje řasu, ale pouze houbu. Zelená barva stélek však nepředstavuje jednolitou populaci, ale je tvořena různými zástupci téhož rodu.
-
Plodničky pupkovky válcovité mají zajímavě utvářený terč (zvětšeno 60×).
-
Keříčkovitá stélka stužkovce topolového (Ramalina fastigata) je nápadná a dekorativní. Starší jméno rožďovka topolová je rovněž frekventované, obě jména však pocházejí již z 19. stol.
-
Keříčkovité stélky druhů rodu pevnokmínek (Stereocaulon) připomínají mořský korál.
-
Větvičník slívový (Evernia prunastri) je častým lišejníkem na kůře volně stojících stromů i v listnatých lesích.
-
Někteří zástupci rodu bradavnice (Verrucaria) rostoucí na vápencích jsou schopné chemickou cestou vytvořit v podkladu drobné otvory, v nichž jsou ponořené jejich plodničky.
-
Důlkatec plicní (Lobaria pulmonaria) je naším největším lišejníkem, zároveň ale pro svou vysokou citlivost na znečištění ovzduší dnes již velmi vzácným a kriticky ohroženým. Jeho jméno rovněž vystihuje charakter stélky.
-
Malohubka plšivková (Baeomyces rufus) se světlým nosičem hnědých plodniček opravdu připomíná malé houbičky. Snímky J. Lišky