Main content

Výzkum Postoje k bydlení v ČR 2013 připravený oddělením Socioekonomie bydlení Sociologického ústavu Akademie věd ČR, je svým způsobem ojedinělý souhrnný výzkum postojů české populace k problematice bydlení. Smyslem výzkumu bylo do jisté míry navázat na stejnojmenné šetření z roku 2001 a doplnit údaje získané ze SLDB 2011 o data založená na postojích a preferencích občanů v oblasti bydlení. Výzkum byl zaměřen na aktuální bytovou situaci občanů, úlohu mezigeneračních transferů v oblasti bydlení, informovanost o trhu s bydlením, postoje vůči vlastnickému a nájemnímu bydlení, nákupní chování na trhu s bydlením, význam sociálních sítí v oblasti bydlení, představy o ideálním bydlení, postoje k úloze státu v oblasti bydlení, spokojenost českých občanů s jejich bydlením. Šetření proběhlo formou standardního rozhovoru v září a říjnu 2013 na vzorku 3 003 osob starších 18 let. Výběr dotazovaných byl proveden metodou kvótního výběru, přičemž kvóty byly stanoveny tak, aby byla zajištěna reprezentativita odpovědí pro celou Českou republiku. Kvótní znaky zahrnovaly: pohlaví, věk, vzdělání, velikost místa bydliště, region (kraj) a právní důvod užívání k bytu/domu respondenta. Sběr dat zabezpečila ve všech velikostních pásmech obcí ČR agentura STEM/MARK a finančně podpořila Grantová agentura České republiky (grant č. P404/12/1446). Rozhovor proběhl formou face-to-face rozhovoru o délce zhruba 50 - 60 minut, převážná část rozhovorů byla realizována formou PAPI (dotazování s papírovými dotazníky), menší část formou CAPI (dotazování s přenosným počítačem). Před samostným výzkumem byl dotazník otestován formou předvýzkumu na omezeném vzorku respondentů. Verifikace přepisu byla provedena u 40 % dotazníků.

Informace o výzkumu

Díky finanční podpoře Ministerstva pro místní rozvoj a University of Essex se mohl v říjnu 2001 uskutečnit výzkum Postoje k bydlení 2001 – trh. Jednalo se o doplňkový výzkum k šetření Postoje k bydlení v ČR 2001, respondenti byli dotazováni opět formou standardních rozhovorů. Cílovou skupinou výzkumu byli obyvatelé Prahy starší 18 let, kteří měli občanství České republiky, žili jako nájemníci nebo podnájemníci "na volném trhu" v pronajatém bytě či rodinném domě. Výraz "na volném trhu" znamená, že uživatelé těchto bytů či domů platili neregulovaný (smluvní) nájem, neměli smlouvu na dobu neurčitou ("dekret na byt") ani práva z ní vyplývající. Při výběru respondentů se nepřihlíželo k tomu, kdo je majitelem obývaného bytu či domu, jaký je právní charakter užívání bytu či domu, ani se neposuzovala jeho legálnost. Protože je takto úzce definovaná skupina respondentů málo početná, a pro její kontaktování není možné použít žádnou z běžně používaných metod výběru respondentů, byl výběr respondentů proveden metodou "nabalování" (snowballingu). Metoda snowballingu je založená na předpokladu, že každý z tazatelů účastnících se průzkumu je schopen nalézt alespoň několik potenciálních respondentů, kteří by vyhovovali výběrovým kritériím, a které by bylo možno požádat o interview. Každého z takto oslovených lidí pak tazatel požádal o kontakty na další lidi, kteří splňovali kritéria výběru a mohli být osloveni jako další potenciální respondenti. Důležitou vlastností metody snowballingu je skutečnost, že nemůže být zaručena reprezentativnost vzorku pro cílovou skupinu. Sběr dat zajistila agentura The Gallup Organization, po vyřazení špatně vyplněných nebo neúplných dotazníků bylo do zpracování nakonec zařazeno 201 respondentů.

Informace o výzkumu

Výzkum Postoje k bydlení v ČR, který realizoval tým Socioekonomie bydlení Sociologického ústavu Akademie věd ČR, byl svým způsobem ojedinělý souhrnný výzkum postojů české populace k problematice bydlení. Zkoumal spokojenost českých občanů s jejich bydlením, postoje k finanční dostupnosti bydlení, k černému trhu s byty, k bytové politice státu. Mapoval rovněž dosavadní i předpokládané budoucí "dráhy bydlení" (stěhování) českých domácností. Šetření proběhlo formou standardního rozhovoru v červnu a červenci roku 2001 na vzorku 3 564 osob starších 18 let. Výběr dotazovaných byl proveden metodou kvótního výběru, přičemž kvóty byly stanoveny tak, aby byla zajištěna reprezentativita odpovědí pro celou Českou republiku. Kvótní znaky zahrnovaly: pohlaví, věk, vzdělání, velikost místa bydliště a částečně právní důvod užívání k bytu/domu respondenta. Sběr dat zabezpečila ve všech velikostních pásmech obcí ČR agentura STEM a finančně podpořily Grantová agentura Akademie věd České republiky (grant č. S7028004) a Ministerstvo pro místní rozvoj.