Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin

Věnujeme se studiu dědičné informace zemědělských plodin. Pomáháme získávat důležité poznatky a vyvíjet metody, které přispívají ke šlechtění nových odolnějších odrůd s lepšími vlastnostmi. Náš tým se  zasloužil o přečtení dědičné informace pšenice, ječmene, žita, hrachu a dalších druhů rostlin. V rámci pomoci rozvojovým zemím už mnoho let studujeme dědičnou informaci banánovníku a ve spolupráci s africkými zeměmi pomáháme při zavádění nejnovějších molekulárních metod při jeho šlechtění.
 

Novinky

více novinek
Vědci našli možnost, jak významně zvýšit výnos jetele
Průlom ve výzkumu dědičné informace jetele učinili vědci ze Zemědělského výzkumu, spol. s r.o. Troubsko (ZVT), ve spolupráci s olomouckým pracovištěm Ústavu experimentální botaniky (ÚEB) Akademie věd ČR.  Po dvouletém bádání identifikovali části dědičné informace jetele, které odpovídají za vyšší výnos i další žádané znaky plodiny. 
Prof. Jaroslav Doležel představil v České televizi . . .
O Strategii AV21 i o zaměření výzkumného programu Potraviny pro budoucnost, o jeho směřování i cílech, mluvil prof. Jaroslav Doležel, který tento program koordinuje, v České televizi. 
Jak skloubit výnosy a ochranu krajiny? Ekologické . . .
Pšenice je jednou ze základních plodin, na které závisí přežití lidstva. Spoléhat jen na ně, ale může být riskantní, říkají hosté pořadu Souvislosti Plus. Cílem je získat odrůdy s vyššími výnosy, ale pěstovat je s ohledem na přírodu.

Videa

Hrozí lidstvu v budoucnu nedostatek potravin? Rizika a . . .
Genetické modifikace aneb proč se bojíme vlastních . . .
Přednáška prof. Doležela Jak zajistit dodatek zdraví . . .

Naše aktivity

Ústav experimentální botaniky Akademie věd ČR
Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin je součástí Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, v. v. i.  Ústav experimentální botaniky Akademie věd České republiky (ÚEB) byl založen v roce 1962. V současnosti má 14 laboratoří, které se nacházejí v Praze a Olomouci.      ÚEB provádí především základní výzkum v rostlinné biologii, konkrétně v rostlinné genetice, fyziologii, fytopatologii a biotechnologiích. Je . . .
Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský . . .
Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin je součástí Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum. Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum je výsledkem spolupráce mezi Univerzitou Palackého v Olomouci a olomouckými pracovišti Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v .v. i. a Ústavu experimentální botaniky AV ČR, v. v. i. Každý z partnerů do vybudovaného centra přinesl své specifické know-how, své odborníky a . . .
Aplikační laboratoř pro zemědělský výzkum
Aplikační laboratoř pro zemědělský výzkum je prvním pracovištěm Akademie věd ČR, jehož hlavním cílem je zpřístupnit nejnovější výsledky a metody základního výzkumu šlechtitelům a zemědělské praxi. Aplikační laboratoř byla založena v rámci programu Potraviny pro budoucnost Strategie AV21 v roce 2017 a provozuje ji Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin Ústavu experimentální botaniky AV ČR, v. v. i. v Olomouci.Naše služby Aplikace cytogenetických . . .
Výzkumný program Akademie věd ČR Potraviny pro . . .
Strategie Akademie věd ČR reaguje na aktuální společenské výzvy promyšlenou formulací výzkumných programů, založených na spolupráci oborů a institucí při jejich řešení. Výzkumné programy Akademie věd ČR jsou otevřeny partnerům z vysokých škol, podnikatelské sféry a institucím státní a regionální správy, stejně jako zahraničním výzkumným skupinám a organizacím. Výzkumné programy jsou navrhovány a formulovány po dohodě vedení Akademie věd s řediteli . . .