Aktuality
Přehlídka výsledků stážistů Otevřené vědy letos proběhla díky nepříznivé epidemiologické situaci online. Ve čtvrtek 26. listopadu se virtuálně sešli, nejen absolventi stáží letošního ročníku, ale samozřejmě také odborná porota, která prezentace studentů hodnotila. Letos se studentské vědecké konference zúčastnilo 74 talentovaných mladých vědců. Studenti představili porotě témata, jimž se věnovali během svých ročních stáží a především výsledky, ke kterým ve svém bádání dospěli.
Letos jsme přizvali hned tři mladé talentované mladé lidi, které baví věda, aby nám pomohli ukázat vám, jak věda dokáže být krásná, svobodná a inspirující. Nyní se tak na našich sociálních sítích můžete častěji setkávat se sourozenci Lukačevičovými–Honzou a jeho mladší sestrou Anetou. Oba působí jako vědci na pracovištích Akademie věd ČR a oběma věda učarovala natolik, že v ní vidí svou budoucnost. Třetí ambasadorkou se stala vysokoškolačka Tereza Koubková, která je na sociálních sítích známá jako Holka z Letné. Nám se zalíbila především tím, že se kromě studia přírodních věd se věnuje propagaci vědy a pomáhá středoškolákům, jak se správně učit, ale i připravit se na maturitu. Přečtěte si rozhovor o jejich cestě k vědě i plánech do budoucna.
Denis Cmunt absolvoval stáž Otevřené vědy na Fyziologickém ústavu AV ČR v roce 2012. Zabýval se tehdy studiem genů podílejících se na specifických vlastnostech kvasinek. Stáž ho tehdy mimo jiné nadchla také proto, že díky ní konečně dokázal nalézt odpovědi na své zvídavé otázky. Práce v laboratoři mu otevřela zcela nové obzory. Díky tomu, že na své stáži mohl zkoumat bakterie, kvasinky a DNA pěkně zblízka, oblíbil si mikroskopování a začal přemýšlet o biologii a chemii jinak než většina jeho vrstevníků - na molekulární úrovni. Jak dnes vzpomíná na svou stáž? A jak na něj dodnes vzpomínají jeho lektorky z Fyziologického ústavu?
Akademie věd ČR se již dlouhá léta systematicky věnuje vzdělávání pedagogů. Vědkyně a vědci se setkávají s učiteli na mnoha akcích, jednou z nich je i Letní vědecký kemp pro pedagogy, který se každoročně koná o prázdninách. Také letos v srpnu se sešli pedagogové ze všech koutů Česka, aby se od odborníků dověděli zajímavosti z oblasti přírodních věd a získali inspiraci pro výuku biologie, chemie, matematiky, fyziky a dalších přírodních věd. Letošní ročník byl opět jedinečný, nabitý zajímavými informacemi a skvělým programem.
Alan Liška před téměř 15 lety vykročil do neznáma, když jako jeden z prvních středoškoláků vstoupil na půdu Akademie věd ČR. Přivedla ho sem touha po poznání a zvídavost. Před pár týdny za svou vědeckou práci získal Prémii Otto Wichterleho, ocenění, které je každoročně udělováno mladým vědcům do 35 let za jejich výjimečný přínos české vědě. Říká, že si dnes vlastně plní sen z dob středoškolských studií. Jaká byla jeho cesta k vědě? Proč zůstal věrný chemii i Akademii věd? Přečtete si v rozhovoru…
Talentovaná středoškolačka Natálie Pořízková se stáže Otevřené vědy zúčastnila v roce 2019. Tehdy ještě jako studentka Gymnázia Postupická v Praze docházela na Fyziologický ústav AV ČR v pražské Krči. Věnovala se zde, pod vedením lektorky Ing. Olgy Zimmermannové, Ph.D., tématu: Studium struktury a funkce Na+/H+-antiportních systémů v eukaryotních buňkách. Povídali jsme si s Natálií Pořízkovou o její stáži a tom, jak ovlivnila její budoucnost.
Barbora Wallenfelsová se letos rozhodla, že si své středoškolské studium zpestří vědou a uměním. Ke svým běžným povinnostem si studentka z Českého Brodu přibrala ještě stáž Otevřené vědy. Na stáži v Ústavu dějin umění AV ČR se věnuje propagaci a popularizaci vědy a umění.
V srpnu již tradičně pořádáme Letní vědecký kemp, vzdělávací aktivitu, která je určená pedagogům přírodních věd na základních i středních školách. Formou zajímavých workshopů se naučíte spoustu nových a zábavných pokusů, které můžete hned v září vyzkoušet se svými žáky. Získáte spoustu tipů na pomůcky, interaktivní programy i aktivity a načerpáte inspiraci také od svých kolegů a kolegyň z celé republiky.
Studentka hustopečského gymnázia Nikol Dunajová se v loňského roce zúčastnila stáže Otevřené vědy pod názvem Mikrostruktura spálených a nespálených kostí zvířat z poslední doby ledové. Připomínala její stáž scény z amerického filmu o Laře Croft? Jak vlastně probíhá taková archeologická stáž a co všechno se na ní můžete naučit?
Hana Bernhardová je teprve osmnáctiletá nadějná vědkyně. Inspirovala svoji skoro-sestřenici natolik, že se Tereza Hanáková rozhodla také zapojit do vědeckého bádání a přihlásila se stejně jako ona na stáž Otevřené vědy. Obě dívky spojuje nejen vzdálená rodinná přízeň, ale především láska k vědě.