Adaptivní optika – ovládnutí fáze světla
Podívejme se zblízka na technologie, které byly vyvinuty pro účely adaptivní optiky a stojí za jejím úspěchem.
Podívejme se zblízka na technologie, které byly vyvinuty pro účely adaptivní optiky a stojí za jejím úspěchem.
Před pěti lety bylo v Dolních Břežanech otevřeno mezinárodní laserové centrum ELI Beamlines. Centrum má za cíl dlouhodobě provozovat nejintenzivnější laserový systém na světě.
ELI Beamlines je evropské výzkumné centrum s nejintenzivnějším laserovým systémem na světě. Při příležitosti 60. výročí objevu laseru jsme se na podrobnosti týkající se vzniku a plánovaného výzkumu v ELI zeptali profesora Jana Řídkého, jenž stál spolu se svými kolegy přímo u jeho zrodu.
Článek shrnuje různé teoretické úvahy i empirické pokusy o dosažení laserové akce na mezipásových elektronových přechodech v polovodičích s nepřímým zakázaným pásem.
Letos v květnu si připomeneme šedesáté výročí první úspěšné realizace laseru. První plně funkční prototyp laseru byl v našich zemích vyvinut a uveden do provozu 9. dubna 1963 ve Fysikálním ústavu ČSAV díky Karlu Pátkovi, významnému badateli v oboru luminiscence pevných látek.
Skupina zaměřená na tenkodiskové lasery vedená doktorem Martinem Smržem úspěšně demonstrovala stabilní provoz ytterbiového pulsního laseru Perla C s průměrným výkonem 200 W založeného na metodě zesilování čerpovaných pulsů (CPA).
Ve čtvrtek 5.11.2019 byla v Šanghaji zahájena druhá světová proimportní výstava, China International Import Expo (CIIE). Této prestižní výstavy se účastní přes 170 zemí a regionů a mezi téměř čtyřmi tisícovkami firem a institucí nechybí ani laserové centrum HiLASE, součást Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR.
Vědecké centrum ELI Beamlines v Dolních Břežanech ve Středočeském kraji tvoří 300 expertů z 30 zemí světa. Rozhovor s hlavním manažerem vědeckého centra ELI Beamlines Romanem Hvězdou nejen o jeho vzniku a zaměření.
Výkonové lasery mohou umožnit poznávání blízkého i vzdáleného vesmíru. Ke konstrukci laseru pro průzkum vesmíru může přispět i centrum HiLASE, které je součástí Fyzikálního ústavu AV ČR. Proto byly laserové systémy HiLASE představeny v dopolední části druhého dne Prague Laser Spaceapps Workshop 2019.