Kóduj, inovuj a zkroť laserový svazek!
Laserová centra HiLASE a ELI Beamlines v Dolních Břežanech nabízejí středoškolským týmům studentů možnost zapojit se do nové soutěže s názvem Science Challenge.
Laserová centra HiLASE a ELI Beamlines v Dolních Břežanech nabízejí středoškolským týmům studentů možnost zapojit se do nové soutěže s názvem Science Challenge.
V mezinárodním finále středoškolské soutěže Turnaj mladých fyziků budou naše barvy hájit studenti z týmu Talnet. Účast si vybojoval pětičlenný tým ve velmi vyrovnaném ústředním kole, které se kvůli epidemii covidu-19 konalo on-line formou. Tuzemská kola proběhla i letos za přispění Fyzikálního ústavu.
Dvě hlavní ceny a tři čestná uznání získali v soutěži vědeckých prací mladých fyziků o Cenu Milana Odehnala pracovníci Fyzikálního ústavu. V konkurenci dvaceti šesti fyziků do třiceti let zaujaly Českou fyzikální společnost odborné práce Zdeňka Kašpara, Jana Faita, Petra Hauschwitze, Denisy Kubániové a Jana Nikla.
V soutěži o obálku prestižního časopisu Materials Today vydavatelství Elsevier uspěl se snímkem z elektronového mikroskopu doktorand Karel Tesař. Ve Fyzikálním ústavu AV ČR (FZU) a na Katedře materiálů FJFI ČVUT v Praze vyvíjí nový materiál pro implantáty, které se v těle rozpustí.
Studenti se již nyní mohou na webu www.talentovka.cz zapojit do internetového kola, ve kterém na ně čeká několik příkladů. Dvanáct nejlepších řešitelů si pak v říjnu během třídenního finále vyzkouší simulaci skutečného vědeckého experimentu v profesionálních laboratořích laserových center.
V rámci programu Otevřená věda se ve dnech 21. a 22. listopadu 2019 konala přehlídka výsledků studentských stáží – Studentská vědecká konference. Stážisté z FZU se umístili hned třikrát.
Začínal v Turnaji mladých fyziků jako účastník, ale postupně přešel z pozice účastníka do role hodnotícího a nyní se Hynek Němec podílí i na organizaci celé akce.
Mezinárodní den žen a dívek ve vědě připadá na 11. února. Svátek má připomenout zásadní úlohu žen ve vědeckém světě a podpořit jejich zapojení do výzkumné činnosti.
Akce VYDRA, mj. podporovaná též Fyzikálním ústavem AV ČR, je série aktivit zaměřených na rozvoj badatelských schopností nadaných studentů středních škol. Chce studentům ukázat, že reálná fyzika obnáší řadu rozmanitých a tvůrčích činností.