Výzkumný tým se zaměřuje na studium elektronických a optických jevů na povrchu a rozhraní nanomateriálů vyvolané dopadem fotonů, iontů, elektronů a adsorbcí plynů za účelem jejich využití pro senzorické aplikace, jako zdrojů světelného záření a pro vylepšení nanodiagnostických schopností analytických metod.
Schottkyho kontakt je jednou z klíčových struktur v polovodičových součástkách. Mechanismus formování Schottkyho kontaktu na sloučeninových polovodičích je předmětem dlouhodobého studia. Vysoká hustota povrchových stavů a nestechiometrických defektů ve sloučeninových polovodičích znesnadňuje přípravu Schottkyho diod vysoké kvality a značně omezuje aplikační potenciál těchto materiálů.
Vyvíjíme nové technologie přípravy teplotně stabilních Schottkyho diod a to depozicí koloidního grafitu a elektroforetickou depozicí kovových nanočástic (NC). Zaměřujeme se na teoretickou a experimentální analýzu struktur grafit/polovodič a kovové nanočástice/polovodič.
Obrázek 1: (a) SEM snímky grafitového kontaktu deponovaného na polovodičový substrát; (b) Řez Schottkyho diodou grafit/polovodič; (c) Ramanovo spektrum vrstvy grafitu; (d) Srovnání výsledků výpočtu (plné čáry) s I-V charakteristikami diod grafit/CdMnTe měřenými při různých teplotách (kroužky).
Obrázek 2: (a) Sestava pro elektroforetickou depozici; (b) Schématický řez Schottkyho diodou Pt NC/InP; (c) I-V charakteristiky přechodu Pt NČ/n-InP v semilogaritmickém systému os. Vložený obrázek ukazuje teplotní závislost usměrňovacího poměru při napětí 1 V.
Relevantní publikace:
Vodík je dnes široce využíván v lékařství, chemickém či automobilovém průmyslu a je vnímán jako palivo budoucnosti s potenciálem nahradit fosilní zdroje. Jedná se však o vysoce těkavý, extrémně hořlavý plyn a jeho únik může způsobit výbuch. Z těchto důvodů je vývoj senzorů vodíku s vysokou citlivostí, krátkou dobou odezvy, malými rozměry a nízkými výrobními náklady v popředí zájmu.
Vyvíjíme senzory vodíku, jejichž základ tvoří Schottkyho diody připravené depozicí grafitu funkcionalizovaného nanočásticemi katalytických kovů (Pd, Pt) na povrch polovodiče. Tyto senzory jsou schopny detekovat vodík v nízkých koncentracích do 1 ppm.
Obrázek 3: Schématický řez Schottkyho diodami (a) Pt NČ/InP a (c) grafit-Pt NČ/InP; SEM snímky (b) tlusté vrstvy a (d) submonovrstvy Pt NČ elektroforeticky deponovaných na polovodičový substrát; (e) časová závislost proudu Schottkyho diodami Pt NČ/InP and Pt NČ/InP při expozici vodíkem.
Relevantní publikace:
Nízkodimenzionální polovodičové struktury jsou intenzivně studovány pro budoucí elektronické a fotonické aplikace. Jedním z klíčových problémů v těchto součástkách je pochopení a kontrola transportu náboje na rozhraní kov/polovodičová nanostruktura. Cílem je popsat základní jevy odehrávající se při transportu náboje Schottkyho bariérami připravenými na jednodimenzionálních nanostrukturách ZnO. Vertikální pole nanotyčinek (NT) a nanodrátů (ND) ZnO jsou charakterizována sadou diagnostických metod za účelem získání zpětné vazby pro modifikaci technologie pro uzpůsobení jejich morfologie a elektrických, optických a strukturních vlastností. Schottkyho kontakty na jednotlivé NT a ND a jejich pole jsou vytvářeny vakuovým napařováním kovů, depozicí koloidního grafitu, elektronovou litografií, depozicí indukovanou fokusovaným elektronovým/iontovým svazkem a hrotem mikroskopu atomárních sil nebo nanomanipulátoru v rastrovacím elektronovém mikroskopu.
Obrázek 4: Heteropřechod grafit/NT ZnO: (a) Schématický diagram; (b) SEM snímek NT pořízený shora; (c) SEM snímek NT pořízený s náklonem 55°; (e) I-V křivky při různých teplotách ukazující na usměrňující charakter heteropřechodu.
Relevantní publikace:
Iontové svazky jsou využívány jak pro vytváření nanostruktur tak pro chemickou analýzu povrchu. Studujeme fyzikálně-chemické procesy při bombardování povrchů pevných látek ionty: odprašování, implantaci, ionizaci, vytváření nanostruktur. Ovlivňujeme výtěžky odprašovaných iontů připouštěním reaktivních plynů, např. kyslíku. Porozumění těmto jevům je důležité pro správnou interpretaci mikroskopických obrazů FIB a SIMS, pro zlepšování analytických parametrů metody SIMS nebo její moderní varianty FIB SIMS a pro vývoj iontově-indukovaného vytváření nanostruktur.
Relevantní publikace:
Na charakterizaci studovaných materiálů máme k dispozici širokou paletu metod - SEM, FIB, SIMS, EDX, AFM, STM, BEEM/BEES, Ramanova spektroskopie, optická mikroskopie, fotoluminiscence, katodoluminiscence, přičemž tři z nich (BEEM/BEES, nízkoteplotní fotoluminiscence, FIB SIMS) sami vyvíjíme nebo zdokonalujeme. Navíc ve spolupráci s ostatními týmy ÚFE a AVČR navrhujeme analytické postupy na analýzu optických vláken, speciálních skel a polovodičových struktur.
Relevantní publikace: