Zahlavi

Archiv aktualit

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
01. 02. 2021

V polovině ledna se spustil registrační systém na očkování lidí starších osmdesáti let, od prvního února se měli postupně registrovat všichni ostatní, ale to se zatím odkládá. První dávku vakcíny proti nemoci covid-19 zatím dostalo přes 260 tisíc lidí, především zdravotníků, pracovníků v sociálních službách a osob starších osmdesáti let. Očkování je dobrovolné. Cílem je proočkovat alespoň sedmdesát procent obyvatelstva. Na jakých principech vlastně očkování funguje? Bude účinné a je bezpečné?

29. 01. 2021

Rada pro výzkum, vývoj a inovace zvolila 29. ledna 2021 v tajné volbě do funkce prvního místopředsedy Pavla Barana, místopředsedu Akademie věd ČR. Místopředsedou Rady se stal Vladimír Mařík, vědecký ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky Českého vysokého učení technického v Praze.

29. 01. 2021

Pro poznání reálií vzdálené kultury je velkou výhodou, když můžete být přímo u zdroje. Sinologům i dalším odborníkům na jihovýchodní Asii poskytuje od roku 2015 cenné zázemí taiwanská kancelář Orientálního ústavu AV ČR. Na druhý konec zeměkoule jsme se s orientalistkou Táňou Dluhošovou podívali v aktuálním čísle časopisu A / Věda a výzkum, který vydává Akademie věd ČR.

29. 01. 2021

Vědci a vědkyně z pracovišť Akademie věd ČR pomáhají i v druhé vlně koronavirové nákazy. V tomto článku naleznete stručný seznam pouze některých z mnoha aktivit AV ČR v této oblasti. Aktuality řadíme podle data. Podrobnější informace naleznete po kliknutí na jednotlivé odkazy. Více rovněž na sociálních sítích pod hashtagem #Veda_proti_covidu.

28. 01. 2021

Vědcům žádajícím o grant ERC nově pomůže expertní skupina. Její vznik v minulých dnech stvrdili předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová a rektor UK Tomáš Zima. Česká věda by díky tomu mohla dosáhnout na mnohem více těchto grantů než doposud. Zatím v jejich získávání není příliš úspěšná.

26. 01. 2021

Čeští vědci otestovali novou „dvojitou protilátku“, která velmi účinně chrání před koronavirem SARS-CoV-2 a všemi jeho testovanými variantami. Zároveň také zabraňuje viru, aby mutoval a stával se rezistentní vůči léčbě. Protilátku vyvinuli švýcarští vědci z biomedicínského výzkumného ústavu v Bellinzoně, jejich čeští kolegové z Biologického centra AV ČR a Českého centra pro fenogenomiku v centru BIOCEV ověřovali účinnost protilátky v preklinické studii.

25. 01. 2021

V anketě Top ženy Česka v kategorii veřejná sféra stejně jako loni zvítězila předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. Porotu zaujal mimo jiné její společenský přínos. Na slavnostním ceremoniálu, který se konal za přísných hygienických podmínek v sídle Hospodářských novin 22. ledna 2021, se vítězky zúčastnily diskuze o rozdělené společnosti za koronavirové krize. „Tam, kde jsou rodiče schopni rozdělit si péči o děti, mohla pomoci k větší rovnosti. Tam, kde mají patriarchální tradice, to ale muselo být horší,“ uvedla k tématu předsedkyně Akademie věd ČR.

20. 01. 2021

Dolnobřežanské centrum ELI Beamlines ve středu 20. ledna 2021 vkročilo do nové etapy svého fungování. Memorandum o vzájemné spolupráci při výkonu členství České republiky v právnické osobě ELI ERIC podepsala předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová spolu s ředitelem Fyzikálního ústavu AV ČR Michaelem Prouzou a ministrem školství Robertem Plagou. Pracoviště, jež patří mezi deset nejvýznamnějších projektů výzkumných infrastruktur na světě, se tak stane hostitelem statutárního sídla nově vznikajícího mezinárodního konsorcia. Výzkum laserových technologií se díky tomu zpřístupní celosvětové uživatelské komunitě.

19. 01. 2021

Kulisy historického města a šumění řeky tvoří ideální životní prostor Kláry Benešovské z Ústavu dějin umění AV ČR. Dnes je uznávanou historičkou umění, odbornicí na architekturu 11. až 16. století. Její cesta vědeckým světem však nebyla přímá. Patří k ní i bezmála dvacetiletá životní odbočka v malé obci Zahrádka u řeky Želivky spojená se záchranou tamního kostela. Rozhovor s vědkyní přinášíme v aktuálním čísle popularizačního časopisu A / Věda a výzkum, který vydává Akademie věd ČR. 

19. 01. 2021

Nadchnout pro vědu mladé talenty si dal za svůj hlavní cíl projekt Otevřená věda. Díky němu se středoškoláci mohou stát akademickými badateli na zkoušku. Letošní rekordní ročník otevřel navzdory koronavirové pandemii více než stovku stáží pro bezmála dvě stě studentů z celé republiky. Touha po poznání zkrátka překoná kdejaké překážky. Které obory nejvíce lákají?