Sčítání lidu, domů a bytů je podstatou součástí získávání úředních statistik. Tento proces, který funguje již od roku 1869, se podobně jako ve většině ostatních zemí opakuje pravidelně každých 10 let. Letos se bude, především kvůli epidemiologické situaci, konat primárně online, a to mezi 11. březnem a 27. květnem 2021. Jedná se o důležitý proces užitečný nejen pro možnost časového srovnávání údajů, ale také z důvodu získání podkladů pro efektivnější veřejnou správu, samosprávy, jednotlivce či vědecká pracoviště.
Sociální geograf Martin Šimon poskytl časopisu STATISTIKA & MY krátký komentář, ve kterém se pokusil odpovědět na otázku, proč je důležité provádět sčítání lidu, domů a bytů. „Sčítání lidu vypovídá o tom, kdo jsme, kde žijeme a jak se jako společnost vyvíjíme. Poskytuje robustní datový základ pro rozhodování státní správy, samosprávy i komerčních subjektů. Detailní data o populaci umožňují spravedlivě rozdělovat politickou moc, státní rozpočet a veřejné statky. Vláda, kraje i obce mají díky sčítání silný nástroj, jak plánovat poskytování veřejných služeb a rozvoj infrastruktury pro občany,“ vysvětluje.
Český statistický úřad (ČSÚ) především poukazuje na důležité aspekty sčítání lidu, domů a bytů a jeho dopady – na jeho demokratické, ekonomické a sociální charakteristiky. Šimon též poukazuje na možné předcházení společenským problémům. „Analýzy dat ze sčítání v kombinaci s dalšími technikami a nástroji aplikovaného sociálního výzkumu slouží k podchycení řady společenských problémů. Bez těchto znalostí by klesla naše schopnost předcházet řadě negativních sociálních jevů, jako je chudoba v regionech, sociální vyloučení, bezdomovectví nebo segregace,“ popisuje. A jaké další benefity může sčítání lidu přinášet? Například rozpoznání vhodných podmínek pro podnikání, zvýšení pobídek k podpoře podnikání v regionech, srovnávání současných rodin s předchozími generacemi nebo impulzy pro úpravu sociálního systému. V každém případě je třeba si uvědomit, že v konečném důsledku má potenciál ovlivnit život každého z nás.
Tento webový příspěvek vznikl v rámci odborné stáže v rámci projektu Otevřená věda Akademie věd ČR.
Facebook
Twitter
Tweets by SociologickyNewsletter