Učitelé & Vědci online. Jan Horáček: Tepelný štít termojaderného reaktoru

Perex

Termojaderný reaktor je pravděpodobně budoucností energetiky. Jeho zásoby paliva jsou neomezené, jeho dopad (a odpad) na životní prostředí zanedbatelný a při provozu nehrozí vážná jaderná havárie. Vývoj takového reaktoru není zdaleka u konce, ačkoliv již v roce 2025 má být spuštěn nejdražší světový vědecký experiment ITER, který poprvé poskytne integrální inženýrsko-fyzikální test řízené jaderné fúze s tepelným výkonem 500 MW po dobu alespoň 1/4 hodiny opakovaně desettisíckrát. ITER navazuje na desítky světových plazmatických zařízení typu tokamak včetně pražského COMPASSu a CASTORu. Ta po mnohá desetiletí prováděla experimenty a simulace chování nejen plazmatu, ale především jeho interakce s tepelným štítem, na který se v přednášce zaměříme - budeme se věnovat předpovědím jeho chování ve výkonovém reaktoru a nadějným řešením.

Text

Učíte na základní nebo střední škole? Přijďte si s námi popovídat podruhé do online prostředí! Tentokrát o tepelném štítu termojaderných reaktorů s Mgr. Janem Horáčkem, Ph.D. z Ústavu fyziky plazmatu AV ČR:

Setkání proběhne ve středu 3. února od 16:00 a trvat bude přibližně 90 minut. Pro účast na setkání si prosím opět rezervujte místo v rezervačním systému, abychom měli představu o účasti. V týdnu před akcí dostanete následně mailem odkaz a instrukce pro připojení k našemu konferenčnímu systému.