Vítejte na stránkách pro veřejnost a novináře

Myslíte si, že moderní věda je příliš složitá a nepochopitelná? A že její objevy nemají žádné praktické využití? Pak jste tady správně. Zde vás totiž vyvedeme z omylu.

V této sekci vám ukážeme, čím je náš výzkum zajímavý i užitečný. Zprávy jsou stručné, srozumitelné, ověřené – prostě věda z první ruky, přímo od profesionálů.

Pokud jste novinář(ka) a některé téma vás zaujme, kontaktujte pro další informace Mgr. Jana Koláře, Ph.D. (kolar@ueb.cas.cz), Ing. Radoslavu Kvasničkovou (kvasnickova@ueb.cas.cz, za výzkumný program Potraviny pro budoucnost Strategie AV21 a Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin), nebo rovnou příslušné vědce.

Máte-li zájem o akce pro veřejnost, školní skupiny nebo pedagogy, spojte se s Mgr. Markétou Fílovou (filova@ueb.cas.cz).

Na této stránce přinášíme odkazy na nejnovější příspěvky z celé sekce Pro veřejnost a novináře. Mnohem více jich najdete v jednotlivých rubrikách.

Poslední novinky z Ústavu experimentální botaniky

29.1.2021

V naší další krátké fotoreportáži se můžete podívat, jak na našem ústavu pěstujeme rostliny. Vyžíváme in vitro techniky (=pěstování ve skle), růstové komory, kultivační místnosti a skleníky. Všechny tyto způsoby pěstování  nám zajištují dostatek rostlinného materiálu na pokusy po celý rok.

22.1.2021

Prestižní odborný časopis Science publikoval objev výrazně rozšiřující naše znalosti o tom, jak rostliny vnímají svět kolem sebe.

20.1.2021

Docentu Ondřeji Novákovi, odborníkovi na analýzu rostlinných hormonů, se podařil „vědecký hattrick“. Už třetí rok za sebou se umístil v seznamu nejcitovanějších badatelů od firmy Clarivate Analytics.

17.1.2021

Zima je v plném proudu, a tak není od věci se podívat, jak se horské jehličnany vyrovnávají s velkým množstvím sněhové nadílky. Rostlinou na tento měsíc jese stává smrk ztepilý (Picea abies).

11.1.2021

Radomíra Vaňková, naše přední odbornice na výzkum rostlinných hormonů, získala titul doktor věd (zkráceně DSc.). Významným badatelským osobnostem jej od roku 2003 uděluje Akademie věd ČR.

8.1.2021

Připravili jsme pro Vás reportáž z Laboratoře biologie pylu, ve které se dozvíte, jak se detekují proteiny. Jedná se o analytickou techniku zvanou Western blot. Nejprve jsou proteiny rozděleny pomocí elektroforézy podle velikosti, dále jsou přeneseny z gelu na povrch membrány a následně detekovány specifickými protilátkami. Celou reportáží nás provedla Božena Klodová.

Syndikovat obsah