11. října 2019 od 8:30 se v dolní zasedací místnosti Ústavu pro českou literaturu AV ČR (Na Florenci 1420/3, Praha 1) koná Dílna diachronní naratologie. Akci v návaznosti na projekt GA ČR 18-04420S, Proměny narativních způsobů v české próze I. pořádají Alice Jedličková (odd. teorie) a Matouš Jaluška (odd. starší literatury).
Jaké podoby vypravěčského subjektu se nám ukazují ve vyprávěních z různých období a kultur? Čím je v nich určena vypravěčská autorita a jak se uplatňuje ve vztahu ke světu příběhu a světu čtenářovu? Tyto a další otázky, jejichž historické pozadí tvoří mimo jiné dobové pojetí příběhu, společenství, individua a subjektivity, si budou klást účastníci Dílny diachronní naratologie. Podnětem k setkání byla doposud příležitostná neformální spolupráce zástupců několika filologií, jež spojuje zájem o povahu vyprávění.
Své nálezy a úvahy předloží: Michaela Falátková (KTF UK, Katedra církevních dějin a literární historie, zaměřuje se na latinskou literaturu, v současné době na rozbor raně středověkých itinerářů), Matouš Jaluška (ÚČL AV ČR, oddělení starší literatury, aktuálně zkoumá moc řeči v pozdně středověké epice), Alice Jedličková (ÚČL AV ČR, oddělení teorie; v týmovém projektu poetiky českého vyprávění v 19. století se aktuálně zabývá řečí postav), Jiří Koten (ÚČL AV ČR a PedF UJEP; zabývá se diachronní poetikou narativního komentáře, spolupracuje na projektu poetiky vyprávění 19. století), Markéta Kulhánková (FF MU, Ústav klasických studií; pracuje na naratologickém komentáři k byzantskému eposu Digenis Akritis), Václav Smyčka (ÚČL AV ČR, oddělení 19. století; aktuálně se zabývá literární kritikou 18. a 19. století a areálovými dějinami této doby), Matouš Turek (ÚČL AV ČR; píše disertační práci o zobrazování lesa v pozdně středověké literatuře).