Soutěž Věda je krásná, kterou pořádá Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, přibližuje estetickou hodnotu přírodních fenoménů, jak ji odhalují vědci při svých výzkumech, a to prostřednictvím fotografií, iilustrací i počítačově zpracovaných vizualizací. Více na www.vedajekrasna.cz
The Science is Beautiful art competition run by the Faculty of Science at Charles University aims to show the aesthetics revealed by scientific research, either through photography, illustrations or computerised visualisations of natural phenomena. For further information aqnd the awarded images see www.vedajekrasna.cz (website only in Czech).
-
Temná strana minerálů. V přítomnosti viditelného světla můžeme obdivovat mnohdy až neuvěřitelné tvary a barvy minerálů. Za použití „černého světla“ se nám však otevírá cesta k jejich temné straně. Některé minerály jsou totiž schopné luminiscence (fluorescence a fosforescence) a po excitaci vyzařují viditelné světlo celé škály barev. Na snímku zkamenělé dřevo. První místo v kategorii Vědecká fotografie, 10. ročník soutěže Věda je krásná. Foto M. Macháček
-
Temná strana minerálů. V přítomnosti viditelného světla můžeme obdivovat mnohdy až neuvěřitelné tvary a barvy minerálů. Za použití „černého světla“ se nám však otevírá cesta k jejich temné straně. Některé minerály jsou totiž schopné luminiscence (fluorescence a fosforescence) a po excitaci vyzařují viditelné světlo celé škály barev. Na snímku je zobrazena dinosauří kost. Foto M. Macháček (Absolutní vítěz soutěže, 1. místo, Vědecká fotografie)
-
Zonální zrno scheelitu. Luminiscence zrna minerálu scheelitu (CaWO4). Při dopadu svazku elektronů na vzorek ve vakuu je část energie pohlcená vzorkem vyzářena jako viditelné světlo. Barva pozorovaného světla (vlnová délka) je odrazem chemického složení a strukturního uspořádání minerálu. Od středu k okraji je pouhým okem viditelná změna ve složení růstových zón. Na podobném principu fungují klasické katodové (elektronkové) obrazovky, běžné ve 20. století. Foto K. Pacák (1. místo, Vědecká mikrofotografie)
-
Begonia crassicaulis. Detail květu kysaly dužnaté. Snímek z elektronového mikroskopu, dodatečně obarven. Foto V. Sýkora (2. místo, Vědecká mikrofotografie)
-
Šťavelan thoričitý. Hexahydrát – morfologické variace. Foto V. Tyrpekl (3. místo, Vědecká mikrofotografie)
-
Na pastvě. Mořský koník (Hippocampus sp.) ve svém typickém biotopu – porostu tzv. mořské trávy. Dahab, Egypt. Foto D. Benák (2. místo, Vědecká fotografie)
-
Skákavky lokality přírodní památka Na plachtě. Skákavka obecná (Evarcha falcata). Jejich zrakový vjem umožňují dvě velké oči a 6 malých očí a je nejlepší mezi všemi členovci. Foto M. Štulpa (3. místo, Vědecká fotografie)
-
Apoptóza. Staré, opotřebované, nepotřebné neboli zmutované buňky jsou z těla odstraňovány programovanou buněčnou smrtí zvanou též apoptóza. Po zahájení apoptózy vnější nebo vnitřní cestou se v buňce tvoří proteinové komplexy, které degradují buněčný obsah. Finálním stadiem programované buněčné smrti je tvorba apoptotických tělísek a jejich pohlcení okolním fagocytem. Kresba v programu Adobe Photoshop. Orig. L. Pokorná (1. místo, Vědecká ilustrace a virtuální příroda)
-
Série lebek. Býložravý svrchnokřídový dinosaur rodu Parasaurolophus. Orig. Š. Tučková (2. místo, Vědecká ilustrace a virtuální příroda)
-
Svět z kamene. I neživá příroda je krásná – to nám na celém světě dokazují geologické útvary různých velikostí, tvarů i barev... Kolorovaná perokresba, formát A3. Orig. E. Vošvrdová (3. místo, Vědecká ilustrace a virtuální příroda)
-
Hledání tmy. Největší tma, ve které jsem kdy měl možnost snímat noční oblohu. Hřebeny uprostřed Nízkých Tater jsou v některých místech prakticky nedotčené světelným znečištěním a jsou tak ideální lokalitou pro pozorování a fotografování noční oblohy. Foto D. Herel (2. místo, kategorie Objevitelská)
-
Série hmyz. Tesařík obrovský (Cerambyx cerdo). Orig. S. Prokešová (1. místo, kategorie Objevitelská)
-
Série hmyz. Krajník pižmový (Calosoma sycophanta). Orig. S. Prokešová (1. místo, kategorie Objevitelská)
-
Armadillo officinalis. Rozvinující se svinka druhu A. officinalis. Tento skrytý svět korýšů je fascinující a přitom málo známý. Foto M. Velechovský (3. místo, kategorie Objevitelská)
-
Embrya sladkovodního plže. Protože mé akvárium funguje na principu života bez zásahů, najde se v něm nejeden spolubydlící. Nechovám plže početně, ale rozmnožují se hojně. A jelikož některé věci potřebuji vidět více do hloubky, tak i tito „drobečkové“ skončili pod světlem. Foto D. Šimko (1. místo, Divácká soutěž)
-
Světlo v pohybu. Light stick vytvářející krásné obrazce pohybu ve tmě. Svítí díky chemiluminiscenci. Foto V. Aulich (1. místo, Chemie tvýma očima).