Z médií
Vydáno: 27. 1. 2021

Kostelecký: „Je těžké vyhodnotit vztah k vládním restrikcím podle tradičních kategorií, jako jsou pohlaví, věk či vzdělání“

Ředitel Sociologického ústavu AV ČR Tomáš Kostelecký v článku pro Mladou frontu DNES (14. 1. 2021) komentoval chování Čechů a dodržování vládních opatření ve spojení s lednovou koronavirovou situací. Jaké aspekty posuzují lidé, aby vyhodnotili riziko nákazy? Jak se liší uvažování různých generací?

Ilustrace: Pixabay.com

Podle Kosteleckého je míra dodržování opatření ovlivněna osobnostními rysy jednotlivců. „Jsou lidé, kteří mají přirozenou tendenci být opatrnější, ti mohou prožívat větší strach. Další lidé by třeba opatření vůbec nedodržovali, pokud by nebyla přímo nařízena vládou. Další by třeba opatření dodržovat nechtěli, není jim to vlastní, ale když je bez roušky nepustí do obchodu, tak se prostě podvolí,“ vysvětluje Kostelecký.

Kvůli dlouhotrvající krizi je také mnoho lidí nuceno se rozhodovat mezi svým zdravím a zdravím svých blízkých na úkor vlastní ekonomické situace. „Řada lidí se dostala do existenčních problémů a začali posuzovat nebezpečí, jestli je pro ně důležitější riziko, že by se mohli nakazit koronavirem, nebo jestli zkrachuje jejich firma, kterou deset let budovali,“ dodává Kostelecký. Podle něj je těžké vyhodnotit vztah k vládním restrikcím podle tradičního rozdělení na kategorie, jako je pohlaví, věk či vzdělání. „Ukazuje se, že mladí lidé se příliš nebojí o své vlastní zdraví, ale bojí se, že by mohli nakazit své blízké. Mohou se tedy třeba častěji sociálně distancovat. Generační rozdíl není tak velký, jak by se mohlo na první pohled zdát,“ zdůrazňuje. Ačkoliv je chování mladé generace během pandemie diskutovaným tématem, není zásadní rozdíl oproti jiným věkovým skupinám dostupnými studiemi potvrzen.

Tento webový příspěvek vznikl v rámci odborné stáže v rámci projektu Otevřená věda Akademie věd ČR.