upcoming events
-
18. 02. 202114:00seminaronline
Will Stafford: In Defence of Proof-Theoretic Semantics
Department of Logic of the Institute of Philosophy, Czech Academy of Science presents
-
11. 03. 202115:00lectureto be specified
Jorge Alberto Manero Orozco, Space Quantum Realism at Stake: a Bohmian Structural Approach
Department of Analytical Philosophy of the Institute of Philosophy, Czech Academy of Science presents
-
08. 04. 202115:00lectureto be specified
Dan Zeman (Uniwersytet Warszawski), TBA
Department of Analytical Philosophy of the Institute of Philosophy, Czech Academy of Science presents
News
-
Workshop Thinking Left Dissent on youtube
8. 2. 2021A recent workshop organized by the editorial team of the Contradictions journal highlights dissident concepts that are based on non-liberal-minded intellectual traditions. See our YouTube channel.
-
Science and Technology in Exceptional Situations. Topic for the Theory of Science Journal
25. 1. 2021The spread of the Covid-19 virus has in many cases significantly affected the usual mode of scientific work. It has also produced new challenges for the existing "rules" for the development and use of technologies. The aim of thematic issue of the Theory of Science journal is to address the question of what is an "emergency situation" in relation to science and to do so from the perspective of studies of in science and technology. Call for papers.
-
Between Philosophy, Medicine, and Science: A Look Back at the Biomedical Research Conference
8. 1. 2021See our YouTube channel.
-
Looking back at 2020
3. 1. 2021 -
The Institute of Philosophy of the Czech Academy of Sciences wishes you a Merry Christmas and a Happy New Year 2021
21. 12. 2020
Looking back at 2020
Just out
-
-
Ke genealogii zdravého rozumu
Petr GlombíčekV osmnáctém století jako by se filosofická reflexe zdravého rozumu rozvinula více než kdy předtím. Když ovšem čteme tehdejší texty, jež využívají výrazy jako „common sense“, snadno se nám stane, že do nich budeme se samozřejmostí promítat naše současné rozumění, ve kterém bývá zásadní to, co už Immanuel Kant pohrdavě označil za „mínění davu“. Kniha sleduje, jak s pojmem zdravého rozumu vlastně zacházeli filosofové, převážně z osmnáctého století. O hlavních autorech, kterým jsou věnovány samostatné kapitoly, můžeme říci, že svým pojetím zdravého rozumu zásadně ovlivnili jeho další chápání. Fenomén zdravého rozumu ve své plastičnosti nabízí východisko pro zkoumání racionality. Reduktivistické koncepce a nedorozumění, jež se v dlouhodobé diskusi vynořily, jsou po zasazení do kontextu ilustrativní jako součástky a aspekty celku, jehož ladnost jako bychom stále tušili, když se zdravého rozumu entuziasticky dovoláváme.
Togga -
Filosofie Národního divadla a Miroslav Tyrš
Martin BojdaKniha přináší novou celkovou interpretaci hlavních myšlenkových tahů, hodnot a snah českého obrození s ohledem na jejich kulminaci a reálný tvar ve stavbě Národního divadla. Je opožděným zhodnocením 150. výročí položení základního kamene Národního divadla a při té příležitosti konané premiéry Smetanova Dalibora, výročí, které přes to, že se pojí s největší slavností českého národa v 19. století, prošlo takřka bez povšimnutí. V protikladu k úzce identitárnímu a tradicionálnímu nacionalismu ukazuje národotvorný proces v jeho historickém průběhu i teoretickém promýšlení v osvícenství a romantismu jako zprostředkovatele sociální a kulturní emancipace: jako proces nevyhnutelné modernizace, která se u nás silněji než jinde prolnula s etizací dějinného vývoje. Znamenala progres v občanském sebeosvobození a tvůrčím sebeuskutečnění člověka (národa). Národní divadlo a dílo B. Smetany či M. Tyrše slouží mj. k ozřejmění toho, jak je inovace umělecké formy závislá na progresivnosti obsahů, na hodnotové fundaci a společenské integraci tvorby.
Academia
-
-
-
Prospektivní bioetika
Josef Kuře -
Oslněni hellénským sluncem
Daniela Čadková -
Marxismus a medievistika: společné osudy?
Martin Nodl, Piotr Węcowski (eds.)
-