Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i.
Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i. (ÚČL), je největším neuniverzitním pracovištěm v České republice, které se věnuje základnímu výzkumu v oblasti literární vědy. Je garantem výzkumu národní identity v oblasti literatury a nejsilnější institucí svého vědního oboru – literárněvědné bohemistiky – ve světovém měřítku.
Předmětem výzkumů prováděných v ÚČL jsou historie i současnost české literatury v jejím jazykovém i teritoriálním vymezení (tedy literatura v českém jazyce i literatura z Čech, Moravy a Slezska v různých jazycích, které se zde v historii používaly, zejména latinském, českém, německém). K předmětu bádání pracovníků ÚČL patří dále vztahy české literatury s literaturami jiných jazyků či regionů, teorie literatury a rovněž literární život v českých zemích od jeho počátků až po dnešek. Zabývá se přitom jak literaturou uměleckou, tak i populární či triviální, dále pak dějinami českého divadla a dramatu.
Od roku 2016 ÚČL provozuje výzkumnou infrastrukturu Česká literární bibliografie a je spoluvydavatelem ediční řady Česká knižnice, zprostředkující studentům, pedagogům a širší veřejnosti klasická díla české literatury od středověku po současnost.
Aktuality
Kvůli pandemii a jejím důsledkům jsme bohužel nuceni bohemistický kongres, plánovaný původně na léto roku 2020, opět o rok přesunout: konat se bude od 27. června do 1. července 2022.
Jarní cyklus Literárněvědného fóra odstartuje v úterý 9. února přednáškou Dispozitivy mlčení: zraňující přilnutí a diskursivní ustavování mlčení. Gender a česká literatura disentu a samizdatu Jana Matonohy z Ústavu pro českou literaturu AV ČR.
Srdečně zveme 2. února 2021 od 17 hodin na další online přednášku z cyklu Staročeský dýchánek. Věra Soukupová z oddělení starší literatury se v ní bude věnovat specifickým formám personifikace ve staročeských sporech duše s tělem.
Hned dva texty, které vznikly na půdě Ústavu pro českou literaturu AV ČR, nabízí nové tematické číslo slovenského časopisu Forum Historiae s podtitulem Self-publishing and Building Glocal Scenes.
V pátek 15. ledna 2021 přednese kolegyně Klára Kudlová svůj online příspěvek Features of AI and Humanness: Karel Čapek's R.U.R. v rámci mezinárodního workshopu projektu GAIN (Global AI Narratives).
V posledním čísle časopisu najdete mj. studii Milana Hanyše Reflexe antisemitismu v meziválečných prózách Egona Hostovského, příspěvek Marcina Filipowicze Reprezentace adopce v současné české próze nebo článek Čtenářská kultura Jiřího Trávníčka a Grzegorze Nieće.
Kanonické i méně známé texty Fridricha Bridela (1619–1680) edičně připravil a komentář napsal Jan Linka. Knihu vydaly na konci roku 2020 Nadační fond Česká knižnice, Ústav pro českou literaturu AV ČR a nakladatelství Host.